Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł wybitny muzyk i kompozytor Robert Jan Panek. Był zakażony koronawirusem

MBR
W wieku 87 lat zmarł Robert Jan Panek. Twórca między innymi hejnału staszowskiego.
W wieku 87 lat zmarł Robert Jan Panek. Twórca między innymi hejnału staszowskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Nie żyje Robert Jan Panek. Muzyk i kompozytor, twórca hejnału Staszowskiego zmarł we wtorek, 24 listopada. Od kilku dni był hospitalizowany. Zmagał się z koronawirusem. Miał 87 lat.

Pogrzeb Roberta Panka odbędzie się w czwartek, 26 listopada o godzinie 12 na cmentarzu w Karakulach. W związku z obostrzeniami sanitarnymi uroczystość odbędzie się w kameralnym gronie.

Robert Jan Panek urodził 21 maja 1933 roku w Staszowie. Od dziecka miał bliski kontakt z muzyką. W wieku 14 lat rozpoczął naukę muzyki jako elew orkiestry wojskowej w Szczecinie. Równocześnie uczęszczał do średniej szkoły muzycznej. Uczył się gry na werblu, wiolonczeli i klarnecie. Ukończył Oficerską Szkołę dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie. W 1957 roku otrzymał dyplom ukończenia Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie w klasie klarnetu oraz w klasie dyrygentury. Od 1960 roku związany był z Białymstokiem, gdzie uczył w wielu szkołach muzycznych. Skomponował hejnał staszowski, który po dziś dzień odtwarzany jest z ratusza.

W latach 60-tych i 80-tych pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych gdzie dyrygował koncertowymi orkiestrami między innymi na Kubie, w Nikaragui, Kostaryce, Hondurasie, Panamie i Wenezueli, a przez 18 miesięcy był szefem ponad stuosobowej reprezentacyjnej orkiestry armii nikaraguańskiej w Managui. Koncertował też w wielu krajach europejskich. Jego kompozycje wykonywane są na dworach królewskich w Sztokholmie i Madrycie. Komponowaniu poświęcił się mając w swoim dorobku twórczym wiele utworów na orkiestrę dętą, zespoły kameralne, orkiestrę symfoniczną, pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu oraz wiele solowych utworów instrumentalnych. III Kwartet Smyczkowy Roberta Panka był wykonany podczas EXPO`92 w Sevilli. Partytura tego utworu została wręczona Królowej Hiszpanii - Zofii. Dyrygował koncertami muzyki polskiej w Paryżu i Valencji. Był członkiem Światowego Stowarzyszenia Dyrygentów Orkiestr Dętych i z tego tytułu uczestniczył w przygotowaniu oprawy muzycznej Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Od wielu lat współpracował ze Staszowskim Towarzystwem Kulturalnym. Publikował w "Gońcu Staszowskim" i "Gazecie Współczesnej" felietony i wspomnienia z licznych zagranicznych wojaży. Zajmował się również poezją. Początkowo pisał "do szuflady", ale będąc w Nikaragui zaczął publikować w prasie swoje wiersze pisane po hiszpańsku. W 1993 roku wydał pierwszy tomik poezji pod tytułem "Pęknięte lustro".

Pisał dla sportowców

Robert Panek jest autorem utworu na cześć kolekcjonera Kryształowych Kul, Adama Małysza, i marzył, żeby utwór zagrano pod Wielką Krokwią. Podobnie postąpił, kiedy piłkarze Kolumbii wygrali Copa America, a sukcesy piłkarzy z Kamerunu na mundialu w 1990 roku skwitował co najmniej kilkoma marszami. Napisał również utwory dla Otyli Jędrzejczak i Justyny Kowalczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie