Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół śpiewaczy z Borii ma już 30 lat

SLA
Trzydziestolecie działalności świętował w ubiegły czwartek zespół śpiewaczy „Bioranki” z miejscowości Boria w gminie Ćmielów.

„Borianki” powstały w 1987 roku, z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Anny Czuby oraz Janiny Młynek i Wacławy Forgiel, przy wsparciu ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie, Marii Ziemnickiej. Pierwsze próby odbywały się w domu Pelagii Polak, a przygrywali do nich na skrzypcach Dariusz Pawlik i na kontrabasie Radosław Pawlik. Przez długi czas na akordeonie grał Wiesław Pawłowski, później zmienili go Eugeniusz Kalita, Mariusz Gąsior i Tadeusz Krawczyk.

Na przełomie lat 80. i 90. „Borianki” brały udział w wielu przeglądach folklorystycznych na szczeblu lokalnym, powiatowym i wojewódzkim, odnosząc w nich mniejsze bądź większe sukcesy. Później członkinie zespołu spotykały się w bibliotece w Borii i śpiewały już bez akompaniamentu. Od 2004 roku „Borianki” zostały objęte opieką przez Dom Kultury w Ćmielowie, który opłacał instruktorów. Od kolejnego roku zespół corocznie bierze udział w eliminacjach do Buskich Spotkań z Folklorem. Występował także w Ciekotach, Daleszycach i Opatowie, na festiwalach, uczestniczył w Nocach Świętojańskich w Borii, Ćmielowie, Kunowie i Annopolu.

W 2012 roku kierownictwo nad zespołem objął Paweł Cieślik. Chwalony do dziś za merytoryczne podejście i taktowne zachęcanie do wytężonej pracy. Dzięki nowemu instruktorowi zespół zdobył między innymi I miejsce w 36. Buskich Spotkaniach z Folklorem i jako najlepszy z województwa świętokrzyskiego został zaproszony do Kazimierza Dolnego na 46. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Obecnie zespół tworzą: Barbara Dabek, Jadwiga Gąsior, Maria Gębka, Ludmiła Kiełkiewicz, Zdzisława Grudniewska, Marianna Kosowska i Janina Młynek z zespołem związane od 30 lat, Helena Szczygieł, Helena Wtorkowska, Karolina Wtorkowska, Ewa Ulikowska, Eleonora Skalska, Małgorzata Dąbrowska.

W spotkaniu jubileuszowym „Boriankom” towarzyszyli burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz, prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Boria, Podgórze, Lemierze, Wycinka, Ulów Józef Grabowski, proboszcz parafii w Podgórzu ksiądz Edward Kania, radna powiatowa Joanna Suska, radny miejski Robert Starzomski, dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie Justyna Chamera oraz zaprzyjaźniony zespół „Stocaneczka”.

ZOBACZ TAKŻE:
22-latek z Zabrza porywał i przetrzymywał ludzi jako zakładników

(Źródło:dziennikzachodni.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie