Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie” z gminy Pawłów nagrodzony w Rzeszowie, reprezentował województwo świętokrzyskie

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie” na estradzie w Rzeszowie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie” na estradzie w Rzeszowie. Więcej na kolejnych zdjęciach Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie
W weekend w Trzcianie i w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, odbył się 39. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. Tancerze zaprezentowali swoje umiejętności w dwóch kategoriach: Zespoły Pieśni i Tańca i pary taneczne.

Zespół „Godziembianie” z gminy Pawłów nagrodzony w Rzeszowie, reprezentował nasze województwo

Na scenie wystąpiło około 500 tancerzy, którzy zostali zgłoszeni z pięciu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”, z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie został nominowany, jako jeden z dwóch, przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, do reprezentowania kultury naszego regionu. Druga była para taneczna z Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnianie”.

Jury konkursowe, po obejrzeniu i wysłuchaniu 35 zespołów i par tanecznych przyznało naszemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Godziembianie” wyróżnienie, podobnie jak drugiej parze tanecznej z Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnianie”. Dla Pawłowa wyróżnienie odebrali: Maciej Bidziński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie i Małgorzata Wyderska, prowadząca zespół.

Zobacz zdjęcia

Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”

Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie” to osiem par tanecznych, siedmioosobowy chórek i kapela, w której skład wchodzą dwie pary skrzypiec, kontrabas i bęben. W kapeli jest także akordeon, ale na niektórych konkursach trzeba z niego rezygnować. Jest zbyt nowoczesny. Nazwa zespołu pochodzi od półlegendarnej postaci Pawła Godziemby, którego sylwetka widnieje w herbie gminy Pawłów. Po raz pierwszy nazwa miejscowości Pawłów pojawiła się w dokumentach historycznych w 1339 roku, właśnie, jako własność Pawła herbu „Godziemba”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie