Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znakomite XIV Międzynarodowe Spotkania Chóralne w Pińczowie. Grand Prix dla Chóru Psalmodia z Krakowa

/MIO/
Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta odebrał przed prezentacjami chórów–laureatów dyrygent Chóru Dzwony Podolu – Taras Myronyuk.
Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta odebrał przed prezentacjami chórów–laureatów dyrygent Chóru Dzwony Podolu – Taras Myronyuk. Irena Imosa
Z udziałem pięciu znakomitych chórów z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy odbyły się w niedzielę w Pińczowie XIV Międzynarodowe Spotkania Chóralne Ad Glroiam Dei.
Laureatem XIV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych Ad Gloriam Dei został Chór Psalmodia z Kalisza.
Laureatem XIV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych Ad Gloriam Dei został Chór Psalmodia z Kalisza. Irena Imosa

Laureatem XIV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych Ad Gloriam Dei został Chór Psalmodia z Kalisza.
(fot. Irena Imosa )

Decyzją Rady Artystycznej, laureatem tegorocznego festiwalu i zdobywcą Grand Prix został Chór Psalmodia z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Spotkania są jednym z najbardziej prestiżowych festiwali pieśni chóralnych w tej części Europy i maja zarówno znakomitych organizatorów jak i patronów. Gospodarzem Spotkań jest ksiądz kanonik Jan Staworzyński - dziekan dekanatu pińczowskiego a miejscem przesłuchań konkursowych kościół pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła. Oprócz regulaminowych prezentacji w świątyni pińczowianie mieli także okazje podziwiania kunsztu chórów podczas specjalnego koncertu w Parku Miejskim na rynku.

Niedzielne spotkania zakończyła uroczysta msza święta, podczas której oprawę artystyczną wykonują chóry uczestniczące w spotkaniach a po liturgii w świątyni odbywa się uroczysty koncert połączony z ogłoszeniem wyników, prezentacją laureatów i wręczeniem nagród. W trakcie tej prezentacji chóry wykonują utwory a capella a dozwolone jest powtórzenie utworów konkursowych. Koncert zamyka wspólne wykonanie utworu Gaude Mater Polonia, co stało się już tradycja spotkań.

Poziom artystyczny XIV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych był bardzo wysoki, a zainteresowanie festiwalem tradycyjnie jest w Pińczowie bardzo duże, bowiem impreza od lat gości w kalendarzu imprez najwyższej rangi.

Zdobywcą jednej z dwóch nagród za drugie miejsce został  Chór Kameralny Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno–Artystycznego w Kaliszu – Uniwersytetu
Zdobywcą jednej z dwóch nagród za drugie miejsce został Chór Kameralny Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno–Artystycznego w Kaliszu – Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Irena Imosa

Zdobywcą jednej z dwóch nagród za drugie miejsce został Chór Kameralny Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu - Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.
(fot. Irena Imosa )

Grand Prix zdobył w tym roku Chór Psalmodia z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zdobywcą pierwszego miejsca został Chór Dzwony Podolu z Kijowa a kolejne dwa chóry otrzymały druga nagrodę ex-quo. Były to: Chór Kameralny Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu - Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Chór Benedictus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Ruzomberok ze Słowacji. Przyznano także wyróżnienie, które otrzymał Chór Tatai Szent Marton Kamarokorus z węgierskiego miasta Tata, które jest miastem partnerskim Pińczowa w ramach grupy wyszehradzkiej.

Przed uroczystym wręczeniem laurów dla chórów imponującym pucharem nagrodzono najlepszego w ocenie Rady Artystycznej dyrygenta, którym został Taras Myronyuk z Kijowa.

Drugim zdobywca drugiej nagrody został Chór Benedictus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Ruzomberok na Słowacji.

Drugim zdobywca drugiej nagrody został Chór Benedictus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Ruzomberok na Słowacji. Irena Imosa

Drugim zdobywca drugiej nagrody został Chór Benedictus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Ruzomberok na Słowacji.
(fot. Irena Imosa )

Wyróżnienie otrzymał chór Tatai Szent Marton Kamarokorus z węgierskiego miasta Tata.

Wyróżnienie otrzymał chór Tatai Szent Marton Kamarokorus z węgierskiego miasta Tata. Irena Imosa

Wyróżnienie otrzymał chór Tatai Szent Marton Kamarokorus z węgierskiego miasta Tata.
(fot. Irena Imosa )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie