Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIP - Zdumiewające Informacje Pacjentów. Pierwsze dni działania nowego systemu i… wiele szokujących informacji

/IB/
Porada, której nie było, proteza, której pacjent nie posiada - mieszkańcy regionu świętokrzyskiego sygnalizują nieprawidłowości, których - ich zdaniem - miały się dopuszczać placówki ochrony zdrowia. Wpadli na trop logując się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

System ZIP działa dopiero od początku lipca, a pacjenci z naszego regionu już sygnalizują nieprawidłowości, które odkryli po zalogowaniu się na swoje konto. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na razie do Funduszu docierają sygnały telefoniczne. Jeden pacjent odkrył, że jego ostatnią wizytę u stomatologa, za którą zapłacił prywatnie, lekarz wykazał do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Inny ze zdumieniem dowiedział się, że w 2012 roku wykonano mu… sztuczną szczękę, oczywiście również na Fundusz. Tymczasem jest od urodzenia do dziś posiadaczem własnego zębów. Kolejny pacjent zauważył na swoim koncie poradę specjalistyczną, z której nie korzystał. Do Funduszu dzwoniła też pacjentka z zapytaniem, w jaki sposób można udowodnić, że nie była operowana na wyrostek robaczkowy i czy brak blizny pooperacyjnej jest wystarczającym dowodem?

Wejdź do ZIP - Zintegrowanego Informatora Pacjenta (video)

- Na razie są to sygnały o nieprawidłowościach, które zauważyli na swoich kontach w ZIP pacjenci. Żeby rozpocząć postępowanie wyjaśniające, musimy mieć pisemną skargę. Żaden taki dokument jeszcze do nas nie wpłynął - mówi Beata Szczepanek. Dodaje, że dział prawny Narodowego Funduszu Zdrowia opracuje w najbliższych dniach stosowny formularz, żeby ułatwić pacjentom te formalności.

Skargi można składać do Departamentu Skarg i Wniosków Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach (ulica Jana Pawła II 9).

Rzeczniczki Narodowego Funduszu Zdrowia wcale nie dziwią odkrycia pacjentów, którzy sprawdzili swoje konta w ZIP. Po kontrolach, które urzędnicy świętokrzyskiego Funduszu przeprowadzili na początku 2013 roku w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalach i poradniach specjalistycznych, okazało się, że aż w 400 przypadkach placówki ochrony zdrowia wykazywały tych samych pacjentów korzystających z różnego rodzaju procedur medycznych w tym samym czasie. - Na przykład pacjentka ze złamaną nogą leżąca w szpitalu "odbyła" jednocześnie wizytę u ginekologa na drugim końcu miasta - mówi Szczepanek.

Takich przypadków koincydencji (występowania w tym samym czasie w różnych miejscach) stwierdzono 178 u pacjentów wykazywanych przez szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. 34 jednoczesnych pacjentów miały szpitale i poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 230 - poradnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Na placówki zdrowotne, które wykazywały pacjentów ze zdolnością do bilokacji, zostały nałożone kary finansowe.

- ZIP oprócz dostarczania informacji użytecznych dla pacjenta pozwala również na kontrolowanie wydawania publicznych pieniędzy - dodaje rzeczniczka.

W świętokrzyskim do wczoraj wydano 3 580 loginów i haseł do systemu ZIP. Do tego doszło blisko 1000 wniosków złożonych przez Internet. Nasz region jest na piątym miejscu w Polsce pod względem liczby pacjentów, którzy uzyskali już dostęp do ZIP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie