Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani mieszkańcy Kielc - odeszli w ostatnim roku

KRA
freeimages.com
We Wszystkich Świętych wspominamy znanych mieszkańców Kielc, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku – od 1 listopada 2014 do 30 października 2015.

LISTOPAD 2014

Henryk Jachimowski. Żył 76 lat. Debiutował w latach 50. w miesięczniku "Ziemia Kielecka", był członkiem literackiej grupy Ponidzie. W 1993 roku w Kieleckim Centrum Kultury zainicjował projekt teatralno-artystyczny Scena Autorska Studio, który trwa do dziś. Jako kierownik artystyczny stworzył z Markiem Terczem grupę, która na stałe wpisała się w artystyczny krajobraz Kielc.

Andrzej Jary. Żył 75 lat. Był długoletnim członkiem Zarządu Exbudu i dyrektorem tej firmy do spraw budownictwa, a także dyrektorem do spraw produkcji Kombinatu Budowlanego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Bartosz Jarosiński. Żył 36 lat. Był nauczycielem akademickim Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach stypendystą naukowym Akademii Świętokrzyskiej. Napisał rozprawę doktorską pt. Przeobrażenia polityczne, społeczne i gospodarcze w województwie świętokrzyskim w latach 1999-2006.


Andrzej Kułagowski.
Był doświadczonym inspektorem nadzoru budowlanego, wieloletnim pracownikiem Spółdzielni Pracy "Inwestprojekt Świętokrzyski" w Kielcach.

Władysław Latkowski. Żył 85 lat. Był bokserem i trenerem pięściarzy Klubu Sportowego Błękitni Kielce. Jego wychowankowie to olimpijczyk Witold Stachurski, wielokrotny mistrz Polski w boksie Sławomir Zapart.

Maria Polak. Żyła 67 lat. Była lekarzem internistą, długoletnim pracownikiem i dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach.

GRUDZIEŃ 2014
Teresa Kaniszewska. Była długoletnią pielęgniarką w Przychodni Przyszpitalnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Rafał Krupski. Żył 67 lat. Był kielczaninem, absolwentem Technikum Chemicznego. Po studiach w Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu związał się z tą uczelnią, w 1991 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Od 2000 roku był rektorem Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Pochowany został na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Eugeniusz Malarenko. Żył 73 lata. Był kieleckim inżynierem, zasłużonym pracownikiem Zakładów Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej "Chemar ", wieloletnim współpracownikiem Naczelnej Organizacji Technicznej w Kielcach.

Andrzej Miecznikowski. Żył 98 lat. Był profesorem medycyny, prekursorem ginekologii onkologicznej w Polsce, świetnym operatorem, znakomitym dydaktykiem, autorem lub współautorem około 140 prac naukowych. W 1969 roku przeniósł się z Krakowa do Kielc, aby wziąć udział w tworzeniu Zespołu Nauczania Klinicznego zostając jednocześnie kierownikiem Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w nowo otwartym jesienią 1968 roku Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym a później konsultantem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W 1991 roku przeszedł na emeryturę współpracując przy organizowaniu Oddziału Ginekologii Onkologicznej. Profesor Miecznikowski od 1940 roku do końca wojny działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej -Armii Krajowej przyjmując pseudonim „Doktór”. Brał udział w akcji zbrojnej AK „Burza”.

Ryszard Stępień. Żył 64 lata. Był prezesem Zarządu Świętokrzyskiego Funduszu Poręczeniowego od momentu powołania tej spółki. W latach 1988 – 1993 był naczelnikiem wydziału i głównym księgowym w II oddziale Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski. w Kielcach, zaś przez kolejne 9 lat dyrektorem I oddziału tego banku w Jędrzejowie. Od 2002 do 2008 roku zarządzał jako dyrektor I oddziałem Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.

Teresa Zapert. Żyła 79 lat. Była kielczanką, nauczycielką i dyrektorką Szkoły Podstawowej numer 2 w Łomży w latach 1957-74 i dyrektorką Domu Dziecka w Kielcach przy ulicy Sandomierskiej w latach 1984- 1990.

Krystyna Żeber z domu Pabjan. Była kieleckim architektem, wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Praca zawodowa stanowiła jej pasję i powołanie.

STYCZEŃ 2015

Krystyna Dulnik.
Była główną księgową Zespołu Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach.

Zbigniew Jasiński. Żył 74 lata. Był prawnikiem, prokuratorem pracującym w prokuraturach Okręgu Kieleckiego.

Zdzisław Kałuża. Żył 82 lata. Był motocyklistą Świętokrzyskiego Klubu Motorowego, Fabrycznego Zespołu SHL oraz kierowcą samochodowym Automobilklubu Kieleckiego, wielokrotnym Mistrzem Polski w wyścigach samochodowych i rajdach motocyklowych, złotym, srebrnym i brązowym medalistą drużynowych mistrzostw świata w motocyklowych rajdach enduro czyli popularnej sześciodniówki, jedenastokrotnym mistrzem i sześciokrotnym wicemistrzem Polski w motocrossie oraz wyścigach motocyklowych i samochodowych. Zdzisławowi Kałuży przyznano tytuł Członka Honorowego Automobilklubu Kieleckiego, Budowniczego Toru "Kielce", a także tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu.

Klemens-Edmund Majchrowicz. Żył 90 lat. Był od listopada 1939 roku harcerzem Kieleckiej Chorągwi „Szarych Szeregów”, przyjął pseudonim Sawan. Od 1941 roku walczył w oddziałach Armii Krajowej, brał udział w akcji „Burza” w składzie 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na terenie Daleszyc, Antoniowa, Fanisławic i Radkowa. Od lutego 1945 roku był żołnierzem Samodzielnej Brygady Kieleckiej Wolności i Niezawisłości. W sierpniu 1945 roku uczestniczył w rozbiciu więzienia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. W październiku 1952 roku został uwięziony przez władze komunistyczne we Wronkach, później w Strzelcach Opolskich, skąd zwolniono go warunkowo w grudniu 1960 roku. Podpułkownikowi Majchrowiczowi przyznano tytuł Prezesa Honorowego Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

LUTY 2015
Adam Jóźwik. Żył 82 lata. Był wielokrotnym mistrzem i rekordzistą okręgu kieleckiego w skoku o tyczce, zasłużonym trenerem, działaczem i sędzią tej dyscypliny sportu, wybitnym nauczycielem - szkolił młodych lekkoatletów Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego Kielce, i utworzył sekcję lekkoatletyczną klubu Budowlani. Grał też w siatkówkę, z drużyną Stali SHL Kielce zdobył mistrzostwo województwa kieleckiego i koszykówkę w trzecioligowych zespołach Zrywu i Budowlanych Kielce. Startował w podnoszeniu ciężarów. W latach 1991-99 był prezesem Kieleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

Stefan Karski. Żył 85 lat. Był porucznikiem Narodowych Sił Zbrojnych, uczestnikiem akcji partyzanckich w opatowskim, sandomierskim i w Kielcach. I właśnie w Kielcach w 1955 roku założył Teatr Kubuś. Nazwał go na cześć jedynego zbudowanego przez Polaków wozu pancernego, walczącego w Powstaniu Warszawskim. Do 1973 roku był dyrektorem dziecięcej sceny a także wieloletnim nauczycielem języków obcych i historii w kieleckich szkołach, Wyższej Szkole Nauczycielskiej i Seminarium Duchownym. Został współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Marek Kowalik. Żył 79 lat. Był inżynierem budownictwa lądowego, cenionym projektantem konstrukcji w Krakowskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego oraz w Biurze Projektów Exbud w Kielcach.

Daniel Olszewski. Żył 81 lat. Był księdzem, profesorem, od 1973 roku wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W latach 1983–1989 pracował w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1991 roku został adiunktem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Na uczelni tej objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. Był także członkiem Polskiej Akademii Nauk, autorem wielu prac o historii Kościoła katolickiego. Specjalizował się w badaniach nad przemianami społeczno-religijnymi w XIX wieku, polską kulturą religijną.

Anna Stojecka-Walczak. Żyła 61 lat. Była nadkomisarzem kieleckiej policji, radną miasta Kielce w kadencji 1988-90. Po studiach jako specjalista do spraw nieletnich, pracowała w Izbie Dziecka, była też oficerem dyżurnym Komendy Policji w Kielcach. Pasjonowała się motoryzacją, była sędzią stopnia państwowego sportów motorowych. Przyznano Jej odznaki „Przyjaciel Dziecka” i „Za Zasługi dla Kielecczyzny”.

Liliana Unger-Januszko. Żyła 74 lata. Była kieleckim lekarzem, specjalistą w dziedzinie okulistyki.

Lech Zakrzewski. Żył 75 lat. Był doktorem nauk filozoficznych, wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach.

MARZEC 2015

Zofia Ożarowska. Żyła 63 lata. Była prokurentem, wiceprezesem Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego "Cefarm-Kielce" .

Jerzy Rózik. Żył 68 lat. Był przez wiele lat prezesem Zarządu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Armatury" w Kielcach.

Seweryn Szczepaniak. Żył 98 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej. Po studiach prawniczych pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach jako ceniony radca prawny. Zasłużył się dla ruchu spółdzielczego Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Michał "Wu" Wójcik. Żył 35 lat. Był kieleckim poetą. Debiutował w 1999 roku zbiorem „Motyl bez skrzydeł”. Utworzył kontrowersyjną grupę poetycką Stowarzyszenie Grafomanów Polskich. Jego zbiorek "Kiedyś zamieszkam w świecie zewnętrznym" został uznany za jedną z najlepszych książek roku 2003 przez Literatorium - forum krytyki literackiej. Dwa jego wiersze pokazane były na ścianach warszawskiej Zachęty w maju 2008 roku.

KWIECIEŃ 2015

Teresa Kosak. Żyła 71 lat. Była biegłym rewidentem, sekretarzem Rady Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Kielcach, długoletnim członkiem Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Kielcach, wieloletnim członkiem Rady Nadzorczej Bilans Serwis.

Jerzy Kowalczyk. Żył 76 lat. Był wieloletnim dyrektorem Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach, miłośnikiem turystyki, krajoznawcą, przewodnikiem, nauczycielem, który poświęcił się pasji upamiętnienia świadectw powstania styczniowego na Kielecczyźnie. W 1990 roku został dyrektorem szkoły przyzakładowej „ Elektromontaż”, przekształconej w 2003 roku dzięki jego staraniom w Zespół Szkół Zawodowych numer 8, później w Zespół Szkół Informatycznych. Stworzył stronę internetową, opracował wiele publikacji i książek dokumentujących pomniki poświęcone bohaterom powstania 1863 roku.

Zbigniew Kuderowicz. Żył 84 lata. Był kielczaninem, filozofem, historykiem, dyrektorem Zakładu Historii Filozofii w Instytucie Uniwersytetu Jagiellońskiego, później kierownikiem Katedry Filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku, członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Heglowskiego, Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk, autorem książek i artykułów o tematyce filozoficzno - etycznej. Prowadził wykłady na Uniwersytecie w Moguncji w Niemczech i zajęcia w Wyższej Szkole Administracji Społecznej w Białymstoku.

Edward Łakomiec. Był świadkiem pogromu w Kielcach, do którego doszło 4 lipca 1946 roku na Plantach.

Zofia Sadowska z domu Hęćka. Żyła 85 lat. Była nauczycielem, filologiem klasycznym i germanistą, harcerką. Wykładała łacinę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, w latach 1970-1977 uczyła w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego, prowadziła zajęcia na Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była honorowym jurorem w wielu konkursach języka łacińskiego.

Józefa Strójwąs z domu Dobrowolska. Żyła 94 lata. Była żołnierzem Armii Krajowej, przybrała pseudonim „Nusia”. Po wojnie działała jako opiekun społeczny w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, Polskim Czerwonym Krzyżu, Lidze Polskich Kobiet. Była radną Miasta Kielce.

Bronisław Strzelec. Żył lat 91. Był podporucznikiem, żołnierzem 4. drużyny 3. oddziału porucznika Jerzego Oskara Stefanowskiego "Habdanka" w I Zgrupowaniu Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury". W 1944 roku służył w 4. pułku piechoty Legionów Armii Krajowej, przybrał pseudonim "Brodzisz".

Marek Wojtasiewicz. Żył 67 lat. Był działaczem kieleckiej lewicy, aktywnym współpracownikiem tygodnika „Fakty i Mity”.

Henryk Wójtowicz. Żył 86 lat. Był wieloletnim dyrektorem Technikum Mechanicznego w Kielcach. W latach sześćdziesiątych uczył przedmiotów zawodowych związanych z mechaniką samochodową.

MAJ 2015
Ryszard Adamski. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, członkiem Grupy Specjalnej, dokonującej konspiracyjnej produkcji amunicji pistoletowej w okresie okupacji. Brał udział w akcji "Burza" Armii Krajowej pod dowództwem gen. Antoniego Hedy " Szarego". Przyjął pseudonimy . "Ryś", "Dzierżyński". Po 1945 roku nie ujawnił się, działając w zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, aby uniknąć represji Urzędu Bezpieczeństwa.W 1952 roku został aresztowany przez Informację Wojskową w odwecie za wyprowadzenie kompanii wojska w "szyku zwartym" do kościoła. Skazany został na 4 lata więzienia.

Zygmunt Banaś. Żył 80 lat. Był lekarzem, specjalistą położnictwa i ginekologii. Pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, później w poradniach Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kielcach.

Irena Koba. Żyła 86 lat. Była lekarzem, specjalistą chorób zakaźnych i pediatrii. Przez wiele lat pracowała w oddziale zakaźnym kieleckiego „szpitalika”.

Henryk Pawelec. Żył 94 lata. Był uczestnikiem Kampanii Wrześniowej 1939, dowódcą zwiadu konnego Oddziału „Wybranieccy” pod dowództwem Barabasza i w zgrupowaniu Ponurego, następnie w 4. Pułku Piechoty Armii Krajowej, dowódcą oddziału NIE, przyjął pseudonim „Andrzej”. Od 1946 był w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, działaczem polonijnym w Wielkiej Brytanii, między innymi pracownikiem Instytutu Sikorskiego. Został oskarżony przez część środowiska kombatantów o zniesławienie "Barabasza", którego w wypowiedzi dla "Tygodnika Powszechnego" oskarżył o rzekome mordowanie w czasie wojny Żydów z pobudek osobistych. Orzeczeniem sądu koleżeńskiego kieleckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wykluczono go z organizacji. Henryk Pawelec jest bohaterem filmu dokumentalnego "Byłem żołnierzem" z 2008 roku w reżyserii Małgorzaty Bednarskiej.

Grzegorz Pecel. Żył 36 lat. Był kompozytorem, autorem tekstów, gitarzystą, wokalistą, liderem kieleckiego zespołu Formacja Opowieści Kameralnych. Należał do kręgu instruktorskiego Związku Harcerstwa Polskiego w kieleckiej dzielnicy Białogon. Pełnił funkcję kierownika artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej "Przy Kominku”. Od wielu lat działał społecznie i zasiadał we władzach Stowarzyszenia Rowerowego MTB Kielce. W ubiegłorocznej edycji Festiwalu Scyzoryki zespół zdobył główną nagrodę w kategorii "piosenka poetycka".

Piotr Szczerski. Żył 62 lata. Był reżyserem, animatorem kultury, menedżerem, od 1992 roku kierował kieleckim Teatrem imienia Stefana Żeromskiego, przedtem związany był z ruchem teatrów studenckich, w połowie lat siedemdziesiątych zakładał grupy Judasz i Fantastron. W 1979 roku doprowadził do reaktywacji zasłużonego dla Krakowa eksperymentalnego Teatru 38.. Wyreżyserował około pięćdziesięciu spektakli począwszy od Starego Teatru w Krakowie, poprzez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Współczesny w Szczecinie, a skończywszy na Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach..

CZERWIEC 2015

Zbigniew Kowalski. Żył 83 lata. Był kieleckim lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii.

Ryszard Podlipniak. Żył 85 lat. Był prawnikiem, pełnił obowiązki prokuratora w prokuraturze w Radomiu, Jędrzejowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Kielcach. Od 1962 roku wykonywał zawód adwokata w Skarżysku Kamiennej, a następnie w Kielcach w Zespole Adwokackim Nr 2 i 4, a po jego rozwiązaniu w indywidualnej Kancelarii Adwokackiej. Od 1979 do 1989 roku pełnił funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. Był wychowawcą wielu pokoleń aplikantów adwokackich.

Stanisław Płoszek. Żył 65 lat. Był sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach w stanie spoczynku, wybitnym prawnikiem.

Irena Waśko z domu Sieradzan. Żyła 85 lat. Była kielecką nauczycielką, pedagogiem, wychowawczynią wielu pokoleń młodzieży.

Mirosława Ziółko-Solus. Żyła 45 lat. Była wokalistką harcerskiego zespołu Wołosatki w latach 1986-89, spoczywa na cmentarzu w Nieporęcie.

LIPIEC 2015

Tomasz Ambrozik. Był doktorem inżynierem, cenionym nauczycielem akademickim Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej, ekspertem w dizedzinie badania i oceny jakości funkcjonowania silników spalinowych oraz ich diagnozowania.

Henryk Guzik. Żył 85 lat. Był nauczycielem, wychowawcą, pracował w internacie Zespołu Szkól Elektrycznych w Kielcach.

Maria Jolanta Jackowska. Żyła 72 lata. Była kieleckim architektem, wieloletnią wiceprezes Towarzystwa Dobroczynności w Kielcach.

Stanisław Kałuża. Żył 69 lat. Był nauczycielem akademickim Politechniki Świętokrzyskiej, doktorem nauk fizycznych, znanym w kraju i za granicą specjalistą w tej dziedzinie, współautorem wielu publikacji. Pracował w Katedrze Fizyki.

Zbigniew Kraszewski. Żył 69 lat. Był doktorem inżynierem, wiceprezydentem Kielc w latach 1990-93, dyrektorem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Łożysk Tocznych „Iskra”, nauczycielem akademickim Politechniki Świętokrzyskiej, inicjatorem działań w zakresie problemów techniki. Jako jeden z pierwszych zajął się w Kielcach działalnością deweloperską, w 2002 roku został prezesem Zarządu Kieleckiej Grupy Inwestycyjnej. Działał w Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Roman Małysa. Żył 87 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie wieloletnim dyrektorem ekonomicznym Kieleckiego Przedsiębiorstwa Instalacyjno-Budowlanego.

Jan Małyszko. Żył 79 lat. Był profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wieloletnim nauczycielem akademickim, byłym dyrektorem Instytutu Chemii, kierownikiem Zakładu Chemii Analitycznej. Prowadził badania procesów elektrodowych oraz elektrochemii i elektroanalitycznego oznaczania związków o znaczeniu biologicznym.

Kazimierz Mierzwa. Żył 91 lat. Był doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych i anatomii patologicznej. W czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej. W 1944 roku po akcji „Burza” trafił do oddziału dywersyjnego. W 1954 roku podjął prace w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach i zaczął organizować Zakład Anatomii Patologicznej, w ciągu 36 lat przeprowadził w nim 250 tysięcy badań. Poradnia onkologiczna, której był kierownikiem, dała początek Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii. Przez 20 lat wykładał patomorfologię na Akademii Medycznej w Krakowie, wydział w Kielcach. Jednocześnie szkolił laborantów medycznych, pielęgniarki. Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i przez 22 lata organizował Dni Kliniczne Buska Zdroju. Był honorowym prezesem Ludowego Towarzystwa Nauko-Kulturalnego w Kielcach.

Władysława Mikoda. Żyła 81 lat. Była pedagogiem. Pracowała w Szkole Podstawowej numer 11 w Kielcach.

Edward Modrzejewski. Żył 88 lat. Był kieleckim inżynierem architektem. Od 1954 roku pracował w Miastoprojekcie a od 1978 roku w Spółdzielni Pracy "Inwestprojekt Świętokrzyski" w Kielcach. Projektował Bank Inwestycyjny przy ul. Staszica, budynek Miastoprojektu, wschodnie skrzydło Wyższego Seminarium Duchownego oraz gmach PZU i sąd w Lipsku, gmachy sądów w Sandomierzu i Kozienicach, północną pierzeję rynku w Miechowie. Zaprojektował słynny kielecki „spodek” –dworzec Państwowej Komunikacji Samochodowej oddany do użytku w 1984 roku. Przez dwie kadencje pełnił funkcje prezesa zarządu kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Był Honorowym Członkiem Automobilklubu Kieleckiego, budowniczym Toru "KIELCE".

Krzysztof Retlikowski. Żył 60 lat. Był wychowawcą, emerytowanym nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem piłki nożnej. Przez wiele lat prowadził drużynę Uroczyska w piłkarskim turnieju sylwestrowym rozgrywanym tradycyjnie w ostatnich dniach roku. Był też szkoleniowcem młodej Korony Kielce. Miał trenerskiego "nosa” do zawodników. Jego wychowankami byli między innymi późniejsi gracze klubów ekstraklasy - Dariusz Kozubek i Maciej Pastuszka. Był także trenerem w Ateście Kielce, w Błękitnych Kielce, Orlętach Kielce i Czarnovii Kielce. "Trappattoni”, bo taki miał pseudonim, żył piłką, często dzwonił do swoich wychowanków.

Wiesław Sornat. Żył 68 lat. Był długoletnim pracownikiem Wydziału Matematyczno- Przyrodniczego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zbigniew Waśko. Żył 85 lat. Był inżynierem transportu, całe zawodowe życie związanym z Polskimi Kolejami Państwowymi w Kielcach.

SIERPIEŃ 2015
Jadwiga Ćwiąkała - Piątkowska. Żyła 76 lat. Była kielczanką, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Filologii Angielskiej, wybitnym dydaktykiem i tłumaczem, mentorem wielu pokoleń studentów. Jej wykształcenie, a także znajomość realiów anglosaskich, zaowocowały w 1965 roku, gdy została asystentką Macieja Słomczyńskiego, pisarza i wybitnego tłumacza literatury angielskiej, który zachęcił ją do rozpoczęcia własnej twórczości przekładowej. Pozycją, do której przykładała największą wagę, była rewolucyjna praca Iana Wilsona „Całun turyński" (polski przekład 1984).

Konstanty Guliński. Żył 74 lata. Był radcą prawnym, przez wiele lat dyrektorem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego w Kielcach. W dobie pustek w sklepach, komitetów kolejkowych pomagał najbardziej potrzebującym w zdobyciu pralki, lodówki czy wózka dla dziecka.

Ryszard Jaworz-Dutka. Żył 69 lat. Był kapitanem lotnictwa pilot Polskich Linii Lotniczych LOT, wychowankiem Aeroklubu Kieleckiego, instruktorem Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej oraz członkiem Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego. Był w pierwszej grupie Polaków szkolonych w Stanach Zjednoczonych w pilotowaniu boeingów i licencjonowanych na te maszyny. Został wyróżniony w konkursie „Skrzydlatej Polski” honorowym tytułem Najsympatyczniejszego Instruktora Lotnictwa Komunikacyjnego 98”.

Władysława Krystyna Klamczyńska. Żyła 70 lat. Była nauczycielką, pedagogiem, pracowała w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 w Kielcach.

Jerzy Mierzwa. Żył 65 lat. Był przez 15 lat, do 2008 roku koordynatorem grup młodzieżowych w Koronie Kielce i działaczem piłkarski klubu a przez ostatnie sześć lat pracował jako kierownik klubu w Spartakusie Daleszyce, z którym w czerwcu tego roku świętował awans do piłkarskiej trzeciej ligi.

Zbigniew Pasieka. Żył 82 lata. Był inżynierem górnikiem, dyrektorem w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych, wielki, znawcą i miłośnikiem świętokrzyskich kamieni i kieleckich marmurów, którym poświęcił całe życie zawodowe.

Andrzej Pawełczyk. Uczył przedmiotów zawodowych w Zasadniczej Szkole Handlowej w Kielcach, Zespole Szkól Ekonomicznych numer 1, Liceum Handlowym.

Jolanta Strojna. Była główną księgową w Zakładzie Usług Socjalnych ISKRA w Kielcach należała do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Stanisław Toporek. Żył 91 lat. Był jednym z najwierniejszych i zarazem najstarszych kibiców Iskry Kielce, Vive Kielce, piłki ręcznej i sportu w naszym mieście. Przez kilkadziesiąt lat, mimo poruszania się na wózku kibicował na niemal każdym meczu w hali przy ul. Krakowskiej a później przy ul. Bocznej. Niejednokrotnie potrafił jeździć za drużyną na mecze wyjazdowe nawet za granicę. Zawodnicy darzyli go wielkim szacunkiem.

Jakub Zabłocki. Żył 31 lat. Był piłkarzem Korony Kielce w latach 2003-2008, trafił tu ze Sparty Brodnica. Po awansie Korony do II ligi w 2004 roku był wypożyczony do Pogoni Staszów, a następnie Odry Opole. W 2006 roku ponownie dostał szansę w Kielcach, gdzie grał do połowy 2008 roku. Następnie na pół roku przeniósł się do Polonii Bytom, a potem do Lechii Gdańsk. Wtedy zaliczył najlepszy sezon w ekstraklasie (2008/2009 - 7 bramek). Kolejnymi klubami Zabłockiego były Wisła Płock, Siarka Tarnobrzeg, LZS Samborzec, Concordia Elbląg, Olimpia Grudziądz. Karierę zakończył w 2014 roku w Rodle Kwidzyn.

Janina Halina Zgadzaj z domu Opalińska. Żyła 72 lata. Była specjalista rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneologii. Zorganizowała w Kielcach Specjalistyczną Poradnię Rehabilitacyjną, współorganizowała gabinety fizjoterapii w przychodniach rejonowych, pracowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Kielcach, w Świętokrzyskiej Kasie Chorych. W czasie stanu wojennego pracowała w Biskupim Komitecie Pomocy, niosąc lekarską pomoc rodzinom internowanych oraz osobom represjonowanym. Pomagała dzieciom z domów dziecka i pensjonariuszom domów pomocy społecznej, bezdomnym angażując się w pracę Kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności. Pracowała społecznie w Poradni Rodzinnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz w placówkach Caritas. Była laureatka Nagrody Miasta Kielce.

WRZESIEŃ 2015
Marek Chojna. Żył 56 lat. Był lekarzem medycyny, specjalistą chorób wewnętrznych i chorób płuc. Pracował w Szpitalu w Skarżysku - Kamiennej, Szpitalu Czerwona Góra, przychodni w Stąporkowie, Niepublicznym Zespole Opieki Zdrowotnej Centrum w Kielcach.

Antoni Czubak. Żył 87 lat. Był profesorem, znanym specjalistą w transporcie kopalnianym i technologii wibracyjnej, nauczycielem akademickim Akademii Górniczo - Hutniczej, Politechniki Śląskiej, University of Science and Technology w Port Harcourt w Nigerii, wieloletnim prorektorem Politechniki Świętokrzyskiej, wychowawcą wielu pokoleń inżynierów. Należał do Akademickiego Zrzeszenia Sportowego Gliwice i Kraków, był medalistą mistrzostw Polski w siatkówce.

Janusz Fałdziński. Żył 61 lat. Wraz z Wojciechem Wieczorkiem założył kielecką firmę DUBR, był jej wiceprezesem, ponadto zapalonym kibicem piłki nożnej, kiedyś piłkarzem Błękitnych Kielce.

Elżbieta Kunowska. Żyła 65 lat. Była inżynierem geodetą. Przez wiele lat pracowała w Starostwie Powiatowym w Kielcach, jako kierownik referatu Geodezji i Kartografii. Była członkiem Zarządu Stowarzyszenia Geodetów Polskich Zarząd Oddziału Świętokrzyskiego.

Mirosław Niziurski. Żył 83 lata. Był kompozytorem, muzykologiem i pedagogiem, młodszym bratem pisarza Edmunda Niziurskiego. Objął funkcję retora Wyższej Szkoły Pedagogicznej imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach w latach 1987-1990, był twórcą i wieloletnim dyrektorem Instytutu Edukacji Muzycznej. Skomponował miedzy innymi muzykę do poematu „Pieśń o Michniowie”.

Stefania Radkiewicz-Szczurkowska. Żyła 90 lat. Była kielecka lekarką, specjalistą w dziedzinie laryngologii.

Bogumiła Stąpór. Była przez wiele lat przewodniczącą Rady Osiedla Ślichowice II w Kielcach.

PAŹDZIERNIK 2015
Zenon Chojna. Był dyrektorem I Oddziału Inspektoratu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Kielcach, wieloletnim działaczem organów samorządowych Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przewodniczącym Komitetu Osiedlowego Sady.

Jerzy Gajdziński. Żył 84 lata. Był inżynierem mechanikiem, rzeczoznawcą, należał do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego Oddział Kielce.

Jan Siekierko. Żył 88 lat. Był lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i transfuzjologii. Pracował w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie