MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Zielone świątki” na dworze w Ludyni

Rafał Banaszek
Na terenie zabytkowego parku przy dworze w Ludyni odbyła się msza święta z okazji „Zielonych Świątek”, a po niej otwarte spotkanie dla mieszkańców wioski i zaproszonych gości.
Na terenie zabytkowego parku przy dworze w Ludyni odbyła się msza święta z okazji „Zielonych Świątek”, a po niej otwarte spotkanie dla mieszkańców wioski i zaproszonych gości. Marek Teper
Na terenie zabytkowego parku przy dworze w Ludyni w „Zielone Świątki” odbyła się msza święta, a po niej otwarte spotkanie dla mieszkańców wioski i zaproszonych gości, zorganizowane przez obecnego właściciela dworu Stanisława Gieżyńskiego.

- Chciałbym, aby takie spotkania jak dziś, były tutaj co rok - mówił rozpoczynając uroczystość Stanisław Gieżyński. - W wielu społecznościach zwyczajem już jest, że po wspólnej modlitwie ludzie mają czas choćby na symboliczny, wspólny posiłek, rozmowę, a to zbliża ludzi - opowiadał właściciel dworu.

Mszę świętą w tym nietypowym miejscu celebrowali dwaj księża z parafii w Kozłowie: proboszcz Jerzy Korona i wikariusz Ireneusz Tuora. Po nabożeństwie Marian Sosnowski - społeczny opiekun zabytków z Ludyni złożył życzenia imieninowe wszystkim Zofiom, a Piotr Gawron zadedykował im swój wiersz.

Po części oficjalnej Stanisław Gieżyński zaprosił gości na specjalnie przygotowaną na tę okazję kawę i ciasto. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Zofia i Antoni Nowakowie ze Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku Piechoty w Kielcach oraz delegacja zaprzyjaźnionych pracowników Polskich Kolei Państwowych z Kielc.

- Dwór w Ludyni ma swój niepowtarzalny klimat - mówił po spotkaniu Marek Teper ze Stojewska, wiceprezes do spraw organizacyjnych Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego, który był jednym z gości.
- Cieszę się wspólnie z mieszkańcami, że obecny gospodarz jest pomysłodawcą takich spotkań. Niewielu jest dzisiaj ludzi tak otwartych, którzy traktują zabytek jak coś drogocennego, potrafią się nim opiekować, a jednocześnie tworzyć z niego ośrodek życia kulturalnego - podkreślał pan Marek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie