Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ziemia kielecka na pocztówkach PTTK". Album promowano w bibliotece w Kielcach

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Promocja albumu "Ziemia kielecka na pocztówkach PTTK" Krzysztofa i Marcina Lorków w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach
Promocja albumu "Ziemia kielecka na pocztówkach PTTK" Krzysztofa i Marcina Lorków w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach Lidia Cichocka
Promocja niezwykłego albumu "Ziemia kielecka na pocztówkach PTTK" Krzysztofa i Marcina Lorków odbyła się w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Album "Ziemia kielecka na pocztówkach PTTK"

Jak wyjaśniał Krzysztof Lorek pomysł na wydanie książki pojawił się w trakcie zbierania materiałów do drugiego tomu „Ziemi Kieleckiej na pocztówkach”. - Pierwszy kończył się na roku 1945 roku. Drugi, który wkrótce będzie gotowy, obejmuje lata 1946 – 89. Opracowując materiał zobaczyliśmy, że jest duża grupa pocztówek wydawanych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. To im postanowiliśmy poświęcić odrębny album.

Dla Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wydawanie pocztówek było formą działalności gospodarczej, te z ziemi kieleckiej drukował zakład w Jaśle.

- Album zawiera 528 widokówek – wyjaśnia Lorek. - Pochodzą one z lat 1952-1975, pokazują więc ziemię kielecką nie tylko dawną, ale i w innych granicach, kiedy istniało jeszcze potężne województwo kieleckie. Ich oglądanie uzmysławia jak bardzo zmieniło się wszystko a niektóre miejsca trudno zidentyfikować.

W książce przedstawiono także proces produkcji kart pocztowych. - Każde zdjęcie było najpierw oceniane przez komisję oceny artystycznej fotografii a potem trafiało do cenzora. Co prawda w niektórych przypadkach trudno dopatrzeć się walorów artystycznych w zdjęciach, ale bez pieczątki komisji nie można było iść dalej.

Krzysztofowi Lorkowi, który pocztówki zbiera od lat i ma ich potężną kolekcję, nie udało się trafić na taką wstrzymaną przez cenzurę. Ma natomiast egzemplarze, które mimo zatwierdzenia, nie weszły do produkcji. Są też pocztówki z błędnymi podpisami czy z odwróconymi zdjęciami jak np. pocztówka z widokiem Łysicy.

Autorami zdjęć byli często członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików. Biogramy kilkunastu z 49 autorów umieszczono w albumie, na spotkaniu obecny był jedyny żyjący - geolog, Tymoteusz Wróblewski, autor zdjęć z jaskini Raj. Nakład tych bardzo popularnych pocztówek szedł w tysiące egzemplarzy, ale były też takie wydawane po 50 czy 200 sztuk.

- To rarytasy kolekcjonerskie, zachęcam wszystkich by przejrzeli szuflady i pudła w poszukiwaniu pocztówek, jest spora szansa, że uda się dotrzeć do kolejnych – apeluje Krzysztof Lorek. - Nasz album polecam zarówno regionalistom, miłośnikom fotografii jak i kolekcjonerom. To baza danych o kartkach wydawanych przez PTTK.

Krzysztof Lorek zapowiada też wydanie II tomu Ziemi Kieleckiej na pocztówkach w połowie przyszłego roku a Paweł Grzesik opracowuje książkę „Kielce w obiektywie Jana Ziembińskiego”, to zdjęcia z lat 1914 – 18.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie