Zofia Jastrząb i Oliwia Bełczew, lekkoatletki KKL Kielce wicemistrzyniami Polski do lat 18!

Stanisław Wróbel
Zofia Jastrząb podczas dekoracji
Dwa medale zdobyli lekkoatleci ze Świętokrzyskiego podczas 29. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży będącej 55. Mistrzostami Polski do 18. Odbywały się na Stadionie Śląskim w Chorzowie od piątku 7 lipca do niedzieli 9 lipca. Dwa medale - oba srebrne zdobyły dziewczyny z KKL Kielce, Zofia Jastrząb i Oliwia Bełczew.

Zofia Jastrząb i Oliwia Bełczew, lekkoatletki KKL Kielce wicemistrzyniami Polski!

Zofia Jastrząb z KKL Kielce wywalczyła tytuł wicemistrzyni Polski do lat 18 w skoku o tyczce. Podopieczna trenerki Agnieszki Wrony , skokiem na wysokość 3.95 metra, ustanowiła swój nowy rekord życiowy.

Jak podaje strona www.la.kielce.com.pl: "3,70 kielczanka pokonała w pierwszej próbie i objęła prowadzenie, ponieważ konkurentki uczyniły to za drugim podejściem. 3,80 wszystkie trzy tyczkarki zaliczyły bez strąceń. Z kolejną wysokością 3,85 m podopieczna trenerki Agnieszki Wrony znów poradziła sobie bez problemu, Nichols opuściła, a Tyszko po jednym strąceniu przeniosła dwie próby na 3,90. Jako pierwsza na 3,90 atakowała kielczanka i była bardzo blisko pokonania. Niestety, lekko trącona poprzeczka spadła. Nichols skoczyła w pierwszej próbie i została liderką. Zawodniczce KKL udało się to w drugim podejściu, choć poprzeczka mocno zadrżała na stojakach. Miała już zapewniony srebrny medal, ponieważ dla Tyszko było to już za wysoko i zakończyła konkurs na trzecim miejscu z wynikiem 3,80. Pojedynek o złoty medal rozstrzygnął się na 3,95. Nichols, która ma rekord życiowy 4,06, znów skoczyła w pierwszej próbie. Jastrząb pierwszą miała zupełnie nieudaną, ale w drugiej udało jej się pokonać tę wysokość. 4 metry dla obu walczących o zwycięstwo rywalek było już za wysoko. Złoty medal i tytuł mistrzyni Polski juniorek młodszych przypadły więc reprezentantce SKLA. Niespełna 17-letnia kielczanka nie tylko zdobyła srebrny i została wicemistrzynią, ale także poprawiła o 4 centymetry należący do niej rekord województwa świętokrzyskiego juniorek młodszych i juniorek".

Z kolei w skoku o tyczce wśród mężczyzn Karol Białogoński był piąty z wynikiem 4.10 metra. To jego nowy rekord życiowy.

Drugi nasz medal zdobyła Oliwia Bełczew z KKL Kielce. To srebro w biegu na 800 metrów. Uzyskała czas 2.08,53. Wygrała Dorota Nowak-Łążewska z casem 2.07,13.

Mateusz Myk zakończył rywalizację w konkursie rzutu młotem na 10 miejscu (51.60 metra), startujący w tej samej disciplinie Jakub Stachura ukończył zawody na miejscu 12 (48.84 metra).

W konkursie skoku w dal, 16 pozycję zajęła Klara Milewska, oddając w najlepszej próbie skok na odległość 5.09 metra.

Na 12. miejscu został sklasyfikowany w biegu na 400 metrów niespełna 16-letni Kuba Tałaj z Żaczka Połaniec, który uplasował się na czwartym miejscu w finale B z „życiówką” 50,95 sekund.