MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Janusz Kowalczyk, nestor świętokrzyskiej turystyki i hotelarstwa. Pogrzeb w piątek, 28 października

Anna Krawiecka
W piątek, 21 października w południe zmarł Janusz Kowalczyk, rodowity kielczanin, nestor świętokrzyskich hotelarzy, guru turystyki i elegancji. Miał 86 lat. 14 września obchodził urodziny.

Janusz Kowalczyk nie żyje

Zmarł nasz Tato Janusz Kowalczyk. Zasnął w spokoju i bez cierpienia. O szczegółowych ceremonii pogrzebowej poinformujemy później. Był dobrym Człowiekiem i kochającym Mężem, Tatą, Dziadkiem. Do zobaczenia w lepszym świecie
- napisał na swoim facebookowym profilu Jacek Kowalczyk, obecnie dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pogrzeb Janusza Kowalczyka odbędzie się w piątek, 28 października o godzinie 10.30 w Bazylice Katedralnej, potem na cmentarzu komunalnym przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.

Kim był Janusz Kowalczyk?

Gdy Janusz Kowalczyk był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Kielcach, który później przekształcił się w Przedsiębiorstwo Łysogóry, zabiegał o to, by udostępniono zwiedzającym Jaskinię Raj, wyczuwając, że będzie ona turystycznym oczkiem w głowie i 50 lat temu, 10 czerwca 1972 roku otwarto ją dla publiczności. Szefując od 1974 roku Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Łysogóry” w Kielcach, którego był pomysłodawcą i założycielem, dorowadził do rozkwitu hotelarstwa, gastronomii i miejsc wypoczynku dla przyjezdnych zwiedzających Kielce i okolice. Doceniając rolę dobrego jedzenia, w tworzeniu przyjaznej atmosfery dla gości, Janusz Kowalczyk mobilizował szefów hoteli, a później sam, jako dyrektor Hotelu Świętokrzyskiego w Cedzynie, brał udział z kolegami hotelarzami w prestiżowym konkursie o „Złoty Klucz” i kulinarnym konkursie „Srebrna Patelnia”, wielokrotnie jego ekipa zdobywał najwyższe trofea. Prowadził przez lata najlepszy trzygwiazdkowy hotel w Polsce, w którym zatrzymywali się jadący na południe kraju artyści, politycy, przedsiębiorcy mający do dyspozycji nie tylko hotelowe wnętrza, ale i świetnie urządzone otoczenie sprzyjające integracyjnym imprezom.

- Był dla mnie guru. Cały czas spotykałem ludzi, którzy go pozdrawiają. Był absolutną legendą turystyki. Miał przy tym niezwykłą pamięć. Dzwonili do niego na przykład ostatnio, konsultując wygląd neonu na hali sportowej. Utrzymywali z nim kontakt szefowie największych hoteli w Polsce Victorii, Forum czy Sobieskiego. Przyjeżdżali uczyć się, jak zjednywać gości. Nietuzinkowy niestandardowy wyprzedzał swoją epokę. Miała wyczucie i smak zupełnie niespotykane z tych czasach. I tak bardzo chciał żyć… Jeszcze dwa lata temu jeździł na rowerze po 30 kilometrów dziennie… - wspomina syn Jacek Kowalczyk, także znany z profesjonalizmu, jeśli chodzi o turystykę, kulturę i sport w regionie, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W prezentacji, przy wręczaniu Januszowi Kowalczykowi Nagrody Miasta Kielce, zapisano:

Janusz Ryszard Kowalczyk urodzony 14 września 1936 roku w Kielcach. W latach 1954-1963 pracownik Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w Kielcach, odpowiedzialny ze rozwój sekcji sportowych: pływania, boksu, szermierki, żeglarstwa, hokeja na trawie, strzelectwa. W latach 1957-1962 sekretarz Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Kielcach, pierwszy prezes założonego w roku 1969 Okręgowego Związku Akrobatyki Sportowej, prezes Okręgowego Związku Łuczniczego w latach 1973-1975. W latach 1975-1977 był prezesem Klubu Sportowego Budowlani Kielce.

Był odpowiedzialny za budowę wielu obiektów sportowych na terenie dawnego województwa kieleckiego. Nadzorował budowę hali widowisko-sportowej przy ulicy Żytniej w Kielcach, krytej pływali przy Krakowskiej, toru kolarskiego w Radomiu oraz większości stadionów sportowych na terenie regionu. W latach 1964-1970 kierownik nadzorujący budowę a następnie pierwszy szef Hali Widowiskowo-Sportowej w Kielcach. Od 1 grudnia 1970 roku dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Kielcach. Kierował pracami przy udostępnieniu dla zwiedzających Jaskini Raj i Zajazdu Raj. Zmarł w dniu konferencji naukowej związanej z udostępnieniem 50 lat temu Jaskini Raj dla ruchu turystycznego.

Od 1 sierpnia 1974 roku dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Łysogóry” w Kielcach, którego był pomysłodawcą i założycielem. Był to jeden z największych touroperatorów w kraju dysponującym świetną bazą noclegową, transportową i rekreacyjną. W latach siedemdziesiątych odpowiedzialny na rewitalizację Hotelu Bristol w Kielcach. Przebudowano wówczas oficynę środkową i zachodnią, dostawiono współczesne skrzydło od ul. Kapitulnej. Poddano konserwatorskim zbiegom wystrój sztukatorski sali balowej, przejazdu bramnego, klatki schodowej i rzeźbioną stolarkę wrót bramnych i drzwi frontowych. W latach 1982-2002 dyrektor Hotelu Gromada Świętokrzyski w Cedzynie. Obiekt przez lata wyznaczał standard dla obiektów hotelarskich w kraju, wielokrotnie zdobywał wyróżnienia Polskiego Zrzeszenia Hoteli „Złoty Klucz”.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim OOP. Otrzymał resortowe odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Zasłużony Działacz Turystyki oraz wyróżnienie Ministra Kultury za opiekę nad zabytkami. Laureat Nagrody Miasta Kielce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie