Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Władysława Jarmuda. Przez cztery dekady kierowała zespołem „Przepióreczka”. Spoczęła na cmentarzu w Czarncy

OPRAC.:
Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Władysława Jarmuda zmarła w wieku 85 lat.
Władysława Jarmuda zmarła w wieku 85 lat. Facebook/Gmina Włoszczowa
- Odeszła od nas Władysława Jarmuda. Przez cztery dekady kierowała zespołem „Przepióreczka” - poinformowano na Facebooku Urzędu Gminy Włoszczowa.

Władysława Jarmuda zmarła w poniedziałek, 21 sierpnia 2023 roku. Spoczęła na cmentarzu parafialnym w Czarncy w powiecie włoszczowskim w gminie Włoszczowa. Obok męża, który był kierownikiem tutejszej szkoły.

Urząd Gminy Włoszczowa z pomocą wizytatora Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Sławomira Krzysztofika przygotował wspomnienia o Władysławie Jarmuda, które opublikował na Facebooku. Oto jego treść:

"Rodzina Pani Władysławy jest związana z Włoszczową. Urodziła się 14 stycznia 1938r. w Bieganowie w rodzinie chłopskiej. Rodzice pracowali we dworze Czorsztynów w Bieganowie. Po II wojnie światowej ukończyła 7-klasową Szkołę Podstawową w Bieganowie. Świadectwo dojrzałości uzyskała w 1955r. w Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej.

Działalność Władysławy Jarmuda rozwijała się na dwu płaszczyznach. Była to działalność pedagogiczna jako nauczyciel i działalność artystyczna jako kierownik zespołu ludowego „Przepióreczka”. Jako nauczyciel rozpoczęła pracę w 7-mio klasowej Szkole Podstawowej w Żelisławicach w 1956r. Początkowo uczyła matematyki, a później ukończyła Studium Nauczycielskie w Krzepicach i uzyskała kwalifikacje do pracy jako nauczyciel nauczania początkowego. Następnie uzyskała kwalifikacje równoznaczne Wyższym Studiom Zawodowym w zakresie Wychowania Przedszkolnego i rozpoczęła pracę w Państwowym Przedszkolu w Żelisławicach, zostając w 1976 roku jej Dyrektorem. W przedszkolu pracowała 10 lat.

W pracy dydaktycznej i wychowawczej z dziećmi i młodzieżą kształtowała umiejętności w zdobywaniu wiedzy i rozwijała aktywność i poszanowanie drugiego człowieka.

W 1977r. za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania w Kielcach.
Uchwałą Rady Państwa za zaangażowanie oraz sumienną pracę pedagogiczną została odznaczona 9 lipca 1980 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a 22 lipca 1984 r. również Uchwałą Państwa Złotym Medalem 40-lecia Polski Ludowej.

Za zaangażowanie w działalność ZNP, za umacnianie i kreowanie wizerunku organizacji została odznaczona 14 października 2013 roku Złotą Odznaką ZNP.

W 1986 roku przeszła na emeryturę. Pracowała 30 lat jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Żelisławicach, Państwowym Przedszkolu w Żelisławicach oraz 12 lat jako bibliotekarz w Żelisławicach w Punkcie Bibliotecznym Biblioteki Publicznej w Częstochowie (1/2 etatu).

Urodzona na wsi, znała tą ziemię, ludzi i ich historię. Chciała ocalić od zapomnienia tradycje i styl życia byłych pokoleń, sięgać do korzeni własnej okolicy. Dlatego zaistniał Zespół „Przepióreczka”. W 1979 roku założono zespół, a ona została jego kierownikiem”( do 2019 roku).

Przez 40 lat swój program realizowała poprzez uczestnictwo zespołu „Przepióreczka” na przeglądach, festynach, dożynkach, konkursach oraz imprezach lokalnych i regionalnych. W repertuarze zespołu oprócz piosenek ludowych i przyśpiewek były również obrzędy związane z tradycją świętokrzyską np. „Kopanie ziemniaków”, „Narodziny chleba”, „Jak to ze lnem bywało”, „Herody”, „Pranie u Rozalki”, „Od Wielkiego Czwartku”, „Naczelnik w sukmanie”. Pani Władysława była autorem tekstów i reżyserem widowisk. Podczas rozmów z i mieszkańcami Żelisławic notowała gwarę, zwroty i określenia, które wykorzystywała w pisanych scenariuszach z podziałem na rolę.

Do najważniejszych nagrodzonych występów Zespołu „Przepióreczka” należą:
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych- Koniecpol 1994r, Częstochowa 1997r.
- Wojewódzki Przegląd Grup Kolędniczych – Żarki 1998r., Masłów 2001r.
- Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych – Koniecpol 1999r.
- Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych – Tarnogród 2002r.
- „Dni Chleba” – Staszów 2002 r.
- Przegląd twórczości o tematyce kościuszkowskiej- Szczekociny1998 r., Połaniec 2000r.
- Przegląd Zespołów Obrzędowych – Piekoszów w 2007 r.
- Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek – Włoszczowa 2008r. i 2009 r.
- Obrzęd „Od Wielkiego Czwartku”- nagranie przez telewizję „Nasza” z Radomska w budynku Szkoły Podstawowej przedstawienia zespołu „Przepióreczka” „Triduum Paschalnego”- Żelisławice 2013 r.
- Przegląd Zespołów Ludowych „Na Ludową Nutę” – Szczekociny 2016 r.
- itd. …. i inne…… Wiele wystąpień i udziałów oraz wiele nagród, dyplomów, wyróżnień z lat wcześniejszych zespołu (z województwa częstochowskiego).

W 2005 roku otrzymała nagrodę Starosty Włoszczowy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury ludowej.

W 2006 r. w Kielcach otrzymała nagrodę za „wierne trwanie przy tradycji ojców” i zajecie II miejsca w konkursie „Ocalić okruchy tradycji”.

Tak śp. Władysławę Jarmudę żegnała wnuczka Małgorzata:
"Babcia była człowiekiem ogromnej dobroci, o wielkim sercu dla ludzi. Nigdy nie szczędziła miłości swoim dzieciom, aż 7 wnuczkom i 8 prawnuczkom. Była również najlepszą żoną, która przez ostatnie 10 lat musiała dawać sobie radę z nami wszystkimi sama. Robiła to nad wyraz dobrze i za to jesteśmy jej wdzięczni. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy, nigdy nie zabrakło jej czasu dla drugiej osoby.
Babcia była też wielkim lokalnym patriotą, zaangażowanym w sprawy swojej społeczności. Przez 40 lat była kierowniczką zespołu ludowego „Przepióreczka”, co naprawdę kochała i robiła to z radością i z zaangażowaniem. Poświęcała swój czas, ale też angażowała w to całą rodzinę, również wnuczki.
Nasza babcia była osobą głęboko wierzącą. To właśnie wiara stanowiła fundament jej życia. Uczyła nas wszystkich czym jest wiara i jak postępować w życiu zgodnie z przykazaniami Bożymi.
Babcia mimo łagodnego charakteru posiadała w sobie siłę godną super bohatera. Wszyscy mogliśmy na nią liczyć i z każdym problemem do niej przychodzić. Zawsze znajdowała wyjście nawet z sytuacji bez wyjścia. Była niezwykle silną i wytrwałą osobą. Umiała słuchać i dawać rady, ale umiała również zwrócić uwagę na złe zachowanie. Była dla nas przykładem jak być dobrym człowiekiem i jak dobrze żyć.
Pomimo choroby w ostatnich latach życia do końca była tą ciepłą, kochaną babcią, która zawsze przytuli, zaśpiewa kołysankę, namaluje śliczny obrazek, okaże wsparcie i zrozumienie. I właśnie taki obraz babci na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercu.
Kochana babciu, mam nadzieję, że dotarłaś tam, gdzie zmierzałaś całe życie i jesteś tam szczęśliwa razem z dziadziusiem Edziem. I że patrzycie na nas teraz z nieba i uśmiechacie się. I że nadal będziecie się nami opiekować, a my Was nie zawiedziemy.
Mottem życiowym naszej babci były słowa, które zawsze powtarzał jej ojciec: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”.
Dziękujemy babciu, że z nami byłaś. I na zawsze już pozostaniesz w naszych sercach".

Władysława Jarmuda zmarła 21 sierpnia 2023 roku. Spoczęła na cmentarzu parafialnym w Czarncy. Obok męża, który był kierownikiem tutejszej szkoły.

Dziękujemy Panu wizytatorowi Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty Sławomirowi Krzysztofikowi za pomoc w przygotowaniu wspomnienia."

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie