Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zeszyty Starachowickie powracają po dziesięcioletniej przerwie. To doskonałe źródło lokalnej historii dla mieszkańców. zobacz film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Po 10 latach przerwy na lokalny rynek wydawniczy powracają "Zeszyty Starachowickie". Publikacje wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic były kiedyś doskonałym źródłem informacji o wydarzeniach historycznych i dziejach miasta. Ich powrót na nasze domowe półki cieszy nie tylko miłośników historii. Zobaczcie film i zdjęcia.

Trzy wydania Zeszyt Starachowickich już dostępne

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic od 1978 roku bada i dokumentuje dzieje miasta. O powrocie do tradycji mówił nam prezes stowarzyszenia, Adam Brzeziński.

- W Starachowicach nie ma żadnego ośrodka naukowego, musimy więc liczyć na samych siebie, na pasjonatów, historyków i badaczy-amatorów. To nie oznacza, że to, co jest stworzone jest gorsze - mówił. Wszak pisane przystępnym językiem, "Zeszyty Starachowickie" mogą stanowić dobre źródło wiedzy o dziejach miasta, a dodatkowo - rozrywkę połączoną z refleksją i iskrą inspiracji.

- Problem jest natomiast z udostępnieniem wyników tych poszukiwań i badań, stąd inicjatywa wydawania zeszytów, czyli publikacji poświęconych konkretnemu tematowi z przeszłości bądź teraźniejszości naszego miasta. Wznowiliśmy tę inicjatywę po wielu latach i w tym roku udało wydać się trzy "Zeszyty" - dodawał prezes Towarzystwa.

Zobaczcie zdjęcia publikacji:

"Zeszyty Starachowickie" 2023 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Starachowic

Pierwszy poświęcony jest Arsyniuszowi Kufalskiemu. Żołnierzowi Armii Krajowej, który zginął w 1943 roku. Został zamordowany przez nazistów, kiedy bronił innych partyzantów wycofujących się do lasu na terenie Wierzbnika. - To bardzo ciekawa postać i wypłynęło sporo nowych informacji na jej temat - mówił Adam Brzeziński.

Drugie wydanie "Zeszytów Starachowickich" przedstawia wspomnienia magistra inżyniera Piotra Błasińskiego. Był najważniejszym projektantem kabin, czyli "twarzy" STARÓW.

Ostatni w tym momencie "Zeszyt" poświęcony jest początkom Szkoły Podstawowej numer 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Starachowicach. - W tym roku szkoła obchodzi siedemdziesięciolecie, stąd, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic postanowiło przyjrzeć się jej początkom, bo to placówka nietypowa, tak zwana "TPD-ówka". Następnie - "jedenastolatka", czyli szkoła podstawowa i liceum razem. Tutaj dziewięć roczników starachowiczan zdało maturę właśnie w szkole podstawowej.

Jak zapowiadał już Adam Brzeziński, następny numer poświęcony będzie produkcji samochodów STAR, zobaczymy fotorelację z taśmy montażowej.

"Zeszyty Starachowickie" dostępne są w sklepiku na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w księgarni "Graf" Wiesława Jurczyka przy Rynku i wreszcie w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Starachowic w Urzędzie Miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie