Złoto - brązowi w Taekwon-do na olimpiadzie

Marcin Jarosz [email protected]
Adrian Sidor z KSKT Kielce najpierw zdobył brąz w układach indywidualnych a potem w finałowej walce wywalczył mistrzostwo w kategorii do 54 kilogramów. M. Jarosz
W pierwszym dniu rozgrywanych w Staszowie zawodów Taekwon-do ITF w ramach XV Ogólnopolskiej Olimpiady w Sportach Halowych w Staszowie reprezentanci województwa świętokrzyskiego dołożyli do puli dwa złote i jeden brązowy medal. Dziś szansa na kolejne "krążki".

Olimpijskie zmagania w taekwodno są jednocześnie XVI edycją Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w tej dyscyplinie. Gospodarzem dwudniowych mistrzostw w taekwondo ITF jest Staszów. W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie od godziny 9 rano rywalizowano w ośmiu konkurencjach: techniki specjalne chłopców, układy formalne chłopców i dziewcząt, oraz walki dziewcząt w kategoriach 45 i 49 kilogramów i walki chłopców w kategoriach 54, 60 i 66 kilogramów.

GORĄCE POWITANIE

Uroczyste otwarcie olimpiady w Staszowie nastąpiło o godzinie 17.30, dokonał go Tadeusz Łoboda, Prezydent Europejskiej Federacji Taekwon-do. Wśród otwierających byli między innymi Jacek Kowalczyk szef departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego w Kielcach, starosta powiatu staszowskiego Romuald Garczewski oraz Łukasz Milewicz asystent burmistrza miasta i gminy Staszów. Ceremonię otwarcia poprzedziło powitanie i prezentacja reprezentacji województw biorących udział w konkurencjach taekwon-do.

Ceremonię ubarwiły swoim występem utytułowane cheerleaderki ze staszowskiego "Integro", które kilkanaście dni temu zdobyły trzy złote medale na konkursach w Tyczynie pod Rzeszowem, oraz we Wrocławiu.

DWA ZŁOTA I BRĄZ

Pierwszy dzień zmagań na macie przyniósł rozstrzygnięcia w kilku konkurencjach i kolejne medale dla reprezentacji województwa świętokrzyskiego. Adrian Sidor z Kieleckiego sportowego klubu Taekwon-do zdobył złoty medal w walce do 54 kilogramów pokonując w finale Michała Fliszewskiego w WSKT Wrocław. Adrian dołożył również brąz Mistrzostw Polski w kategorii układy indywidualne.

Walka wieczoru również należała do naszego reprezentanta. Ziemowit Zgoliński z KSKT Kielce po świetnym pojedynku wygrał przed czasem z Michałem Wielebą z Green Sport Club Lublin i zdobył tytuł mistrza.

W pozostałych konkurencjach w kategorii układy indywidualne tytuł mistrzyni polski juniorów młodszych zdobyła Natalia Olszak z MKS Radzyńska Akademia Taekwon-do. Wicemistrzynią została Kaja Moskaluk z MKS Lewart Lubartów. Brąz przypadł dla Pauli Piotrowskiej z klubu sportowego Dragon Janów Lubelski i Agaty Łosińskiej z Wrocławskiej Akademii Taekwon-do. W układach wykonywanych przez chłopców zwyciężył Krystian Marzec z Bolesławieckiego Klubu Taekwon-do. Srebro zdobył Bartosz Guz z MKS "Lewart" Lubartów. Trzecie miejsce zdobyli Łukasz Szczęsny, z LKS "Lotos" Jabłonna i Adrian Sidor z KSKT Kielce.

W kategorii układy w stopniu mistrzowskim złoty medal wywalczył Grzegorz Woźniak z KS Dragon Janów. Wicemistrzem został Adam Szulc z WSKT Wrocław, a trzecie miejsce wywalczyli Michał Wieleba z Green Sport Club Lublin i Jakub Pająk z Wrocławskiej Akademii Taekwon-do.

KOLEJNE SZANSE DLA "NASZYCH"

W kategorii walki chłopców do 54 dwa brązowe medale przypadły w udziale dla Jakuba Kalinowskiego z Kraśnickiej Akademii Taekwon-do i Marcina Richerta z KS Taekwon Kolbudy. W cięższej kategorii walk, do 60 kilogramów tryumfował Jędrzej Grzędowicz natomiast srebro zdobył Kacper Owczarek obaj z Taewo Warszawa. Brązowe medale zdobyli Rafał Harasimowicz LKT Legnica i Grzegorz Woźniak z Janowskiego "dragona". W najcięższej męskiej klasie wagowej brązowe medale wywalczyli Krzysztof Nowak z LKT Legnica i Woiński Marcin z WSKT Wrocław.

Dziś kolejny dzień zmagań w Taekwon-do na hali OSiR w Staszowie. Początek od godziny 9 a w programie miedzy innymi eliminacje i finały walk z udziałem dziewcząt i chłopców w kolejnych kategoriach wagowych. Przed szansami na medale staną zawodniczki w kategorii do 45 kilogramów oraz zawodnicy w kategorii do 66 kilogramów. Szanse na medal ma również nasz reprezentant w kategorii do 48 kilogramów. Zakończenie olimpiady o godzinie 15.