Zmarł ostrowiecki fotografik Stanisław Sudnik

  Zmarł ostrowiecki fotografik Stanisław Sudnik

  Anna Śledzińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmarł ostrowiecki fotografik Stanisław Sudnik

  © Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu

  W środę, 1 marca, w wieku 96 lat zmarł nestor świętokrzyskich fotografików Stanisław Sudnik. Należał do Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz od 1993 roku był członkiem honorowym Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 3 marca w kolegiacie św. Michała Archanioła (o 12.00) oraz na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  Zmarł ostrowiecki fotografik Stanisław Sudnik

  © Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu  Stanisław Sudnik urodził się w 1921 roku w Zochcinie koło Opatowa, jednak to Chmielów nad Kamienną był miejscem jego dzieciństwa i dorastania. Po ukończeniu Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim podjął studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu i po jej ukończeniu uzyskał dyplom inżyniera projektowania zieleni. Pracował w Zakładzie Obsługi Zieleni w Ostrowcu Świętokrzyskim na stanowisku kierownika.

  Z fotografią zetknął się w szkole średniej.
  W 1938 roku otrzymał pierwszy aparat „Kodak”, pierwsze zdjęcia wykonał w malowniczych chmielowskich plenerach. W późniejszych latach dał się poznać jako wszechstronny twórca - nie tylko fotografik ale i rysownik, malarz, korzenioplastyk a nawet autor pamiętników. W 1952 r. został współzałożycielem i prezesem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na tym etapie twórczości był ściśle związany ze słynną Kielecką Szkołą Krajobrazu i zyskał miano „bezkrwawego łowcy motywów”. Później należał do kieleckiej grupy fotografików „10 x 10” oraz ostrowieckiej „Grupy 10” i „ Grupy V” .

  Został drugim po Aleksandrze Saliju ostrowieckim twórcą mogącym poszczycić się przynależnością do Związku Polskich Artystów Fotografików. Dzięki jego pasji i zapałowi w Ostrowcu Świętokrzyskim powstało środowisko skupiające profesjonalnych fotografików. Stanisław Sudnik był jego największą ikoną i legendą. Głównym tematem jego twórczych zainteresowań była fotografia krajobrazowa, a także zabytki, miasto i ludzie. Był autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą ( m.in. NRD, Holandia, Czechosłowacja).

  Lokalna społeczność ceniła Stanisława Sudnika także jako uczestnika antyhitlerowskiej konspiracji oraz współzałożyciela miejscowych struktur Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Ligi Ochrony Przyrody, a także wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Ostrowca Świętokrzyskiego (obecnie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej). Imponującym efektem jego działań jako inżyniera krajobrazu są oazy zieleni na terenie hutniczych osiedli. Otrzymał za nie nagrodę ministra gospodarki komunalnej. Stanisław Sudnik został także odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Medalem 40-lecia ZPAF i Medalem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Swoimi specjalnymi nagrodami uhonorowali go również marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński. Prace Stanisława Sudnika znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Kultury Leśnej w Gołuchowie, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach i Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF.

  W 2011 r., gdy nestor świętokrzyskiej fotografii uroczyście obchodził 90. urodziny ukazał się wydany przez Miejskie Centrum Kultury album z jego zdjęciami. Fotografie, jakie znalazły się w tym wydawnictwie powstały dzięki cyfrowej rekonstrukcji starych negatywów ze zbiorów artysty. Wybrano je spośród 3500 zdjęć wykonanych na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat. Album S. Sudnika zainaugurował cykl pod nazwą „Kolekcja Wydawnicza Fotografii Ostrowieckiej”, na który składa się już kilkanaście pozycji.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]