Koniec z okłamywaniem konsumentów - ziemniaki będą miały oznaczenie kraju pochodzenia. Pomysł się podoba, ale zarząd Krajowej Radzie Izb Rolniczych podkreśla, że przedsiębiorcy mają pewne wątpliwości.

Chodzi mianowicie fakt, że proponowany obowiązek umieszczania na opakowaniu informacji o kraju pochodzenia ziemniaków dotyczy tylko warzyw pakowanych w Polsce. - Powinien on dotyczyć również produktów pakowanych w innych państwach UE, Turcji i EFTA - podkreśla samorząd rolniczy.

Tutaj także: Zagraniczna żywność ma przestać udawać polską. Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy

Izby rolnicze wskazują, że warto rozważyć umieszczanie informacji o kraju pochodzenia wraz z wizerunkiem flagi na opakowaniach ziemniaków nie tylko przepakowywanych w Polsce.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

"Niezależnie od znakowania produktów rolnych pochodzących z zagranicy, bardzo ważne jest systematyczne przeprowadzanie kontroli jakości żywności z zagranicy pod kątem pozostałości niedozwolonych substancji, co będzie stymulowało producentów do prowadzenia produkcji ściśle według wymagań DPR i pozwoli chronić zdrowie konsumentów", czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

KRIR podzielił się tymi uwagami z resortem rolnictwa.

Dodajmy, że zmiany legislacyjne dotyczą również zastąpienia grzywny, wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych