Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znicz już płonie w Kielcach. Rozpoczęły się Ogólnopolskie Igrzyska Zimowe Olimpiad Specjanych! (zdjęcia, video)

Iza BEDNARZ
Sztafeta Strzegących Prawa wnosi ogień olimpijski, znicz zapala Marek Maltko.
Sztafeta Strzegących Prawa wnosi ogień olimpijski, znicz zapala Marek Maltko. Łukasz Zarzycki
23 policjantów, strażnik miejski i niepełnosprawny sportowiec przebiegło w środę przez centrum Kielc niosąc pochodnię z ogniem olimpijskim. Biegiem Strzegących Prawa rozpoczęły się VIII Ogólnopolskie Igrzyska Zimowe Olimpiad Specjalnych.

Program Igrzysk

Program Igrzysk

Czwartek 1 marca , 8.30 - 17 - preeliminacje z narciarstwa zjazdowego i łyżwiarstwa szybkiego, mecze obserwowane w hokeju halowym. Narciarstwo zjazdowe - Stacja narciarska Stadion, Kielce, ulica Kusocińskiego 1. Łyżwiarstwo szybkie - Lodowisko Miejskie w Skarżysku - Kamiennej, ulica Sienkiewicza 34. Hokej halowy - Hala Sportowa w Skarżysku - Kamiennej, ulica Sienkiewicza 34.

Piątek 2 marca , 8.30 - 17.00 - finały w narciarstwie zjazdowym i łyżwiarstwie szybkim, preeliminacje w hokeju halowym.

Sobota 3 marca , 8.30 - 11 - finały, zakończenie zawodów w hokeju halowym i łyżwiarstwie szybkim. Łyżwiarstwo szybkie - Lodowisko Miejskie w Skarżysku - Kamiennej, ulica Sienkiewicza 34. Hokej halowy - Hala Sportowa w Skarżysku - Kamiennej, ulica Sienkiewicza 34. 12 - 13 - Ceremonia Zamknięcia Igrzysk, hala w Skarżysku - Kamiennej.

Ogi, ogi, ogi! Ho!ho!ho! Torch run! - krzyczeli wzorem żołnierzy sił specjalnych uczestnicy tego niezwykłego biegu, ubrani w białe koszulki z logo Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Polska, biegnąc przez Rynek i ulicę Sienkiewicza. Kielczanie przystawali, przyglądali się, niektórzy robili zdjęcia i filmowali telefonami komórkowymi. Jacek Hachulski, prezes polskiej organizacji Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych był zadowolony, bo cel został osiągnięty: ludzie zwrócili uwagę na Olimpiady Specjalne.

Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych wymyślili Amerykanie, aby popularyzować i wspierać zmagania sportowe ludzi z upośledzeniem umysłowym. Uczestniczą w nim policjanci, sędziowie, prawnicy, adwokaci, prokuratorzy, strażnicy miejscy i strażacy na wszystkich kontynentach. W Polsce 18 lat temu organizację Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych powołali policjanci z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. W biegu, który odbył się w środowe południe w Kielcach wzięły udział 24 osoby oraz niepełnosprawny sportowiec Marek Maltko z Warmińsko- Mazurskiej sekcji Olimpiad Specjanych. Wśród biegnących najliczniejszą ekipę stanowiła 15 - osobowa grupa kieleckich policjantów. Był również gość z Czech - Petr Matlach, policjant z Pragi. Petr Matlach, który w praskiej komendzie policji ma stopień podpułkownika, należy do ruchu Strzegących Prawa od 2008 roku, obecnie pełni funkcję koordynatora tego ruchu na terytorium jego kraju. Po raz czwarty bierze udział w biegu, żeby popularyzować prawa osób niepełnosprawnych umysłowo. Powiedział nam, że w Czechach zarejestrowanych jest około 25 tysięcy osób niepełnosprawnych.

W wieczorowej scenerii odbył się jeszcze jeden Bieg Strzegących Prawa ulicami Kielc, a po nim w hali widowiskowej przy ulicy Żytniej rozpoczęła się uroczysta ceremonia otwarcia VIII Ogólnopolskich Igrzysk Zimowych Olimpiad Specjalnych. Wszystko odbyło się jak na prawdziwą olimpiadę przystało. Znicz olimpijski zapalił Marek Maltko, flagę Olimpiad Specjalnych wciągnęła na maszt Justyna Salwa, zawodniczka sekcji świętokrzyskiej Olimpiad Specjalnych. - Pragnę zwyciężyć, a jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swoim wysiłku - złożyła przysięgę olimpijską Olga Sęk ze świętokrzyskiego, złota medalistka w dwuboju siłowym, potem olimpijskie przyrzeczenia składali trenerzy i sędziowie. Zawodników i towarzyszących im rodziców i opiekunów witali przedstawiciele władz regionu oraz Kielc i Skarżyska - Kamiennej, które są gospodarzami tych igrzysk. Grzegorz Małkus, wiceprezydent Skarżyska - Kamiennej i zarazem wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego życzył zawodnikom wielu radości i dobrze spędzonego czasu. Dziękował samorządowcom, sponsorom i wolontariuszom, którzy pomogli w organizacji igrzysk. Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut powiedział: - Bardzo się cieszę, że do Kielc przyjechało tylu dobrych ludzi, którzy służą innym ludziom. Dziękuję, że jesteście z nami w Kielcach.

I rzeczywiście czuło się, że w tej sali są sami dobrzy ludzie: zawodnicy wspaniale dziękowali oklaskami artystom i organizatorom, a po oficjalnej części zaczęła się wielka wspólna zabawa z góralskimi tańcami, o które zadbała kapela Siwy Dym. Bo tylko w jednym takim miejscu, jakim są Olimpiady Specjalne sportowcy potrafią się bawić razem z sędziami, trenerami, rodzicami i przyjaciółmi.

Na VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych przyjechało do Kielc 360 niepełnosprawnych sportowców, 120 trenerów i 35 sędziów z całej Polski oraz ekipa z Niemiec. Towarzyszy im ekipa ratowników i lekarzy z Centrum Ratownictwa Medycznego w Rybniku i Zabrzu, rehabilitanci i fizjoterapeuci z programu Zdrowi Sportowcy, oraz ponad 150 wolontariuszy. Patronat honorowy nad igrzyskami objęła pani prezydentowa Anna Komorowska.

Sportowcy będą rywalizowali w narciarstwie zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim i hokeju halowym. Konkurencje sportowe będą odbywały się w obiektach sportowych w Kielcach i Skarżysku - Kamiennej. Dziś rozpoczynają się preeliminacje, a w piątek finały we wszystkich konkurencjach. Czterodniowe zmagania zakończą się w sobotę, zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach będą reprezentować Polskę na Światowych Igrzyskach Zimowych Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w 2013 roku w PyeongChang w Korei Południowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie