Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zęby zdradzą na co chorujesz

mdn, tom
sxc.hu
Dentysta kontrolując twoje uzębienie może ocenić stan zdrowia całego organizmu. Okazuje się bowiem, że objawy niektórych schorzeń, m.in. anemii lub osteoporozy są widoczne w obrębie jamy ustnej.

Jedną z chorób, którą z naszego uzębienia mogą wyczytać stomatolodzy jest cukrzyca. Diabetycy mają obniżoną odporność na infekcje, co szczególnie widać na wrażliwych częściach ciała, jakimi są dziąsła.

"Zdrowe dziąsła są jasnoróżowe, ściśle przylegają do zębów i nie krwawią. Podniesiony poziom cukru we krwi sprawia, że stają się bardziej narażone na stany zapalne, infekcje bakteryjne i grzybicze" - wyjaśnia dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Również o osteoporozie możemy dowiedzieć się w trakcie kontrolnej wizyty u dentysty. To podstępna choroba, dotykająca kości całego organizmu w tym również kości szczęki. Pod wpływem niektórych czynników, a także uwarunkowań genetycznych następuje stopniowy spadek gęstości kości. Stają się bardziej kruche i podatne na złamania. Osteoporoza może prowadzić do utraty zębów, ale też niektóre leki przyjmowane w terapii tego schorzenia np. bisfosfoniany, mogą skutkować martwicą szczęki i w rezultacie utratą zębów.

Z kolei blade dziąsła, bardzo jasnoróżowe, prawie białe mogą świadczyć o anemii. Za przenoszenie tlenu we krwi odpowiedzialna jest hemoglobina, której budulcem jest żelazo. Jeżeli nie dostarczamy go wystarczająco dużo w codziennej diecie, wtedy potrzebna jest suplementacja.

Dentysta, jako pierwszy może spostrzec oznaki zaburzeń odżywiania np. bulimii. Podczas wielokrotnych wymiotów kwas żołądkowy dostaje się do jamy ustnej i powoduje erozję szkliwa. Wymioty powodują także obrzęk gardła i ślinianek. Anoreksja, bulimia i inne podobne schorzenia prowadzą do niedoborów witamin i mikroelementów, a te z kolei stanowią dodatkową przyczynę osłabienia szkliwa.

"Generalnie, wiele schorzeń może dawać objawy w obrębie jamy ustnej. Czasami wystarczy prosta profilaktyka preparatami dostępnymi bez recepty lub zmiana pasty do zębów. Jeżeli coś nas niepokoi, to na pewno warto rozmawiać o tym ze swoim stomatologiem, który wyjaśni wątpliwości i ewentualnie skieruje pacjenta do innych specjalistów" - podsumowuje dr n. med. Mariusz Duda. (PAP Life)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie