Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej sprzątali groby na cmentarzach w powiecie opatowskim

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej jak co roku pamiętają o poległych, walczących za ojczyznę żołnierzach Armii Krajowej. W weekend 28 i 29 października, na cmentarzu parafialnym w Opatowie oraz w Malicach Kościelnych sprzątali groby kombatantów i weteranów.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej jak co roku pamiętają o poległych, walczących za ojczyznę żołnierzach Armii Krajowej. W weekend 28 i 29 października, na cmentarzu parafialnym w Opatowie oraz w Malicach Kościelnych sprzątali groby kombatantów i weteranów. Sandra Krakowiak
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej jak co roku pamiętają o poległych, walczących za ojczyznę żołnierzach Armii Krajowej. W weekend 28 i 29 października, na cmentarzu parafialnym w Opatowie oraz w Malicach Kościelnych sprzątali groby kombatantów i weteranów.

Żołnierze pamiętają o poległych i zmarłych. Sprzątali groby w powiecie opatowski

W weekend, 28 i 29 października żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze 102 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu, którego dowódcą jest podpułkownik Piotr Krakowiak na cmentarzu w Opatowie i Malicach Kościelnych porządkowali mogiły żołnierzy walczących o wyzwolenie Polski spod okupacji Niemieckiej i niepodległość Polski.

Na opatowskim cmentarzu żołnierze wojsk obrony terytorialnej sprzątali groby żołnierzy, którzy zginęli w czasie I wojny światowej oraz mogiły partyzantów.

- W Opatowie porządkowano cmentarz wojenny  gdzie spoczywają żołnierze polegli w okolicach Opatowa w roku 1915 jak i w roku 1939 oraz mogiłę upamiętniającej Powstańców Styczniowych. Szczególną uwagę poświęcamy miejscom spoczynku  tych partyzantów Armii Krajowej z Opatowa, którzy po zakończeniu wojny, działali w antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość a byli to: Bronisław Ostrowski pseudonim „Cichy”, który stworzył struktury WiN w Opatowie oraz Ryszard Staszewski pseudonim „Chimera”, Grzegorz Lipiński pseudonim ”Gryf”, Zdzisław Dydo pseudonim „Bliski”, Wincenty Sochacki pseudonim „Zadora”, Jadwiga Adamska pseudonim „Inka”, Tadeusz Sałagan pseudonim „Dzik”, Henryk Smalc pseudonim „Herwin”,
Józef Sciwiarski pseudonim „Zeus”. Do chwili obecnej nie jest znane miejsce pochówku  „Gryfa” Grzegorza Lipińskiego zamordowanego w marcu 1947 roku

– mówi podpułkownik w stanie spoczynku, Janusz Jakubowski, wiceprezes okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Nie zapomniano też o miejscach poświęconych pamięci pomordowanym przez UB i NKWD w Katyniu. Na cmentarzu w Malicach Kościelnych porządkowano miejsce upamiętniające poległych partyzantów Armii Krajowej  z I batalionu 2 Pułku Piechoty Armii Krajowej w bitwie pod Wesołówką - 30 lipca 1944 roku oraz mogiłę żołnierzy Wojska Polskiego  - saperów, którzy zginęli podczas rozminowania pól w gminie Lipnik.

Janusz Jakubowski zaznacza, że pamięć o żołnierzach jest bardzo ważna.

- To oni przelewali krew za to, żeby nasza ojczyzna była wolna. To są bardzo ważne pomniki pamięci. My pamiętamy o tamtych bohaterach, nie tylko na ogólnych cmentarzach wojskowych ale także pojedynczych grobach żołnierzy Armii Krajowej – dodaje.

Prace porządkowe wykonane przez żołnierzy na tych cmentarzach spotkały się z dużym uznaniem wśród osób które nie szczędziły im pochwał i wyrażały się z uznaniem o Wojskach Obrony Terytorialnej.

Zobaczcie zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie