Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w jubileuszowym misterium w Kałkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Droga Chrystusa na Golgotę
Droga Chrystusa na Golgotę Kazimierz Cuch
Aula Jana Pawła II w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, w sobotę była pełna widzów, podczas pierwszego spektaklu jubileuszowego Misterium Meki Pańskiej.

[galeria_glowna]
Największy teatr amatorski w regionie gra Misterium Męki Pańskiej od 40 lat. Jest w nim ponad 30 aktorów amatorów i 10 osobowa schola. Przez wszystkie lata scenografem i reżyserem przedstawienia jest ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium.

PIELGRZYMI Z CAŁEJ POLSKI

Do Kałkowa w sobotę przyjechało kilka grup pielgrzymkowych z Warszawy, po jednej grupie z Piastowa, Jazgarzewa pod Warszawą, Tarnogrodu koło Zamościa, Wolbromia. Byli indywidualni pielgrzymi z Tarczyna koło Warszawy, Wielowsi, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, z kilku miejscowości w okolicach Starachowic. Najmniej osób było z samych Starachowic. Na kolejne soboty zapisali się pielgrzymi z wielu regionów Polski.

-Z naszej parafii przyjechało na misterium 45 osób. Niektórzy już widzieli ten spektakl w poprzednich latach i chwalili. Misterium jest znane całej Polsce. W Warszawie jest bardzo popularne. Stąd duże zainteresowanie pielgrzymkami do Kałkowa. Podczas takiej wycieczki odwiedzamy dodatkowo Ostrą Bramę w Skarżysku-Kamiennej, w Kałkowie celebrujemy Drogę Krzyżową na monumentalnym nasypie- mówi Ksiądz Krzysztof Stosur, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

Są zmiany obsady aktorów amatorów, niewielkie zmiany scenografii. Niewiele zmieniły się zasadnicze treści, podawane ze sceny, bo są to rzeczy uniwersalne.
Anioła, którego epilog robi duże wrażenie, w tym roku zagrała Izabela Kwiecień, Judasza-Miłosz Bidziński, student Szkoły Filmowej w Łodzi, Kajfasza-jego ojciec Maciej Bidziński, Annasza -Jarosław Zapała.

-Grałem w misterium kilkanaście lat temu, jeszcze jako młody człowiek. Chociaż mieszkam w Starachowicach, mam wielki sentyment do Kałkowa, do księdza kustosza. Teraz wróciłem by zagrać Kajfasza. Z wielka przyjemnością chcę pomóc księdzu - dodaje Maciej Bidziński.

SZTUKA POKOLENIOWA

Misterium, to sztuka pokoleniowa. Często role przekazywane są z ojca na syna. Przykładem może być rola Jezusa, w którą od wielu lat wciela się Jacek Dziułka. Wcześniej zaś wyśmienicie grał to jego ojciec-Józef Dziułka.

Misterium Męki Pańskiej wpisało się w historię nie tylko Kałkowa, ale całej Świętokrzyskiej Ziemi. Co roku przybywa nowych grup pielgrzymkowych i osób indywidualnych. Są też i takie, które przyjeżdżają cyklicznie, co roku, bo nie wyobrażają sobie Świąt Wielkanocnych bez Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie.

Co roku aktorzy-amatorzy grają Misterium dla kilku tysięcy widzów. W tym roku jest planowane osiem spektakli. Sala liczy 350 miejsc. Łatwo obliczyć, że daje to 2800 widzów. Przez trzy soboty będzie jeden spektakl, dwa spektakle będą przez ostatnie dwie soboty24 i 31 marca. Dodatkowe przedstawienie zaplanowano w czwartek 29 marca dla osób niepełnosprawnych i dzieci z Ośrodków Szkolno- Wychowawczych oraz Domu Dziecka.

Gdyby napłynęły kolejne zgłoszenia, to mogą być uruchomione kolejne spektakle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie