Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz pomysły na wielkie inwestycje w regionie. Kto dostanie pieniądze?

Lidia Cichocka
123RF
Chętnych do wielkich inwestycji z zakresu kultury jest w naszym regionie wielu. Na konkurs wpłynęło 80 projektów wartych ponad 400 milionów. Dostaniemy tylko 60 milionów złotych unijnego dofinansowania. Zobaczcie pomysły.

- Wydawałoby się, że w czasach kryzysu nie będzie aż takiego zainteresowania kulturą – mówi Jacek Kowalczyk dyrektor departamentu kultury i turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

Irena Sochacka dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w tym samym urzędzie ocenia, że ubiegających się jest tylu, co w latach wcześniejszych a kryzys nie odstraszył, bo i warunki są lepsze. Beneficjenci mogą dostać dofinansowanie w wysokości 80 procent wartości projektów, wcześniej do 60 procent.

Nic dziwnego, że wśród zgłoszonych projektów są bardzo kosztowne między innymi utworzenie Ostrowieckiego Browaru Kultury na terenie dawnego browaru za 21 milionów złotych, czy za podobną kwotę wzniesienie w Bałtowie Parku Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej. Zagnańsk postanowił zrealizować niegdysiejsze rozbudzone przy okazji odkrycia śladów tetrapoda ambicje i chce stworzyć Centrum Edukacyjne Flory i Fauny Gór Świętokrzyskich. Na Ponidziu mógłby powstać Ośrodek Edukacji Przyrodniczej – wybrano miejscowość Umianowice, do której dociera kolejka wąskotorowa i z pewnością taki ośrodek byłby magnesem dla turystów. Jeszcze dalej poszły Kije zgłaszając chęć utworzenia „Stacji Kultury Hajdaszek – kolejowy skansen”.

Miedziana Góra chciałaby przebudować bibliotekę w nowoczesne centrum kultury – potrzebuje na to 10 milionów złotych. Bieliny wraz z ojcami oblatami ze Świętego Krzyża chcą kontynuować rewitalizację zabytków Świętego Krzyża. W tym etapie planują także wzniesienie obok osady średniowiecznej w Hucie Szklanej nowego obiektu prezentującego dorobek kulturalny Gór Świętokrzyskich, wartość tego projektu to ponad 15 milionów złotych. Wojewódzka Biblioteka Publiczna planuje rozwój zasobów i rozbudowę o nowoczesny pawilon, co ma kosztować 15 milionów złotych. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach chciałoby postawić nowoczesne muzeum stara, takie na miarę XXI wieku, koszt: 18,3 milionów złotych.

Muzeum Wsi Kieleckiej na realizację planów: budowa amfiteatru, przystani kajakowej, doprowadzenie wody do młynów czy budowę hotelu potrzebuje ponad 17 milionów. Wojewódzki Dom Kultury chce kontynuować modernizację obiektu i zmieniać teren wokół – koszt projektu to 11,5 miliona złotych. Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach planuje budowę nowej siedziby za blisko 20 milionów złotych.

Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej Ars Sacra, które kilka lat temu opracowało szlak architektury drewnianej marzy o kontynuacji projektu – koszt 19, 9 miliona zótyłch. Do Regionalnego Programu Operacyjnego złożono także projekty rewitalizacji świątyń - na przykład katedry w Sandomierzu za 17 milionów złotych czy kościoła świetego Marcina w Opatowie za 6,8 milionów złotych.- Oprócz tych największych jest wiele mniejszych projektów – dodaje dyrektor Sochacka. – W sumie wartość wszystkich to 416 milionów złotych. Na dofinansowanie potrzeba 309 milionów a my mamy tylko 60 milionów.
Do Regionalnego Programu Operacyjnego wpłynęły także projekty w dwóch konkursach dedykowanych dla tak zwanych obszarów strategicznej interwencji. W naborze przeznaczonym jedynie dla wnioskodawców z obszaru Gór Świętokrzyskich wpłynął jeden projekt – Związek Gmin Gór Świętokrzyskich ubiega się o dofinansowanie przebudowy i wyposażenia obiektów na swoim terenie wartości 9,6 miliona złotych. W drugim konkursie dla obszaru uzdrowiskowego wpłynęły 4 projekty o wartości ponad 28 milionów. Wśród nich jest rozbudowa Buskiego Samorządowego Centrum Kultury czy budowa ścieżki rowerowej łączącej Busko – Zdrój z Solcem – Zdrój. Na te projekty potrzeba 18,7 miliona złotych unijnej dotacji a do dyspozycji jest 11 milionów.

Zgłoszone projekty poddawane są ocenie formalnej, potem merytorycznej. Wyniki będą znane w połowie roku. Wiadomo, że dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy. Do tej pory dodatkowym źródłem finansowania były konkursy Ministerstwa Kultury. Niestety, w tym roku przyjęte zasady praktycznie wykluczają placówki z naszego terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie