Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki kwest w powiecie starachowickim. Rekord w Mircu

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Kwesta na cmentarzu parafialnym w Mircu.
Kwesta na cmentarzu parafialnym w Mircu.
Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków odbyły się w Starachowicach i Mircu. Organizatorzy podsumowali już wyniki. Rekord padł w Mircu – na jednym cmentarzu zebrano 7 tysięcy 700 złotych.

W Mircu 7 tysięcy 7 tysiąca złotych

W Mircu kwestowało duże grono osób. Zbiórkę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu Byli wśród nich przedstawiciele władz z wójtem Mirosławem Sewerynem i i przewodniczącą Rady Gminy Agnieszką Idzik Napiórkowską na czele, wiceprezydent Starachowic Jerzy Miśkiewicz, byli radni z gminy, sołtysi, radni powiatowi, strażacy ochotnicy, dyrektorzy szkół i nauczyciele z gminy, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu. Niekiedy pieniądze do puszek w rejonie wejścia na cmentarz zbierały jednocześnie nawet cztery osoby. Efekt to 7 tysięcy 717 złotych. W zeszłym roku zebrano 6 tysiecy 800 złotych. Decyzja, który nagrobek zostanie odnowiony za tę kwotę, jeszcze nie zapadła. Za pieniądze zebrane w zeszłym roku odnowiono nagrobek księdza proboszcza parafii Mirzec Mikołaja Strachowskiego z 1897 roku.

8 tysięcy 300 złotych w Starachowicach

Zbiórkę na cmentarzach w Starachowicach zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Pieniądze na pięciu cmentarzach zbierało ponad 50 osób - przedstawicieli władz, radnych, społeczników, ludzi kultury, przedsiębiorców. Byli wśród nich między innymi poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda Agata Wojtyszek, prezydent Marek Materek, jego zastępcy Jerzy Miśkiewicz i Ewa Skiba, wicestarosta Marek Pawłowski. Zebrano 8 tysięcy 300 złotych. To mniej niż w zeszłym roku, kiedy do puszek wrzucono 8 tysięcy 900 złotych.

Pieniądze zostaną przeznaczone na odrestaurowanie nagrobka Juliana Rosy, legionisty brygady Legionów Józefa Piłsudskiego i uczestnika wyzwolenia miasta 1 listopada 1918 roku. Nagrobek znajduje się na cmentarzu dolnym parafialnym przy ulicy Zgodnej. Został wybrany ze względu na życiorys Juliana Rosy, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku za pieniądze pochodzące ze zbiórki i dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnowiony został nagrobek Eugeniusza Wydrzyckiego, współtwórcy Polskiej Organizacji Wojskowej w Starachowicach.

ZOBACZ TAKŻE:
Wszystkich Świętych w Kielcach

(Źródło:echodnia.eu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie