Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoto jest dla zuchwałych - oto zwycięzcy Festiwalu Harcerskiego. "Niby Nic" trafił do półfinału "Mam talent"

Elżbieta ZEMSTA
Zespół "Niby nic” z Ćmielowa z grona 25 tysięcy kandydatów został wyłoniony do półfinału drugiej edycji programu Mam Talent! Już we wrześniu w programie TVN będą emitowane odcinki z ich udziałem. Grupa w ubiegłym roku nagrała przeszło 180 piosenek, które trafiły na płyty wydawnictw pedagogicznych i dołączone będą do książek dla przedszkolaków i dla dzieci szkolnych w klasach 1-3.
Zespół "Niby nic” z Ćmielowa z grona 25 tysięcy kandydatów został wyłoniony do półfinału drugiej edycji programu Mam Talent! Już we wrześniu w programie TVN będą emitowane odcinki z ich udziałem. Grupa w ubiegłym roku nagrała przeszło 180 piosenek, które trafiły na płyty wydawnictw pedagogicznych i dołączone będą do książek dla przedszkolaków i dla dzieci szkolnych w klasach 1-3.
Najwyższe nagrody na Harcerskim Festiwalu w Kielcach były ukoronowaniem ich talentu. Prezentujemy wokalistki i zespół, którzy triumfowali na kieleckim festiwalu.

Jodły dla regionu

Jodły dla regionu

Złote Jodły. Soliści: Patryk Krajewski z Sadowia w kategorii od 10 do 12 lat, Małgorzata Główka z Kielc w kategorii od 13 do 16 lat, Malwina Masternak w kategorii od 17 do 25 lat. Zespoły Wokalne: Kwartet Wokalny "Niby Nic" z Ćmielowa w kategorii od 6 do 12 lat, Zespół Wokalny Łoresie ze Stąporkowa.
Srebrne Jodły. Magdalena Sujka z Kielc w kategorii soliści od 10 do 12 lat, Zespół Hi Hat z Bielin w kategorii zespołów wokalnych od 17 do 25 lat, zespół D.N.A. z Daleszyc w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych od 17 do 25 lat.
Brązowe Jodły. Wiktoria Pongowska z Ćmielowa w kategorii solistów od 6 do 9 lat, Jacek Uchański z Ćmielowa w kategorii soliści od 10 do 12 lat, zespół wokalny Chichoty z Bielin w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych od 13 do 16 lat. Zespół Taneczny Kaprys Junior z Małogoszcza w kategorii innych form tanecznych - kategoria dziecięca. Dziecięcy teatr Mały Arlekin z Łagowa w kategorii zespołów teatralnych. Zespół Niby Nic" z Ćmielowa w kategorii Jodła Wychowawcza. Gabriela Stańczyk z Małogoszcza w kategorii solistów od 17 do 25 lat, Katarzyna Woźniak z Radoszyc, powiat konecki w kategorii piosenki harcerskiej i turystycznej.

Malwina specjalizuje się w improwizacjach jazzowych, Małgosia próbuje szturmem zdobyć międzynarodowe festiwale, a dzieciaki z zespołu "Niby Nic" z Ćmielowa już od września będą na ustach całej Polski. Wszystkich ich łączy miłość do muzyki i... kielecki Festiwal Harcerski.

36. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej już za nami. To tutaj, na tych festiwalowych scenach podczas Koncertów Laureatów spełniają się marzenia o karierze, o sławie i to tutaj można odnieść pierwsze tak ważne w życiu każdego młodego artysty sukcesy. Zwłaszcza, jeżeli aspiracje wokalistów są takie, aby stać się znanym i uwielbianym przez miliony fanów, jak Kasia Cerekwicka i Doda, które przed laty właśnie na kieleckim festiwalu stawiały pierwsze kroki.

Zdobycie Złotej Jodły festiwalu, nie jest łatwą rzeczą. Jurorzy składający się z najlepszych świętokrzyskich muzyków są bardzo surowi w ocenach i nikt nie dostaje wysokiej noty na przysłowiowe "piękne oczy". Poziom, zwłaszcza wśród wokalistów, z roku na rok jest coraz wyższy. Jeśli więc do wykonawcy trafia najwyższy laur oznacza to, że był w danej kategorii najlepszy z najlepszych.

NIBY NIC A MAJĄ TALENT

Prawdziwym potentatem Jodeł okazał się być Ćmielów. Do młodych wokalistów, którzy na co dzień trenują w ośrodku kultury w podostrowieckim Ćmielowie trafiły aż cztery Jodły! Złotą wywalczył cały zespół, a indywidualnie nagrody otrzymali Patryk Krajewski - Złota Jodła dla solisty i Jacek Uchański - Jodła Brązowa. Dodatkowo jeszcze do całej formacji trafiła Brązowa Jodła Wychowawcza za świecące przykładem zachowanie podczas trwania całego festiwalu.

Kwartet składa się w większości z dzieci z Ćmielowa bądź okolic o show-biznesie wie już dużo, ale ich tajemnica polega na tym, że są naturalni i wiedzą, jak rozkochać w sobie publiczność. - Te dzieci są po prostu niesamowite - chwali z uśmiechem podopiecznych Michał Kosowski, instruktor i opiekun zespołu. - Może to zabrzmi nieprawdopodobnie, ale one nigdy nie mają dosyć muzyki. Wszędzie im towarzyszy, nie są zmęczone próbami i ćwiczeniami. A co więcej same komponują i piszą utwory.

Niby Nic do tańca, śpiewu i wspólnej zabawy podczas Koncertu Laureatów Festiwalu Harcerskiego porwał publiczność wykonując utwór "Nie da rady" - piosenka tak zachwyciła jury, że postanowiło grupę uhonorować Złotą Jodłą w kategorii zespołów wokalnych do 12 lat.

Blondynek z długimi włosami Jacek Uchański, śliczne brunetki Ula Książkiewicz i Sylwia Zielińska oraz mający zadatki na prawdziwego showmana Patryk Krajewski - to 12-latkowie, którzy osiągnęli już ogromnie dużo. To właśnie ich zespół z grona 25 tysięcy kandydatów został wyłoniony do półfinału drugiej edycji programu Mam Talent! Już we wrześniu w programie TVN będą emitowane odcinki z ich udziałem.

- Niestety nie udało nam się dotrzeć do finału, bo reżyser programu widział jakieś przeciwwskazania. Mieliśmy dwa głosy na "tak". Za nami byli Agnieszka Chylińska i Kuba Wojewódzki. Szkoda, że się nie udało, ale zespół się pokazał, spodobał i to dla nas jest już duży sukces - podkreśla Michał Kosowski.

Poza udziałem w programie Mam Talent dzieci od września swoim głosem i talentem wspomogą nauczycieli w całej Polsce. Grupa w ubiegłym roku nagrała przeszło 180 piosenek, które trafiły na płyty wydawnictw pedagogicznych i dołączone będą do książek dla przedszkolaków i dla dzieci szkolnych w klasach 1-3.

- Śmiało można powiedzieć, że będziemy na ustach dzieci w całej Polsce - mówi instruktor grupy. - Od września rozpoczynamy nagrywanie kolejnych utworów do podręczników, ale nasze plany są bardziej dalekosiężne. Planujemy bowiem wystartować na festiwalu w Opolu. Czytaliśmy już regulamin i nie ma ograniczeń wiekowych, chcemy więc napisać hit na miarę festiwalu opolskiego i chcielibyśmy go wygrać. Czy się uda? Czas pokaże, ale plan w każdym razie jest.
DEBIUTANTKA JAZZOWA Z JODŁĄ

O udanym debiucie na harcerskim festiwalu może mówić Malwina Masternak, która w minioną sobotę w "dorosłej" kategorii czyli soliści w przedziale wiekowym od 17 do 25 wywalczyła Złotą Jodłę. To był jej pierwszy występ na kieleckim festiwalu.

- Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że będzie tak trudno! - śmieje się Malwina. - Osoby, które śpiewały w mojej kategorii to prawdziwi profesjonaliści, dlatego ta nagroda jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem - przyznaje dziewczyna.
Jazz, soul i r'n'b - to gatunki muzyczne, w którym Martyna czuje się najlepiej. Śliczna blondynka o niebieskich oczach z kawałem potężnego głosu wbija w siedzenie publiczność. Piosenki, które Martyna wykonuje są coverami znanych utworów polskich wokalistów, z tym, że dziewczyna aranżuje je na styl, który jej najbardziej odpowiada, czyli właśnie na jazzie.

- Lubię improwizacje na scenie, cieszą mnie wyzwania muzyczne, a jazz i soul to jest muzyka, w której można coś samemu popróbować, coś zmienić i dodać od siebie - mówi Martyna.

Dziewczyna w tym roku zacznie klasę maturalną w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowcu Świętokrzyskim, ale podczas najróżniejszych festiwali reprezentuje Dom Kultury w Opatowie, gdzie pod okiem Magdaleny Kujawskiej trenuje swój głos. W ubiegłym roku Martyna wygrała w cuglach konkurs piosenki Scena Dla Ciebie w Kielcach, a w tym roku planuje podbić serca jury na festiwalu w Budapeszcie.

TENERYFA, KAIR A POTEM ŚWIAT!

Plany związane z zagranicznymi festiwalami ma również Małgosia Główka, laureatka Złotej Jodły festiwalu harcerskiego 2009 w kategorii wiekowej od 13 do 16 lat. W ubiegłym roku na konto Gosi trafiło srebro. A po wysłuchaniu jej piosenki w tym roku zachwycone festiwalowe jury zdecydowało, że to właśnie Małgosia będzie reprezentowała Polskę - jako jedyna - na festiwalu "Nil of Song" w Kairze w 2010 roku.

- Być przedstawicielem Polski na festiwalu w Egipcie to będzie naprawdę coś - śmieje się 16-letnia Małgosia Główka.
O dokonaniach wokalistki nominowanej do Świętokrzyskiej Nagrody Muzycznej "Scyzoryki" 2009 pisaliśmy już nie raz, bo też osiągnięć, pomimo młodego wieku, na koncie Gosi jest ogromnie dużo. Wystarczy tylko wspomnieć o dwóch ostatnich: Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze czy też pierwsze miejsce na Festiwalu imienia Krzysztofa Klenczona w Szczytnie. Jednak największy sukces to dwie Platynowe Płyty na Światowym Festiwalu Piosenki "Universong" - Teneryfa 2009.

- Oprócz Platynowych Płyt otrzymałam zaproszenie do nagrania płyty w Niemczech oraz do udziału w Światowym Festiwalu w Stanach Zjednoczonych i w Portugalii - zdradza Małgosia.

Po emocjach związanych z festiwalem harcerskim, gdzie Gosia śpiewała "Kołysankę Rosemary" - trudny i wymagający utwór z przeboju filmowego Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary" teraz młoda wokalista przygotowuje się do kolejnego festiwalu. Tym razem w połowie sierpnia wystąpi na prestiżowym jazzowym przeglądzie w Iławie o nazwie "Złota Tarka".

- Śpiew to całe moje życie. Myślę poważnie o tym, co robię i chcę się uczyć i rozwijać dalej - podkreśla młoda artystka. Na co dzień Gosia to skromna dziewczyna o pięknych długich, kręconych włosach, przypominających nieco fryzurę Wioletty Willas to wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Trenuje pod okiem Grażyny Budziasz, matki sukcesu większości kieleckich wokalistek.

Na razie wszyscy prezentowani przez nas artyści mają czas, aby złapać oddech i zaczerpnąć nieco wolnego, wakacyjnego czasu. Przed nimi bowiem poza intensywną nauką w szkole kolejne, muzyczne wyzwania. I zapewne każde z nich jeszcze nie raz nas czymś zaskoczy. Czekamy z niecierpliwością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie