Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jakie imiona sandomierzanie najchętniej wybierali dla dzieci w 2015 roku?

red
Lena i Antoni – to imiona najczęściej nadawane dzieciom przez mieszkańców Sandomierza w 2015 roku. Tak wynika z danych tutejszego Urzędu Stanu Cywilnego.

W ubiegłym roku w Sandomierzu urodziło się 506 dzieci. To niewiele. Dane dotyczące liczby narodzin są jeszcze bardziej niepokojące, gdy zestawi się je z liczbą zgonów, tych było 711.

Dane Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzają, że nadwiślańskie miasto się starzeje i wyludnia, z roku na rok rodzi się tutaj coraz mniej dzieci, a młodzi ludzie po ukończeniu szkół wyjeżdżają. Takie tendencje są charakterystyczne dla małych ośrodków, gdzie perspektywy rozwoju oraz zatrudnienia są bardzo ograniczone.

Jest jednak w sandomierskich danych akcent optymistyczny – liczba urodzin w stosunku do 2014 się zwiększyła, wówczas na świat przyszło 470 dzieci.

Spośród dzieci, które urodziły się w minionym roku, najwięcej dziewczynek otrzymało na pierwsze imię Lena, a najwięcej chłopców - Antoni.

– To pierwsze imię odnotowaliśmy 23 razy, a drugie 16 –Następne są w kolejności: Maja i Zofia – po 16, Julia – 12 oraz Kacper, Filip i Jakub - po 11 - informuje pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sandomierzu.

Wśród imion żeńskich w Sandomierzu popularne były również między innymi: Amelia, Nikola, Zuzanna, zaś wśród męskich Jan, Mikołaj i Patryk.

Dwa lata temu najwięcej dzieci otrzymało imiona Julia i Jakub.

Urzędnicy potwierdzają, że utrzymuje się tendencja powracania do imion tradycyjnych, modnych wiele lat temu, a potem przez długi czas nieco zapomnianych, rzadko nadawanych. To choćby Zofia ( w Warszawie w ubiegłym roku najpopularniejsze) czy Jan i Antoni.
Rodzice mniej już inspirują się serialami. Nie nadają pretensjonalnych imion popularnych bohaterów, jak to było na przykład z Izaurą, Brajanem czy Dżesiką.

Rodzice z Sandomierza szukający rzadziej spotykanych imion zdecydowali się między innymi na: Biankę, Omara, Tycjana i Natana.
Trzy lata temu w Warszawie rodzice postanowili córce dać na imię Guantanamera, a kilka lat temu Kurtyzana. Wcześniej pojawiały się takie propozycje jak Żyraf czy Kermit.

Takich ekstrawagancji w Sandomierzu nie było, ani w minionym roku, ani w poprzednich latach.
W tutejszym Urzędzie Stanu Cywilnego nie było zatem sytuacji odmowy zajestrowania jakiegoś imienia.

Zasady nadawania imion ściśle określa art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Najbardziej ogólny przepis dotyczący wyboru imienia informuje, że jednej osobie można nadać maksymalnie dwa imiona, imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite, a także musi pozwolić na odróżnienie płci dziecka. Przepisy nakazują również, aby imię miało postać przyswojoną przez język polski.
Choć obowiązujące prawo zakłada pewne ograniczenia, jeżeli rodzicom z jakichś względów zależy na nadaniu dziecku wyjątkowego imienia, mogą zwrócić się do Rady Języka Polskiego i uzyskać pozytywną opinię. Wskutek tego aktualna baza imion jest stopniowo wzbogacana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie