Znany buski karateka Przemysław Kołton został wicemistrzem Austrii

Dorota KUŁAGA [email protected]
Znany buski karateka Przemysław Kołton na podium we Wiedniu (po lewej)
Znany buski karateka Przemysław Kołton na podium we Wiedniu (po lewej) fot. archiwum prywatne
Przemysław Kołton startował na Otwartych Mistrzostwach Austrii, które odbyły się w Wiedniu. Spisał się bardzo dobrze. Karateka mieszkający w Skotnikach Dużych zajął drugie miejsce w kategorii do 80 kilogramów. Jest to jeden z jego największych sukcesów w karierze.

Przemysław Kołton

Urodził się 5 czerwca 1982 roku w Busku - Zdroju. Mieszka w Skotnikach Dużych, ale pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju. Jest zawodnikiem Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin. Na koncie ma cztery medale mistrzostw Polski seniorów - złoty, dwa srebrne i brązowy, zdobył też "brąz" w Pucharze Polski Seniorów. Hobby - sport i motoryzacja.

W finale kategorii do 80 kilogramów utytułowany karateka z powiatu buskiego zmierzył się z Fernando Gandia, znanym zawodnikiem z Hiszpanii. Walka była niezwykle wyrównana, a sędziowie wydali werdykt dopiero po dwóch dogrywkach. Przemysław Kołton zajął ostatecznie drugie miejsce na tych zawodach i został międzynarodowym wicemistrzem Austrii. Turniej w Wiedniu miał mocną obsadę, startowali w nim zawodnicy z kilkunastu krajów. Przemysław Kołton pojechał tam jako członek kadry Polski, a jednym z trenerów naszej ekipy był sensei Marek Prasek.

CZTERY WALKI W GODZINĘ

Był to kolejny występ buskiego karateki na międzynarodowej arenie. Przypomnijmy, że na początku czerwca reprezentował nasz kraj na mistrzostwach Europy w Antwerpii. W pierwszej walce pokonał Greka Aristotelisa Nelitiadisa, ale w drugiej rundzie trafił na obrońcę mistrzowskiego tytułu - znakomitego Rumuna Mariusa Ilasa, z którym przegrał i został sklasyfikowany na 11 miejscu. W Wiedniu potwierdził swoje dobre przygotowanie i odniósł jeden ze swoich największych sukcesów w dotychczasowej karierze. Był to nadzwyczaj wyczerpujący turniej. Przemek w niespełna godzinę stoczył cztery pojedynki.

NIE TYLKO KOŁTON

Przemysław Kołton jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem buskiej sekcji karate kyokushin. W 2011 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach Polski seniorów oraz "brąz" na Międzynarodowych Mistrzostwach Szwajcarii, był też wicemistrzem Polski w 2009 i 2010 roku oraz brązowym medalistą w 2005 roku. Nie jest to jednak jedyny wychowanek Marka Praska, który zdobył medale na mistrzostwach Polski. W tym gronie byli też inni zawodnicy buskiej sekcji: Aneta Wrona i Krzysztof Król w kategorii juniorów i Zenon Rejdak w rywalizacji seniorów.

SĄ WZOREM DO NAŚLADOWANIA

Marek Prasek i Przemysław Kołton są wzorem do naśladowania dla młodych zawodników. W ślady Przemka chcą pójść jego młodsza siostra Kinga oraz brat Wojtek. Z Zenonem Rejdakiem trenują jego trzej synowie. Historia karate kyokushin w Busku -Zdroju jest nierozerwalnie związana z postacią Marka Praska. To były utytułowany zawodnik, mistrz Polski seniorów z 1991 roku, zwycięzca wielu ogólnopolskich turniejów, obecnie ceniony trener. Dużą pomoc okazują też rodzice młodych zawodników oraz sponsorzy. Przemysławowi Kołtonowi w wyjeździe do Belgii pomogli Marek Malec i Marek Kosiński z firmy Maxfarbex. Buscy karatecy trenują w sali sportowej Gimnazjum Samorządowego dzięki gościnności i pomocy dyrektor Beaty Borek. I widać tego efekty, bo odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą.