Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół dzieci niesłyszących "Nutki" przełamuje ciszę (video)

Iza BEDNARZ [email protected]
W ubiegłym roku zespół szkolnego teatrzyku pantomimy MimOto z opiekunem Magdaleną Kutą triumfował na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie.
W ubiegłym roku zespół szkolnego teatrzyku pantomimy MimOto z opiekunem Magdaleną Kutą triumfował na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie. Dawid Łukasik
Nawet niesłyszące dzieci potrafią odbierać rytm muzyki i tańczyć. Przekonywali o tym w piątek uczniowie i nauczyciele Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych dla dzieci z wadą słuchu w Kielcach.

Podczas dnia otwartego szkoły mieszczącej się przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach rodzice i uczniowie mogli zapoznać się z ofertą kształcenia prowadzonego przez ośrodek. Prezentował się również jedyny w swoim rodzaju zespół muzyczno - taneczny Nutki, który tworzą dzieci niedosłyszące i niesłyszące.

Z uczniami klas szkoły podstawowej pracuje od września ubiegłego roku pedagog Ewa Firmantowska. - To nieprawda, że osoby z wadą słuchu nie odbierają muzyki - mówi nauczycielka. - Nawet osoby niesłyszące są w stanie poprzez układ kostny ciała odbierać dźwięki niskie, tak zwane basy i średnie, ponieważ czują rytm poprzez wibrację.

Przygotowała z Nutkami kilka różnych układów prezentujących możliwości osób z wadą słuchu. Dzieciaki tańczyły i grały na prostych instrumentach perkusyjnych, klaskały rytmicznie. - Te, które mają resztki słuchu, czy wszczepiony implant słuchu mają pełniejsze doznania, ale także i te, które nic nie słyszą, mogą reagować na bodźce, sygnały wzrokowe. Dlatego osoby niedosłyszące czy niesłyszące też chodzą na dyskoteki i tańczą - tłumaczy. W szkole często organizowane są dyskoteki, na które zapraszani są również uczniowie słyszący. - Dla osób z wadą słuchu bardzo ważna jest integracja zarówno ze swoim światem, jak i ze światem słyszących.
Obecnie w ramach ZPSW dla dzieci z wadą słuchu działa Szkoła Podstawowa Nr 37, Gimnazjum Nr 21, Technikum Nr 9 (4- letnie na podbudowie gimnazjum o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych), Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 7 (3- letnia na podbudowie gimnazjum o kierunku kucharz) oraz od września tego roku nowo utworzone

Technikum Uzupełniające Nr 7 (3- letnie na podbudowie ZSZ o kierunku technik żywienia i gospodarstwa domowego). Uczy się w nich 86 dzieci z całego województwa świętokrzyskiego. Przy szkole działa internat, stołówka i teatr pantomimy MimOto. Uczniowie zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych, mają dobre wyniki w egzaminach z przedmiotów zawodowych. Kończą również studia wyższe najczęściej pedagogikę specjalną i surdopedagogikę. W szkole prowadzony jest intensywny trening słuchowy, który pozwala nabywać nowe doświadczenia słuchowe dzieciom z wszczepionymi implantami słuchu, a w miarę ich nabywania dzieci z wadą słuchu reagują na dostarczane przez wszczep bodźce słuchowe i wykorzystują informacje dostarczane tą drogą. Specjaliści, surdopedagodzy i surdologopedzi w placówce prowadzą nacisk na wychowanie w mowie dźwiękowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie