Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidują gimnazja, zmiany u sześciolatków

Paulina Baran
freeimages.com
Nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie przeprowadzona reforma edukacji. Wielkie zmiany mogą nastąpić już we wrześniu przyszłego roku.

Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowy projekt ustawy, zgodnie z którą niebawem ma rozpocząć się wygaszanie gimnazjów. Oznacza to powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniej nauki w szkole średniej. Dowiedzieliśmy się, że jest wielce prawdopodobne, iż reforma wejdzie w życie w roku szkolnym 2016/17. Wprowadzenie nowego prawa wymagałaby zmiany podstawy programowej od przedszkola do szkoły średniej. Politycy wyjaśniają, że gimnazja są miejscami, w którym kłębią się hormony, niedorzeczne pomysły, nikt niczego się w nich nie uczy, a nauczyciele często nie mogą zapanować nad młodzieżą.
Kolejna edukacyjna zmiana, którą zamierza wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość będzie dotyczyć przywrócenia obowiązku szkolnego dla dzieci w wieku 7 lat. Młodsze będą mogły iść do szkoły za zgodą rodziców.

Szef świętokrzyskiego PiS potwierdza

Krzysztof Lipiec prezes Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem przyznał, że reforma systemu edukacji jest oczkiem w głowie tej partii.

- Przereformowanie całego systemu szkolnictwa, miałoby polegać na stopniowym wygaszaniu gimnazjów i przechodzeniu w ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea oraz obok funkcjonujące szkolnictwo zawodowe - wyjaśnia Lipiec. Mówi, że na razie trudno jednoznacznie określić termin wejścia w życie reformy, ale politykom zależy na tym, żeby wszystko zostało zapoczątkowane od nowego roku szkolnego. Krzysztof Lipiec zapewnia, że sprawa likwidacji gimnazjów została skonsultowana z różnymi środowiskami.

- Z tym przesłaniem szliśmy do wyborów uzyskując tak znakomite poparcie, co świadczy o tym, że ten temat jest także dla wyborców rzeczą bardzo istotną. Gimnazja się nie sprawdziły, jest dużo sygnałów na ten temat, przede wszystkim ze strony rodziców - twierdzi Krzysztof Lipiec .

Stary system był sprawdzony?

Szef Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że obecnego systemu nie da się już uzdrowić i trzeba dokonać reformy, choć pewnie na początku zostanie źle przyjęta.

- Warto takie wyzwanie przyjąć dla dobra przyszłych pokoleń - mówi prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem najistotniejszym problemem gimnazjów jest to, że trafiają do nich uczniowie w wieku dojrzewania, a zmiana środowiska wpływa bardzo negatywnie na ich dalszy rozwój i poczynania. - System, który związany jest z poddawaniem dodatkowym egzaminom dzieci po szóstej klasie i po gimnazjum wpływa niekoniecznie dobrze na dalszy przebieg procesu edukacyjnego stąd też proponujemy powrót do sprawdzonego systemu - mówi polityk.

Krzysztof Lipiec przyznał także, że Prawo i Sprawiedliwość, tak jak zapowiadano podczas kampanii wyborczej, chce zająć się sprawą sześciolatków. Jednym z postulatów tej partii jest to, żeby o czasie kiedy dziecko ma rozpocząć edukację, decydowali rodzice.

Reforma systemu oświaty

Reforma systemu oświaty realizowana w Polsce od 1 września 1999 doprowadziła do przekształcenia obowiązującego od 1968 roku dwustopniowego systemu szkolnictwa w strukturę trzystopniową.

W wyniku reformy okres nauki w szkole podstawowej został skrócony z 8 do 6 lat. Następnym etapem edukacji stały się obowiązkowe 3-letnie gimnazja. Po jego ukończeniu uczniowie mogą kontynuować naukę w: 3-letnich liceach ogólnokształcących, 3-letnich liceach profilowanych, 3–4-letnich technikach zawodowych, 2–3-letnich zasadniczych szkołach zawodowych.

Absolwenci liceów i techników mogą przystępować do matury bezpośrednio po ukończeniu szkoły, natomiast absolwenci zasadniczych szkół zawodowych mogą przystąpić do matury pod warunkiem ukończenia dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego lub trzyletniego technikum uzupełniającego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie