Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jakie tradycyjne i nowoczesne przepisy na Wigilię i Święta Bożego Narodzenie polecali kucharze kieleckich restauracji(zdjęcia)

Katarzyna Kulińska Paulina Strojna-Gil
Ewa Małek i Ewa Szewczyk z Marco Polo w Kielcach polecają świąteczne dania.
Ewa Małek i Ewa Szewczyk z Marco Polo w Kielcach polecają świąteczne dania. D. Łukasik
Przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Państwa 27 przepisów polecanych przez szefów kuchni kieleckich restauracji. Są dania tradycyjne jak i w nowej odsłonie, które bez problemu można przygotować w domowym zaciszu i zaskoczyć bliskich podczas nie tylko kolacji wigilijnej, lub świątecznego obiadu, ale również podczas imprez okolicznościowych, czy kameralnego spotkania.
Poledwiczka z suszonymi owocami z Marco Polo

Wigilijne i świąteczne przepisy z kieleckich restauracji

Restauracja Marco Polo poleca:

Polędwiczka z suszonymi owocami
Składniki na 1 porcję: marynata - pół szklanki czerwonego, wytrawnego wina, 2 łyżki miodu, zioła prowansalskie, vegeta, pieprz, czosnek; polędwiczka wieprzowa około 300 g, masło do smażenia, 3 śliwki kalifornijskie, 2 suszone morele, suszona gruszka
Sposób wykonania: Sporządzić z wina, miodu, przypraw i czosnku marynatę i zamarynować polędwiczkę wieprzowa nawet 1 dzień wcześniej, zostawiając w lodówce. Po wyjęciu z marynaty, której się nie pozbywamy, polędwiczkę obsmażyć na maśle ze wszystkich stron na złoty kolor i poddusić jeszcze pod przykryciem do 10 minut. Po obsmażeniu polędwiczki poporcjować ją na plastry. Sos ze smażenia zmieszać z zalewą. Dodać pokrojone w drobną kostkę morele, śliwki i gruszkę. Wrzucić do sosu, poddusić razem z polędwiczką. Wyjąć na talerz i polać mięso sosem. Podawać z kluskami śląskimi.

Rybka pod szpinakową kołderką
Składniki na 1 porcję: filet z mintaja około 200-230 g, 1 jajko, bułka tarta, 1 cebula, główka czosnku, 1 torebka mrożonego szpinaku, 70 g żółtego sera.
Sposób wykonania: Filet z mintaja obtoczyć w jajku i bułce tartej. Smażyć na złoty kolor. Szpinak, posiekaną cebulkę i czosnek przesmażyć razem. Dodać roztrzepane jajko. Wymieszać. Przyprawić do smaku na ostro. Na usmażoną rybkę nakładać kołderkę ze szpinaku. Posypać startym żółtym serem. Zapiekać 3-4 minuty w rozgrzanym piekarniku

Pierożki z suszoną śliwką w sosie miodowym
Składniki na 10 porcji: ciasto na pierogi: 500g mąki, 1 łyżka oleju, 1 jajko, pół szklanki ciepłej wody i szczypta soli; 10 śliwek kalifornijskich bez pestek, 1 łyżka cukru, 1 łyżka cukru waniliowego, cynamon; sos: 3 łyżki miodu, 2 łyżki masła, cynamon do smaku.
Sposób wykonania: Ciasto na pierogi wyrobić ze składników. Zagnieść i rozwałkować. Wycinać krążki. Śliwki obtaczać w mieszance cukru i cukru waniliowego oraz cynamonu i nakładać na krążki. Zlepić pierogi na brzegach. Ugotować we wrzącej, lekko osolonej wodzie około 5-8 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Przygotować sos. Na patelni rozpuścić masło, dodać miód i cynamon. Podgrzewać, aż zabulgocze.

Pierogowa Izba poleca:

Kapusta z grochem
Składniki na 6 osób: 1,5 kg kiszonej kapusty, 0,5 kg grochu łuskanego, 1 kg ziemniaków, pieprz, sól, vegeta i przyprawa w płynie do smaku, natka pietruszki i koperek. Okrasa: 100 g margaryny, 2 cebule.
Sposób wykonania: Dwa razy wypłukać kiszoną kapustę, namoczyć groch, obrać ziemniaki. Wszystkie składniki ugotować osobno. Ziemniaki po ugotowaniu mocno potłuc. Wszystko wymieszać. Dodać pieprz, sól, vegetę oraz przyprawę w płynie. Rozgrzać margarynę na patelni, drobno posiekać cebulę i zeszklić na złoty kolor. Podawać w miseczkach, udekorować gałązka pietruszki i koperku. Polać okrasą.

Pierogi z kapustą i grzybami
Składniki na 6 osób: 1 kg kiszonej kapusty, 200 g grzybów leśnych, 1 kg mąki pszennej, sól, pieprz, 1 jajko, olej roślinny, 2 duże cebule, margaryna, kilka listków świeżej mięty.
Sposób wykonania: Wymieszać mąkę z ciepłą wodą, dodać olej, sól, jajko i wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczka i odstawić do lodówki. Namoczyć grzyby i zagotować. Wypłukać kapustę, zagotować i odsączyć z wody. Zaszklić 1 dużą cebulę na margarynie, dodać sól, pieprz i odrobinę oleju. Wymieszać wszystkie składniki i zemleć w maszynce do mięsa. Wyrobić ciasto, rozwałkować i formować pierogi nakładając łyżkę farszu. Wrzucać na wrzątek na 5-6 minut. Talerz dekorować miętą, polać okrasą z cebuli.

Barszcz czerwony wigilijny z uszkami
Składniki na 6 osób: 1 kg buraków czerwonych, pieprz, sól, kwasek cytrynowy, cukier, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek świeżo starty, maggi, majeranek, olej roślinny, natka pietruszki, 0,5 kg mąki pszennej, 1 jajko, 200 g grzybów leśnych, cebula, margaryna.
Sposób wykonania: Obrać buraki, pokroić w ćwiartki. Zagotować, a następnie przecedzić, dodając 3 łyżki oleju, pieprz, sól, kwasek cytrynowy, 3 łyżki cukru, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek świeży starty, maggi, majeranek. Ponownie zagotować. Wymieszać mąkę z ciepłą wodą, dodać olej, sól i 1 jajko. Wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Namoczyć grzyby i zagotować, zeszklić cebulę na margarynie, dodać sól, pieprz i odrobinę oleju. Wymieszać wszystkie składniki i zemleć w maszynce do mięsa. Wyrobić uszka i wrzucać na wrzątek na 3 minuty. Uszka zalać barszczem i posypać natką pietruszki.

Quick Buffet poleca:

Sałatka śródziemnomorska z owoców morza
Składniki na 2 porcje:
1 papryka czerwona, 1 marchewka, 2 selery naciowe, 2 tuby kalmarów, 4 paluszki krabowe, 150 g mieszanki owoców morza, 2 cytryny, 50 ml octu winnego białego, olej, oregano, sól, pieprz, natka pietruszki
Sposób przygotowania:
Kalmary gotujemy przez 20 minut w osolonej wodzie, do której wyciskamy trochę soku z cytryny. Gotujemy też mieszankę owoców morza. Kalmary, mieszankę i paluszki krabowe kroimy w paski. Robimy zalewę: 0,5 litra wody z gotowanych kalmarów zostawiamy dodajemy do niej sok z 2 cytryn, solimy, dodajemy 50 ml octu winnego białego, szczyptę oregano, garść natki pietruszki, szklankę oleju, pieprz. Wszystkie składniki mieszamy dodajemy do zalewy i zostawiamy na noc. Sałatkę podajemy z grzankami, ciabattą.

Łosoś marynowany w cytrynie z imbirem i parmezanem faszerowany szpinakiem i mozzarellą
Składniki na 1 porcję:
1 dzwonko łososia, około 200 g, 150 g szpinaku mrożonego, ćwiartka cytryny, 2 łyżki startego imbiru, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz biały, czosnek, 1 łyżeczka parmezanu, 1 kulka mozzarelli, suszone pomidory, 1 cukinia, 1 pomidor, listki rozmarynu
Sposób przygotowania:
Robimy zalewę z ćwiartki soku z cytryny, 2 łyżek startego imbiru, 2 łyżek oliwy z oliwek, szczypty soli i pieprzu białego. Łososia przez godzinę marynujemy w zalewie. Szpinak podsmażamy na oliwie dodajemy czosnek, sól, pieprz, łyżeczkę startej skórki z cytryny. Po wystygnięciu dodajemy pół kuli mozzarelli i 1 łyżeczkę parmezanu. Łososia wypełniamy farszem szpinakowym wiążemy sznurkiem, posypujemy resztą mozzarelli i obwijamy w folię aluminiową. W temperaturze 180 stopni pieczemy przez 15 minut. Kroimy cukinię w paski, pomidora bez skórki w kostkę podsmażamy na oliwie dodajemy parmezan, rozmaryn, ząbek czosnku. Na talerz układamy najpierw warzywa, potem łososia i zdobimy go suszonymi pomidorami.

Grillowany karczek z sosem śliwkowym i owocami
Składniki na 1 porcję:
200 g karczku, 2 cytryny, 2,5 łyżki miodu, 2 łyżeczki imbiru, szczypta cynamonu, ananas, jabłko, sok pomarańczowy, 0,5 szklanki wody, 10 śliwek suszonych, orzechy, płatki migdałów, mieszanka bakaliowa, oliwa, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Karczek przyprawiamy solą, pieprzem, oliwą, ćwiartką soku z cytryny zapiekamy w temperaturze 140 stopni przez godzinę. Po ostygnięciu doprawimy kolejny raz tymi samymi składnikami. Robimy zalewę z pół łyżki miodu, ćwiartki soku z cytryny, szczypty cynamonu, pół łyżki imbiru, oleju. Zalewamy karczek na 20 minut. Mięso grillujemy na patelni przez 5 minut. Na patelnie wlewamy 0,5 szklanki wody, dodajemy szczyptę cynamonu, łyżeczkę imbiru, łyżkę miodu, sok z połowy cytryny plaster ananasa, plaster jabłka smażymy 5 minut. Robimy sos śliwkowy ze szklanki soku pomarańczowego,10 śliwek suszonych, łyżeczki imbiru, łyżki miodu, soku z połowy cytryny. Wszystko gotujemy i na końcu miksujemy. Układamy na talerzy mięso, ananasa, jabłko, sos śliwkowy, bakalie skropione sokiem z połowy cytryny.

Restauracja Pod Złotą Różą poleca:

Pasztet z łososia
Składniki na 1 porcję:
0,05 kg świeżego łososia, 0,05 kg wędzonego łososia, 0,05 l śmietany 36 -procentowej, 0,02 kg pistacji, 1 jajko, sól, pieprz biały, sok z cytryny, koper świeży
Sposób wykonania:
Łososia świeżego mielimy, dodajemy śmietanę jajko i przyprawy. Wyrabiamy na jednolitą masę. Łososia wędzonego wykładamy do foremki na niego nakładamy masę mieloną. Zawijamy w folię spożywczą i pieczemy w kąpieli wodnej w temperaturze 140 stopni przez około 30 min.

Barszcz czerwony z uszkami
Składniki na 1 porcję:
200 ml wywaru mięsnego, lub warzywnego, 2 średnie buraki, pół cytryny, pół jabłka, 0,05 kg kiszonej kapusty, 0,02 kg świeżych, lub suszonych grzybów, mąka, jajko, sól, pieprz, majeranek, ząbek czosnku
Sposób wykonania:
Do wywaru dodajemy buraki (obrane i starte na tarce) jabłko, przyprawy. Pod koniec gotowania dodajemy sok z cytryny. Z mąki jajek i wody zagniatamy ciasto na uszka. Ugotowane grzyby i kapustę kiszoną mielimy, następnie wyrabiamy farsz i zawijamy uszka. Do barszczu wigilijnego możemy również dodać grzyby suszone, lub świeże.

Okoń morski z masłem czosnkowym
Składniki na 1 porcję:
1 sztuka (0,3-0,4 kg) okonia morskiego, 1 ząbek czosnku, 0,02 kg masła, cytryna, mąka, sól, pieprz, koperek
Sposób wykonania:
Okonia patroszymy myjemy i nacieramy przyprawami. Rybę zostawiamy w chłodnym miejscu na około 2, 3 godziny. Masło rozcieramy z czosnkiem. Rybę smażymy w mące, na koniec dodajemy masełko czosnkowe i sok z cytryny. Podajemy z gotowanymi warzywami i dodatkami: frytkami, ziemniakami z wody lub opiekanymi, ryżem.

Kawiarnia i cukiernia Cremova poleca:

Sernik wiedeński
Składniki: 1 kg sera, pół kostki masła, 9 jajek, 250g cukru pudru, 2 łyżki mąki pszennej, 100g rodzynek, 50g skórki pomarańczowej, mała paczka biszkoptów, esencja pomarańczowa, cukier puder lub polewa czekoladowa.
Sposób wykonania: Tortownicę o przekroju 26 centymetrów wyłożyć biszkoptami. Ser ubić mikserem, dodając cukier i miękkie masło. Dodać żółtka, mąkę i rodzynki. Ubić pianę z białek i delikatnie połączyć z masą serową. Dodać esencję pomarańczową. Wlać do formy i piec 1,5 godziny w temperaturze 160 st. C. Zimny sernik posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.

Pierniczki świąteczne
Składniki ( na 60 ciastek): 1 kg mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 250g cukru pudru, 500g miodu,3 jajka,1 łyżka kakao, przypraw do piernika.
Sposób wykonania: Wszystkie składniki wymieszać razem, zagnieść na ciasto i rozwałkować w placek o grubości 0,5 centymetra. Wykroić ciasteczka foremkami. Układać na blaszce wyłożonej pergaminem. Piec 10 minut w temperaturze 190 st. C. Zimne dekorować według uznania: czekoladą, kolorowym lukrem.

Deser lodowy Autumno
Składniki ( na 1 porcję): 3 gałki ulubionych lodów, bita śmietana, 20 ml rumu, 1 łyżeczka kakao, polewa czekoladowa, 4 małe pierniczki lub ciasteczka czekoladowe, biszkopciki, 50g bakalii (orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, nerkowce, migdały, rodzynki, pokrojone suszone morele).
Sposób wykonania: na brzegu dużego talerza ułożyć śmietanę, posypać kakao. Na środku ułożyć gałki lodów i rozpłaszczyć je. Polać rumem i polewą czekoladową. Deser przyozdobić bakaliami, ciasteczkami.

Karczma Cztery Konie poleca:

Karp w galarecie
Składniki na 1 półmisek, 3 osoby:
1 sztuka karpia do 2 kg, 120 g żelatyny, 2,5 litra wywaru drobiowego, 150 ml octu, 4 litry bulionu, owoce, warzywa do dekoracji
Sposób wykonania:
Karpia obieramy, wydrążamy środek, filetujemy z dwóch stron. Robimy wywar bulionu, octu, do którego wrzucamy szkielet karpia do sparzenia. Po chwili wyciągamy i obieramy z resztek mięsa. Do tego samego wywaru wrzucamy płaty fileta i parzymy 15 minut. Robimy galaretę z wywaru drobiowego, żelatyny czekamy aż zgęstnieje i przelewamy przez ścierkę. Układamy na talerzu szkielet, obok filety, warzywa i owoce cytrusowe. Zalewamy galaretką i wkładamy do lodówki na co najmniej 6 godzin.

Zupa grzybowa z makaronem z ciasta naleśnikowego
Składniki na 2 porcje:
1 litr wywaru postnego na rosołkach, 300 g grzybów suszonych, 2 blaty naleśnikowe, 100 g mąki, 2 łyżki kwaśnej śmietany, woda
Sposób wykonania:
Grzyby moczymy w zimnej wodzie przez 30 minut. Do postnego wywaru dodajemy grzyby. Gotujemy 20 minut. Dodajemy zawiesinę z mąki i zimnej wody. Doprawiamy do smaku. Naleśnikowe blaty kroimy w łazanki. Na koniec dodajemy kwaśną śmietanę.

Śledź z ziemniakami i sosem winegret
Składniki na 3 osoby:
6 sztuk śledzia w całości wypatroszonego bez głowy, 0,5 kg ziemniaków, 1 sztuka sosu winegret, 3 łyżki musztardy, 1 czerwona cebula, 200 g boczku, 1,5 litra zimnej wody, 0,5 litra octu, sól, cukier, cytryna, pieprz cytrynowy
Sposób wykonania:
Robimy zalewę z wody, octu, soli, cukru, cytryny. Moczymy w niej śledzie przez 12 godzin. Robimy farsz z ziemniaków ugotowanych pokrojonych w plastry. Przygotowujemy sos winegret według instrukcji na opakowaniu, dodajemy do niego musztardę, cebulę pokrojoną w plastry. Podsmażamy boczek. Po 20 minutach układamy na półmisku z jednej strony śledzie, z drugiej ziemniaki. Na wierzch dania kładziemy boczek i sos. Całość sypiemy pieprzem cytrynowym i śledzie skrapiamy oliwą.

Restauracja Willa Magnat poleca:

Pasztecik z kaczki z grzybami
Składniki na 4 porcje:
Kaczka, 10 dkg cebuli, 10 dkg orzechów włoskich, 10 dkg grzybów, 5 żółtek, natka pietruszki, szklanka śmietany kremowej, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, bułka, mleko
Sposób wykonania:
Mięso bez kości podsmażyć razem z cebulą, dusić do miękkości. Grzyby umyć, namoczyć i ugotować. Orzechy sparzyć, obrać ze skórki. Kaczkę razem z grzybami i bułką namoczoną w mleku zmielić. Wymieszać z posiekanymi orzechami, żółtkami, natką pietruszki, doprawić. Włożyć do foremek jednoporcjowych natłuszczonych i posypanych tartą bułką. Piec 30 minut. Wyjąć z foremek podawać na zimno, lub gorąco z żurawiną.

Pstrąg pieczony faszerowany w aromacie koniaku
Składniki na 4 porcje:
4 pstrągi oczyszczone, 20 dkg borowików, tłuszcz, 1 cebula, natka pietruszki, 1,2 żółtka, 2 łyżki koniaku, sól, pieprz, sok z cytryny
Sposób wykonania:
Pstrągi umyć i skropić sokiem z 2 cytryn, obsypać przyprawami, odstawić w chłodne miejsce na 30 minut. Borowiki posiekać, podsmażyć razem z cebulą, wystudzić, wymieszać z natką pietruszki, żółtkami, koniakiem, przyprawami. Nafaszerować rybę, zawinąć ją w folię aluminiową natłuszczoną masłem i upiec w piekarniku. Podawać z krokietami i warzywami z wodą.

Krem z borowików
Składniki na 4 porcje:
50 dkg borowików, tłuszcz, pół szklanki śmietany, 2 dkg mąki, 2 żółtka, natka pietruszki, sól, pieprz, przyprawa do zup
Sposób wykonania:
Grzyby oczyścić i pokroić w paseczki. Usmażyć zalać wrzącym wywarem, chwilę pogotować. Następnie wlać śmietanę wymieszaną z mąką, zmiksować. Połączyć z żółtkami. Podawać z groszkiem ptysiowym, lub grzankami.

Hotel Tęczowy Młyn poleca:

Sandacz Cajun w trzech smakach
Składniki na 1 porcję:
140 g sandacza, wino białe, 100 g ziemniaków, 60 g zielonych szparagów. Na sos pasto z rucoli: 20 g rucoli, 30 ml oliwy, 10 ml soku z cytryny, 10 g włoskich orzechów, 10 g sera pecorino, cukier, sól, pieprz. Na sos z buraków: 20 g marynowanych buraków, 5 g musztardy, 5 g chrzanu, 10 ml oliwy, 10 ml kremu balsamino. Na sos marchwiowo - gruszkowy: 20 g gotowanej marchewki, 20 g gruszki konserwowej, 5 ml octu balsamicznego, 10 ml oliwy.
Sposób wykonania:
Filet z sandacza kroimy na 3 części. Marynujemy go w białym winie, soli, białym pieprzu. Wstawiamy do pieca na parowanie przez 10 minut. Szparagi zielone obieramy i gotujemy w wodzie z solą i cukrem przez 3 minuty. Z ziemniaków wycinamy trzy plastry. Układamy na nie pocięte szparagi, sandacza. Składniki na poszczególne sosy miksujemy i układamy obok na talerzu.

Wigilijna impresja
Składniki na 1 porcję:
1 naleśnik, 50 g pora, 80 g wędzonego łososia, 20 g serka twarogowego, 1 łyżeczka koperku, 20 g ogórka zielonego, 10 ml oleju, sól, pieprz. Na sos cytrynowy: 2 żółtka, 2 łyżki musztardy, 1 sok z cytryny, tarta skóra z cytryny, sól, pieprz, cukier
Sposób wykonania:
Smażymy naleśnika, smarujemy go pastą twarogową z dodatkiem koperku, ogórka, soli, pieprzu. Na twarożek układamy plastry wędzonego łososia. Kompozycję zwijamy w rulon i kroimy w krążki. Pora kroimy w cienką zapałkę i smażymy na złoty kolor. Miksujemy wszystkie składniki na sos cytrynowy. Na talerzu układamy słomki pora, następnie krążki łososia i polewamy cytrynowym sosem.

Krem borowikowy z łososiem limonkowym
Składniki na 4 porcje:
1 litr bulionu jarzynowego, 200 g borowika mrożonego, 100 ml śmietany 30-procentowej, 50 g cebulki, 100 g fileta z łososia, 1 limonka, 20 ml sosu tao tao, sól, pieprz
Sposób wykonania:
Rozmrożonego i wypłukanego borowika podsmażyć na oleju z cebulką pokrojoną w kostkę. Dodać bulion. Całość doprawić solą, pieprzem. Wszystko zmiksować i dodać śmietanę. Łososia kroimy w kostkę, marynujemy w sosie tao tao. W 150 ml wody, soku z limonki gotujemy łososia przez 2 minuty. Wlewamy zupę do talerza i na wierzch układamy kostki łososia.

Restauracja Monte Carlo poleca:

Tilapia w sosie cytrynowym
Składniki na 1 porcję:
2 filety z tilapii, sól, pieprz, delicata do ryb, migdały, rodzynki, cytryna, pomarańcza, miód, cukier, brzoskwinie deserowe, mąka, woda
Sposób przygotowania:
Robimy sos: rodzynki moczymy we wrzątku przez 30 minut. Potem gotujemy je razem z migdałami, brzoskwinią pokrojoną w plastry, sokiem z cytryny i pomarańczy. Przyprawiamy solą, pieprzem, zagęszczamy zawiesiną mąki i wody. Filety z tilapii przyprawiamy delicatą do ryb i odstawiamy na 20 minut. Smażymy na patelni ryglowanej. Układamy na talerzu i polewamy sosem.

Śledzik Monte-Carlo
Składniki na 1 porcję:
2 płaty śledzia, 1 duża cebula, 0,1 kg świeżych borowików, 1 ogórek konserwowy, 1 jajko gotowane, koncentrat pomidorowy, majeranek
Sposób przygotowania:
Cebulkę podsmażamy na maśle, a następnie dodajemy pokrojone borowiki. Podlewamy wodą i dusimy do miękkości cebuli. Całość przyprawiamy koncentratem, majerankiem, solą, pieprzem.

Kapusta "Bidula"
Składniki na 1 porcję:
1 kg kapusty kiszonej, 0,5 kg grochu, 0,45 kg ziemniaków, cebula, sól, pieprz, majeranek
Sposób przygotowania:
Kapustę kiszoną ugotować i odcedzić. Następnie pokroić na krótkie nitki. Groch ugotować i ugnieść jak ziemniaki gotowane. Połączyć kapustę z grochem i przez chwilę pogotować. Dodać ugotowane, dobrze ubite ziemniaki. Całość doprawić majerankiem, solą, pieprzem. Na koniec poddusić cebulkę na oleju i dodać do potrawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie