Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu "Szkołą na Medal" w powiecie jędrzejowskim. To szkoła z długą i niezwykłą historią [DUŻO ZDJĘĆ]

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu "Szkołą na Medal" w powiecie jędrzejowskim. A oto zdjęcia z życia placówki.
Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu "Szkołą na Medal" w powiecie jędrzejowskim. A oto zdjęcia z życia placówki. ZPO w Prząsławiu
Zakończyło się głosowanie w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym. Nasi czytelnicy wybierali „Nauczycieli na medal” uczących w przedszkolach i szkołach, a także najlepsze placówki edukacyjne. Wśród wszystkich szkół z naszego powiatu, najlepszą okazał się Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu w gminie Jędrzejów.

Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu "Szkołą na medal" w powiecie jędrzejowskim w 2021 roku

O niezwykłej historii szkoły w Prząsławiu, mówi dyrektor placówki, Krzysztof Równicki:

- Trudno jest określić kiedy powstała Szkoła w Prząsławiu. Wiadomo, że istniała już za czasów carskich. Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu utworzono w momencie kiedy szykowano się do otwarcia nowego budynku szkoły, a więc w roku 1998. Od 2000 roku kiedy nadano imię szkole, Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu tworzyła Szkoła Podstawowa imienia błogosławionego Wincentego Kadłubka oraz Przedszkole.

- Jak już wspomniałem Szkoła w Prząsławiu istniała już za czasów carskich. Nauka odbywała się w języku rosyjskim. Po pierwszej wojnie światowej istniała w Prząsławiu szkoła, która nosiła nazwę: Publiczna Szkoła Powszechna. Budynek szkolny był drewniany. Posiadał jedną izbę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela, składające się z dwóch pokoi i kuchni. Usytuowany był na obecnym placu szkolnym. Obok niego mieściło się boisko szkolne (10 arów) oraz ogródek szkolny (16 arów). W 1935 roku wójt Rogowski zakupił w Oksie drewniany pałac Radziwiłłowski, który został rozebrany i przewieziony do Prząsławia z przeznaczeniem na szkołę. Jesienią 1994 roku oficjalnie rozpoczęto budowę nowej szkoły. W 1997 roku budowa była już bardzo zaawansowana. Wykonano stan surowy oraz część robót wykończeniowych. Roboty budowlane do końca prowadziło Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Kartel” w Łanach. Wiosną 1998 roku budynek był gotów.

Jak zaznacza pan dyrektor, w ostatnich dekadach, szkoła w Prząsławiu miała kilku dyrektorów:
- Pierwszym kierownikiem szkoły był Jan Podsiadło (1937 rok). Zapiski mówią, że funkcję kierownika pełnił również Witold Bandała. W roku 1985 dyrektorem placówki został Marian Gliwiński. Po nim funkcję tę objął Piotr Sobczyk.

Od 2014 roku do dziś, dyrektorem szkoły jest Krzysztof Równicki.

Niewielka szkoła – wielkie możliwości
Szkoła w Prząsławiu obecnie liczy 7 klas. Podobnie jak w wielu innych placówkach, nie ma klasy VI.

- W klasach uczy się 47 uczniów. W przedszkolu zaś mamy 25 dzieci. W przedszkolu pracują 2 nauczycielki i pomoc nauczyciela. W szkole zatrudnionych jest 9 nauczycieli, zaś 11 nauczycieli z innych szkół mają po 2, 3 godziny i uzupełniają etat. Są to nauczyciele fizyki, chemii, języka niemieckiego, muzyki, plastyki, wiedzy o społeczeństwie, wdż. Szkoła w Prząsławiu jest placówką nowoczesną, przyjazną uczniom, opiekuńczą. Dąży do zaspakajania oczekiwań dzieci, rodziców oraz sprzyja indywidualnemu rozwojowi nauczycieli. Uczniowie wszechstronnie rozwijają się dzięki nowoczesnej bazie dydaktycznej, ofercie zajęć pozalekcyjnych pod okiem wykształconej i ciągle doskonalącej się kadrze pedagogicznej. Szkoła w Prząsławiu jest placówką nowoczesną, przyjazną uczniom, opiekuńczą. Dąży do zaspakajania oczekiwań dzieci, rodziców oraz sprzyja indywidualnemu rozwojowi nauczycieli. Uczniowie wszechstronnie rozwijają się dzięki nowoczesnej bazie dydaktycznej, ofercie zajęć pozalekcyjnych pod okiem wykształconej i ciągle doskonalącej się kadrze pedagogicznej.

Ważne wydarzenia
Do najważniejszych wydarzeń w historii szkoły pan dyrektor zalicza otwarcie nowego budynku szkoły.

- Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ówczesnego dyrektora Mariana Gliwińskiego i powołaniu Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Prząsławiu w skład, którego wchodzili ludzie, którym bardzo zależało na powstaniu szkoły mimo wielu przeciwności. Następnym takim wydarzeniem było nadanie imienia szkole, ufundowanie sztandaru, pamiątkowej tablicy. Dla mnie osobiście ważnym wydarzeniem i smutnym jednocześnie było odejście na emeryturę dyrektora Mariana Gliwińskiego. Człowieka, któremu społeczność Prząsławia i nie tylko wiele zawdzięcza. Dzięki niemu powstała szkoła, której zazdrościli nam w całym powiecie. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni – mówi dyrektor.

- Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły był udział w inicjatywie upamiętniającej ofiary Zbrodni Katyńskiej poprzez sadzenie Dębów Pamięci. W ramach Ogólnopolskiej Akcji „ Katyń ocalić od zapomnienia” 13.05.2010 roku na terenie placówki posadzono uroczyście trzy Dęby Pamięci. Z inicjatywą taką wyszedł ówczesny dyrektor szkoły Piotr Sobczyk. Bardzo ważne są działania podjęte przez szkołę w ramach współpracy ze środowiskiem. Współpraca z Ochotniczą Strażą Pożarną w Prząsławiu, Kołem Gospodyń Wiejskich w Prząsławiu, w Ciernie Zaszosiu. Szkoła wystawia w remizie Jasełka, różne inscenizacje z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Babci. Korzyści z tej współpracy są wymierne dla szkoły. Ważnymi wydarzeniami w życiu szkoły są również sukcesy odnoszone przez naszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych, konkursach plastycznych na terenie gminy, powiatu czy województwa.

"Nasze sukcesy"
Szkoła może się pochwalić licznymi sukcesami w różnych dziedzinach.

- Uczniowie naszej szkoły byli finalistami olimpiad przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach i ŚCDN. Byli wielokrotnie laureatami olimpiad z techniki, fizyki czy matematyki. W ubiegłym tygodniu ukazał się artykuł w Echu Dnia informujący, że uczeń klasy III naszej szkoły zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie z matematyki. Uczniowie naszej szkoły byli laureatami konkursów plastycznych na terenie gminy, powiatu, a nawet województwa organizowanych przez KRUS, Sanepid, Komendę Powiatową Policji, PCK, Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Uczniowie zdobywali medale na zawodach lekkoatletycznych zarówno indywidualnie jak i drużynowo w ramach Ligii Lekkoatletycznej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Jędrzejów. Liczne sukcesy odnoszono również w strzelectwie z broni pneumatycznej w ramach Ligii Strzeleckiej - wylicza dyrektor Krzysztof Równicki.

Najlepsza szkoła w powiecie w Plebiscycie Edukacyjnym "Echa Dnia"
Jak szkoła zareagowała na zwycięstwo w plebiscycie?

- Uczniowie, rodzice nauczyciele, pracownicy obsługi bardzo cieszą się ze zwycięstwa w Plebiscycie edukacyjnym. Była to dla nas wielka niespodzianka. Rodzice zgłosili szkołę do udziału w plebiscycie nie informując nas o tym. Zwycięstwo małej szkoły, która pokonała potężne szkoły średnie, duże szkoły podstawowe z terenu powiatu to dla nas coś niesamowitego, wydaje się, że coś niemożliwego do osiągnięcia a jednak... Jest to jednocześnie sygnał dla nas, że rodzice nam zaufali, wierzą w nas i nie możemy ich zawieść. Chciałem w imieniu całej społeczności Zespołu Placówek Oświatowych w Prząsławiu podziękować wszystkim rodzicom i osobom, którzy oddali głos na naszą szkołę w Plebiscycie. Bardzo, bardzo dziękujemy - dodał na koniec pan dyrektor.

Gratulujemy!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie