Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złożyli hołd ofiarom. Patriotyczne uroczystości w rocznicę hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Swaryszowa

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Co roku w obchodach rocznicowych uczestniczą członkowie Armii Krajowej.
Co roku w obchodach rocznicowych uczestniczą członkowie Armii Krajowej. Urząd Miejski Sędziszów
Na cmentarzu w Swaryszowie w gminie Sędziszów, gdzie spoczywają ciała ofiar hitlerowskiej zbrodni, podobnie jak w poprzednich latach odbyła się wielka uroczystość patriotyczna. W tym roku minęło 69 lat od tamtych dramatycznych wydarzeń.
W uroczystościach na cmentarzu w Swaryszowie wzięli udział goście z całego kraju.
W uroczystościach na cmentarzu w Swaryszowie wzięli udział goście z całego kraju.

W uroczystościach na cmentarzu w Swaryszowie wzięli udział goście z całego kraju.

W 1944 roku wojska niemieckie w bestialski sposób zamordowały 35 mieszkańców Swaryszowa. Były to osoby związane, należące lub współpracujące z Armią Krajową. Członkowie rodzin zamordowanych tuż po tragedii urządzili cmentarz, grzebiąc na nim ciała zamordowanych.

- Rok 1944, od marca do listopada, był czasem kiedy ziemia sędziszowska poniosła duże straty wśród żołnierzy Armii Krajowej. Przypomnijmy rozstrzelanych sędziszowian: w Jędrzejowie, Mnichowie, Piotrkowicach czy Chmielniku. Tuż po przejściu frontu w styczniu 1945 roku ich najbliżsi poczynili starania o ekshumację zwłok. Na swaryszowskim cmentarzu miejsce wiecznego spoczynku znalazły dodatkowo ciała 15 osób. Łącznie nazwiska 50 synów ziemi sędziszowskiej, ofiar wojny z 1944 roku widnieją na nagrobnych tablicach - pisze na stronie Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie Ewa Kubas Samociuk, sekretarz gminy Sędziszów.

W uroczystości na cmentarzu w Swaryszowie wzięły udział liczne delegacje z pocztami sztandarowymi. Mszę świętą celebrował ksiądz Jan Biernacki, proboszcz parafii w Tarnawie.
Uczniowie ze Szkoły Podstwowej numer 2 w Sędziszowie - Magdalena Ostrowska, Klaudia Chalewska, Natalia Ryś i Daniel Rokicki, zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny. Przygotowali ich nauczyciele Beata Głowacka i Krzysztof Paw.

- Cmentarz w Swaryszowie jest największym miejscem upamiętniającym hitlerowskie zbrodnie na terenie powiatu jędrzejowskiego. W przyszłym roku przypadnie okrągła 70 rocznica wydarzeń. Dbanie o miejsca pamięci narodowej na terenie gmin jest zadaniem własnym każdego samorządu. Już dzisiaj ze strony burmistrza i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zostały podjęte działania zmierzające do restauracji obiektu cmentarza i otoczenia - usłyszeliśmy w Urzędzie Miejskim w Sędziszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie