Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty jubileusz biskupa Edwarda Frankowskiego

Małgorzata PŁAZA
Biskup Edward Frankowski w drodze na mszę świętą, przed sandomierską katedrą.
Biskup Edward Frankowski w drodze na mszę świętą, przed sandomierską katedrą. Małgorzata Płaza
Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich obchodził biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. W sobotę w bazylice katedralnej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji jubilata.

Mszy świętej przewodniczył biskup Edward Frankowski, a koncelebrowali ją biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, administrator archidiecezji lubelskiej biskup Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy lubelski Ryszard Karpiński oraz około 180 księży. W katedrze zgromadzili się także wykładowcy i alumni z Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy Kurii Diecezjalnej i uczelni katolickich, posłowie, wśród nich Mariusz Błaszczak, szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele władz samorządowych oraz przyjaciele jubilata.

DAR KAPŁAŃSTWA

- Ojciec święty Pius XI powiedział, że Bóg nie ma niczego większego do ofiarowania człowiekowi niż dar kapłaństwa. Nasz dostojny jubilat od półwiecza służy Bogu w kapłaństwie, pobożnie, ofiarnie, z pokorą, w sposób nieustraszony głosząc Ewangelię. Zmienia się Polska, zmieniają się Polacy, zmiany zachodzą również w Kościele, a w tobie, księże biskupie, wielu nadal widzi ojca, nauczyciela i przewodnika - powiedział na rozpoczęcie mszy świętej biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Okolicznościowe przesłanie do jubilata skierował papież Benedykt XVI. Odczytał je kanclerz Kurii Diecezjalnej ksiądz Paweł Bielecki.

W homilii ksiądz Kazimierz Skawiński, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym przypomniał cechy posługiwania kapłańskiego biskupa Frankowskiego.

- Życie księdza biskupa Edwarda Frankowskiego jest niezwykle bogate, treściwe, wyróżnia się dynamicznym działaniem, różnorodnością inicjatyw duszpasterskich (...). Ksiądz biskup nie zapomina o nikim. Pamięta o ludziach potrzebujących, prześladowanych, szykanowanych, zepchniętych na margines życia, jego działalność obejmuje wiele sfer naszego życia: religijną, duszpasterską, moralną, kulturalną i intelektualną - podkreślił ksiądz Kazimierz Skawiński.

Kaznodzieja przypomniał odważną działalność biskupa Edward Frankowskiego w czasach PRL, gdy był prześladowany przez władze komunistyczne.

W imieniu kapłanów diecezji sandomierskiej życzenia złożył jubilatowi rektor Wyższego Seminarium Duchownego ksiądz Jan Biedroń. Wręczył biskupowi obraz przedstawiający błogosławionego Jerzego Popiełuszkę i jubileuszową stułę.

Uczestniczący w uroczystościach ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i telewizji Trwam dziękował za wsparcie dla ojców redemptorystów, jak powiedział - za życzliwość i przyjaźń.

- Jestem wdzięczny Bogu za wybranie mnie do pełni kapłaństwa, które od 1989 roku realizuję jako biskup. Moje pasterskie zawołanie "Christus Vincit" ma odniesienie do czasu, w którym zostałem biskupem. Nie był to łatwy czas. Uważałem, że moja posługa biskupia jest dalszym ciągiem kapłańskiej służby tylko w większym zakresie odpowiedzialności za powierzony mi lud - powiedział biskup Frankowski.
Po mszy świętej za posługę dziękowali biskupowi przedstawiciele różnych środowisk.

BRONIŁ PRAW LUDZI PRACY

Biskup Edward Frankowski urodził się 15 sierpnia 1937 roku w Kępie Rzeczyckiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1961 roku w Przemyślu, 5 marca 1989 roku w Stalowej Woli przyjął sakrę i został biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej, zaś po reorganizacji struktur diecezjalnych, 25 marca 1992 roku biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej.

Biskup Frankowski bronił praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w 1988 w Hucie Stalowa Wola. Organizował pomoc i obronę dla działaczy opozycji represjonowanych przez władze, wspierał tworzącą się "Solidarność" w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemia Sandomierska, był kapelanem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w latach 1980-92. Był represjonowany przez władze PRL. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu w 2004 roku status pokrzywdzonego przez system komunistyczny Pracując w Stalowej Woli, inspirował wiele społecznych inicjatyw, między innymi organizował Studium o Rodzinie, Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest twórcą i organizatorem Filii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli (obecnie Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). Został odznaczony między innymi: Złotym Medalem Związku Oficerów Rzeczpospolitej Polskiej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego przyznanym przez Światową Federację Polskich Kombatantów, Medalem Wdzięczności Polonii "Gaude Mater Polonia" oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Złoty jubileusz kapłaństwa świętowali wraz z biskupem księża: Henryk Krawczyk, Zygmunt Longawa, Andrzej Miller i Adam Nowak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie