Zmiany w urlopach rodzicielskich od 2022 roku. Unijne przepisy wyślą ojców na urlop

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Od 2022 roku część urlopu rodzicielskiego ma być zarezerwowana wyłącznie dla ojca. Będzie on mógł skorzystać urlopu rodzicielskiego także wtedy, gdy mamie dziecka taki urlop nie przysługuje
Od 2022 roku część urlopu rodzicielskiego ma być zarezerwowana wyłącznie dla ojca. Będzie on mógł skorzystać urlopu rodzicielskiego także wtedy, gdy mamie dziecka taki urlop nie przysługuje PublicDomainPictures/pixabay
Udostępnij:
Od sierpnia 2022 roku zmienią się zasady wykorzystywania urlopów rodzicielskich. Zgodnie z unijną dyrektywą część urlopu będzie obowiązkowo wykorzystywał ojciec. Będzie także mógł wziąć cały urlop, jeśli mama nie ma do niego prawa. Ma to sprzyjać równowadze między życiem rodzinnym, a pracą, a także ułatwić mamom powrót do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka.

URLOP RODZICIELSKI - ZMIANY

Do sierpnia 2022 roku kraje Unii Europejskiej mają czas na włączenie w system prawa krajowego dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów została przyjęta w czerwcu 2019 roku. Część z jej elementów już działa - to 14-dniowy tzw. urlop ojcowski. Od przyszłego roku sytuacja się zmieni. Ojcowie, z mocy prawa będą bardziej zaangażowani w opiekę nad dziećmi.

Płatne urlopy dla rodziców - jak jest obecnie?

Obecnie po urodzeniu dziecka można skorzystać z następujących płatnych urlopów

  • urlopu macierzyńskiego - wynosi on 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • urlopu rodzicielskiego - jego wymiar to 32 tygodnie, gdy urodzi się jedno dziecko, 34 tygodnie - gdy urodzi się więcej niż jedno dziecko
  • urlopu ojcowskiego (tacierzyńskiego) - 14 dni

Czytaj także

Obecnie sposób wykorzystania urlopu rodzicielskiego zależy wyłącznie od woli rodziców. Urlop można też podzielić- maksymalnie na cztery części. Pierwsza z nich musi zostać wykorzystana bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (choć nie koniecznie przez matkę). Kolejne - nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.

Co więcej - z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać jednocześnie oboje rodzice, ale wtedy wykorzystany czas liczy się podwójnie.
Jeśli np. oboje rodzice postanowią zajmować się dzieckiem wspólnie przez 4 tygodnie, od wymiaru przysługującego urlopu odlicza się 8 tygodni (po 4 dla matki i dla ojca)

W praktyce więc na ogół z urlopu rodzicielskiego korzysta wyłącznie mama. To ma się zmienić.

Urlop rodzicielski 2022

Podobnie jak do tej pory, wymiar urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 32 tygodnie.
Z tego okresu 8 tygodni zostanie zarezerwowane dla ojca. Jeśli z niego nie skorzysta - urlop przepadnie.
Nowością będzie indywidualne prawo do 4-miesięcznego urlopu rodzicielskiego dla ojca. Będzie on mógł z niego skorzystać, gdy matka dziecka nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego (bo np. nie jest zatrudniona na umowę o pracę)
Obecnie, jeśli mama nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego, ojciec nie może z niego skorzystać.

Czytaj także

Ta zmiany mają sprzyjać kształtowaniu się bardziej partnerskiego modelu rodziny i sprzyjać powrotowi kobiet na rynek pracy po urodzeniu dziecka, a także zmniejszać lukę płacową - czyli sprzyjać wyrównywaniu zarobków mężczyzn i kobiet.

Które zawody wykonywane przez mężczyzn kobiety uznają za najmniej atrakcyjne i nie chciałyby, aby ich przyszły facet się tym zajmował? Zapytano o to w ankiecie. Co ciekawe, panie wskazały niekoniecznie niskie płatne zawody. Zobacz, które zawody wymieniło najwięcej kobiet --->

Te zawody mężczyzn najbardziej odstraszają kobiety. Jeśli wy...

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w urlopach rodzicielskich od 2022 roku. Unijne przepisy wyślą ojców na urlop - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nerilka

Nazywanie tego obowiazkowym jest bez sensu, to nie jest urlop obowiązkowy tylko zastrzeżony wyłącznie dla ojca. Jak go nie wykorzysta to przepadnie, ale nie jest zmuszony do korzystania z niego.

Obowiazkowy jest macierzyński rodzisz dziecko = nie możesz pracować przez 20 tygodni (dotyczy umowy o pracę) i nie można zrezygnować.

Urlop specjalnie dla ojca to może być dobry pomysł, ale nie nazywajmy tego obowiązkowym!

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie