MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla budżetu obywatelskiego w Starachowicach

M.K.
1 procent budżetu, czyli około 1,3 miliona złotych - tyle w przyszłym roku może być do dyspozycji mieszkańców miasta w ramach tak zwanego budżetu obywatelskiego.

Pomysł, aby o części wydatków inwestycyjnych na terenie miasta decydowali bezpośrednio mieszkańcy ma coraz więcej zwolenników. Uczestnicy debaty, która w tym tygodniu odbyła się w Starachowicach podkreślali, że budżet obywatelski to sprawdzony sposób na pobudzenie mieszkańców do uczestniczenia w życiu miasta i demokratyzacja wydawania publicznych pieniędzy.

- Budżet obywatelski to szansa dla lokalnych społeczności na zdecydowanie co można zrobić. To szansa na zagospodarowanie pieniędzy poza układami - mówił Dariusz Grunt, prezes Stowarzyszenia Spółdzielczości i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto".
Wojciech Kębłowski, autor opracowania o budżecie obywatelskim dla Instytutu Obywatelskiego podkreślił, że jest to rodzaj umowy społecznej pomiędzy samorządem i obywatelami i w odróżnieniu do konsultacji społecznych musi być realizowany.

"Tak" dla budżetu partycypacyjnego mówi wiceprezydent Sylwester Kwiecień.

- Jestem za tym, aby budżet obywatelski powstał. Nie będziemy w tym przeszkadzać, ani się angażować. Zostawiamy inicjatywę organizacjom pozarządowym, nie chcemy jako samorząd ograniczać swobody w jego tworzeniu - stwierdził. - Co do pieniędzy, sądzę, że w Starachowicach mogłoby to wynosić około 1 procenta miejskiego budżetu. W tym roku budżet to około 130 milionów złotych.

Wiceprezydent chciałby, aby budżet zaczął funkcjonować już od nowego roku. Miasto zostałoby wówczas podzielone na cztery - pięć okręgów. Każdy okręg dostałby do dyspozycji taką samą pulę pieniędzy.

- Te pieniądze podzielilibyśmy pomiędzy kilka okręgów, w obrębie których mieszkańcy decydowaliby, jakie inwestycje na danym terenie powinny być realizowane. Wcześniej mieszkańcy mieliby możliwość zgłaszania swoich pomysłów, następnie przechodziłyby ocenę formalno - prawną, po czym poddane byłyby pod głosowanie. Głosowanie mogłoby trwać np. tydzień w specjalnym punkcie usytuowanym w Urzędzie Miasta - mówił Marek Materek, prezes Stowarzyszenia Projekt: Starachowice.

Pomysł popierają starachowiccy radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy, ludzie aktywni, którym zależy na tym, aby to wszyscy mieszkańcy bezpośrednio mogli decydować o swoim miejscu zamieszkania. Każdy, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej inicjatywy może przyjść na kolejne spotkanie. Odbędzie się ono w najbliższy wtorek 11 czerwca w Świętokrzyskim Centrum Biznesu przy ul. Mickiewicza 1A w Starachowicach. Spotkanie organizują Instytut Obywatelski i europosłankę Róża Thun.

Do tej pory budżet obywatelski wprowadzono w 1,5 tysiąca miast, z tego w dwustu europejskich i dwudziestu polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie