Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Samuel Rakowski, ostatni kazimierski Żyd. Do końca życia utrzymywał kontakt z miejscem swojego pochodzenia. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Samuel Rakowski razem z Żoną Bilhą podczas telekonferencji z przedstawicielami kazimierskiego samorządu
Samuel Rakowski razem z Żoną Bilhą podczas telekonferencji z przedstawicielami kazimierskiego samorządu
Burmistrz miasta i gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch poinformował o śmierci Samuela Rakowskiego, ostatniego kazimierskiego Żyda.

Samuel Rakowski odwiedzał swoją ukochaną Kazimierzę Wielką

- W lipcu tego roku ukończył 99 lat. Przeżył Holokaust, odwiedzał swoją ukochaną Kazimierzę. Był przykładem miłości do rodzinnego miasta. Ufundował pomnik przed Szkołą Podstawową numer 1 w Kazimierzy Wielkiej. Samuelu, Twoja ukochana Kazimierza Wielka żegna Cię. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia

– napisał na swoim profilu facebookowym burmistrz Adama Bodzioch.

Samuel Rakowski w czasie wojny został ocalony przed zagładą dzięki temu, że ukrywały go kazimierskie rodziny. Po wojnie osiedlił się w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych.

Samuel Rakowski: - O Kazimierzy Wielkiej i ludziach, którzy uratowali mi życie nigdy nie zapomnę

W styczniu ubiegłego roku burmistrz Adam Bodzioch zorganizował po raz pierwszy telekonferencję z Samuelem Rakowskim. Powiedział wtedy, że czuje się zaszczycony rozmową z włodarzem miasta, w którym się urodził i do którego ma największy sentyment.

– O Kazimierzy Wielkiej i ludziach, którzy uratowali mi życie nigdy nie zapomnę, chociaż obecnie mieszkam tak daleko Kiedy jakiś czas temu byłem zdumiony, jakie to teraz piękne miasteczko i jacy przyjaźni i gościnni ludzie tu mieszkają. Burmistrz Bodzioch ma mój wielki kredyt zaufania. Nasze ciepłe relacje powinny być kontynuowane, bo to radość dla mojego serca

– powiedział.

Fundator pomnika przed kazimierską "jedynką"

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku przed Samorządową Szkołą Podstawową numer 1 w Kazimierzy Wielkiej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej z terenu Kazimierzy Wielkiej, którego fundatorem był Samuel Rakowski.
Historię zagłady kazimierskich Żydów opisał w swoich pracach Tadeusz Kozioł, regionalista mieszkający w Odonowie. Jest autorem publikacji: "Żydzi w historii Kazimierzy Wielkiej" oraz „Dodatku do kwestii martyrologii i zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzy Wielkiej i okolicach”.

Z relacji Tadeusza Kozioła wynika, że początku XX wieku mieszkało w Kazimierzy Wielkiej około 300 Żydów należących do kahału w pobliskich Koszycach. Na terenie Kazimierzy Wielkiej Żydzi posiadali własną bożnicę, która została rozebrana w czasie II wojny światowej po akcji likwidacyjnej, nie został po niej żaden ślad.

Zobaczcie i posłuchajcie, co Samuel Rakowski mówi o Kazimierzy Wielkiej i jej burmistrzu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie