Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół staromiejski w Sandomierzu został Pomnikiem Historii

GOP
- Wpisanie naszego zespołu staromiejskiego na listę Pomników Historii to przede wszystkim prestiż - mówi Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.
- Wpisanie naszego zespołu staromiejskiego na listę Pomników Historii to przede wszystkim prestiż - mówi Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza. Urząd Miejski w Sandomierzu
Dokumenty uznające kolejne obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

- Jest to dla nas przede wszystkim prestiż. Sandomierz trafił do elitarnego grona wyróżnionych. Wpisanie na listę Pomników Historii ma również wymiar praktyczny. Teraz będziemy mogli liczyć na dodatkowe punkty przy ocenie wniosków o dofinansowanie prac związanych z renowacją zabytków. To bardzo ważne - powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

Starania o uzyskanie prestiżowego tytułu trwały dwa lata. Miasto powołało siedmioosobowy zespół ekspertów, który przygotował obszerną dokumentację.

W uroczystości wręczenia dokumentów wzięli udział między innymi: biskup Krzysztof Nitkiewicz, parlamentarzyści, wojewoda świętokrzyski, wojewódzki konserwator zabytków, burmistrz Sandomierza oraz przedstawiciele sandomierskiego duchowieństwa.

Pomnik Historii „Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno – krajobrazowy” tworzą między innymi: katedra, Dom Długosza, kościół św. Jakuba z klasztorem dominikanów, średniowieczny układ urbanistyczny miasta z prostokątnym rynkiem i geometryczną siatką ulic, otoczony pozostałościami murów miejskich z Bramą Opatowską, ratusz, gmach Collegium Gostomianum, dawne klasztory reformatów i benedyktynek.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Razem z sandomierską starówką tytuły Pomnika Historii otrzymało w czwartek 12 obiektów, wśród nich Pałac Biskupów Krakowskich z zespołem katedralnym w Kielcach.

Pomnik Historii jest jedną z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury naszego kraju. Stworzoną ją w 1994 roku. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę podejmuje prezydent.

Dotychczas na liście było 70 miejsc, trzy z naszego województwa: Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach, Opactwo Cystersów w Wąchocku oraz klasztor na Świętym Krzyżu.

ZOBACZ TAKŻE: Jazzobranie 2017 - What Might Have Been

(Źródło:Nto.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie