Zmarł Andrzej Lange – skarżyski historyk

  Zmarł Andrzej Lange – skarżyski historyk

  BOL

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmarł Andrzej Lange – skarżyski historyk
  W czwartek 5 stycznia w wieku 68 lat zmarł Andrzej Lange, były dyrektor Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku.
  Zmarł Andrzej Lange – skarżyski historyk
  Był absolwentem Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Po studiach pracował w Zakładach Metalowych MESKO w Ośrodku Badawczo Rozwojowym. Od 1986 roku do przejścia na emeryturę w 2014 roku pracował w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. W tym czasie ukończył podyplomowe Studia Muzealnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1996 - 2003 pełnił funkcję Dyrektora Muzeum. Z uwagi na miejsce pracy oraz zainteresowania, w ciągu prawie 30 lat pracy w Muzeum Orła Białego stał się ekspertem w dziedzinie znawstwa broni, zwłaszcza z okresu XX wieku.
  Rodzinne tradycje, dziadka K. Lebiadowskiego - żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i ojca Zbigniewa oraz stryja Tadeusza – żołnierzy Armii Krajowej, a także praca w skarżyskim Muzeum stały się przyczyną uzyskania eksperckiej wiedzy w zakresie historii II wojny światowej. Głównym tematem zainteresowań Andrzeja Lange były dzieje Armii Krajowej, a szczególnie Okręgu Radomsko-Kieleckiego "Jodła". Andrzej Lange był jednym z pierwszych w kraju poszukiwaczy śladów pozostałych po wojskach walczących na terenie Polski. Specjalizował się zwłaszcza w dziedzinie pojazdów pancernych. Był współtwórcą jednego z największych wydobywczych sukcesów Muzeum - w 1999 roku doprowadził do odnalezienia i wydobycia w okolicach Bydgoszczy jedynego wówczas na świecie niemieckiego działa samobieżnego StuG IV.

  - Andrzej Lange zatrudnił mnie do pracy w Muzeum. Żadna szkoła nie uczy tego jak być muzealnikiem. Są owszem, studia muzealnicze, lecz one uczą tylko teorii. By stać się prawdziwym muzealnikiem trzeba terminować u starszych kolegów. W moim przypadku zwierzchnikami, kolegami i mentorami byli Pan Jacek Bujnowski i Pan Andrzej Lange. Zawsze podziwiałem jego potężną wiedzę na tematy militariów, fascynację najdrobniejszymi detalami. Pamiętam błysk wzruszenia w oczach Andrzeja, gdy udało mi się pozyskać jeden z naszych wspólnych muzealnych Świętych Graali, czyli polski pistolet ViS wz. 35. Razem z kolegami ze Stowarzyszenia K.I.S. remontujemy StuG-a i szkoda, że chociaż koniec prac jest już bliski, Pan Andrzej Lange tego nie doczekał. Wiem, że będzie dumny w dniu, w którym ten remont skończymy – mówi Artur Buńko, historyk, następca Andrzeja Lange na stanowisku dyrektora skarżyskiego muzeum.

  Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 10 stycznia o godzinie 12:00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skarżysku-Kamiennej.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie zdjęć