Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostali w pamięci. Wspominamy mieszkańców powiatu starachowickiego, których żegnaliśmy w tym roku

red
W dniu Wszystkich Świętych przypominamy mieszkańców powiatu, którzy odeszli na zawsze od 1 listopada 2016 do 30 października 2017. Ich nazwiska trwale zapisały się w pamięci lokalnych społeczności.

Juliusz Sekita
Zmarł 28 listopada 2016 roku. Miał 79 lat. W starachowickim I Liceum Ogólnokształcącym przez 33 lata uczył historii. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Odszedł na emeryturę w 1991 roku. Zasłynął tym, że nawet w czasach Polski Ludowej uczył prawdziwej historii Polski i świata.

Jan Gałuszka „Mizerny“
Zmarł 24 grudnia 2016 roku. Miał 94 lata. Był członkiem oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, przyjacielem „Rajdu Szlakami Jędrusiów“ i Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Starachowicach. Jego pogrzeb odbył się w Krakowie na cmentarzu Rakowieckim.

Andrzej Wąsikowski
Zmarł 3 stycznia. Miał 74 lata. Przez blisko 50 lat pracował w Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Pawłowie jako lekarz stomatolog. Był też szefem Spółdzielni Dentystycznej w Starachowicach. Studiował w Akademii Medycznej w Łodzi. W 2012 roku został piątym honorowym obywatelem gminy Pawłów.

Władysław Janusz Obara
Zmarł 10 lutego w wieku 76 lat. Był poetą, prozaikiem, felietonistą, autorem monodramów, redaktorem naczelnym świętokrzyskiego magazynu kulturalno - literackiego „Ars pro Memoria“. Napisał kilka książek poetyckich utworów prozą. Był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość i działalność.

Karol Zuba
Zmarł 16 lutego po długotrwałej chorobie. Miał 68 lat. Był wiceprzewodniczącym Rady Gminy w Pawłowie od 2010 roku, reprezentował sołectwa Ambrożów, Chybice i Wawrzeńczyce. Był doświadczonym samorządowcem. W Radzie Gminy Pawłów zasiadał od 2002 roku.

Romuald Dziewięcki
Zmarł 27 lutego. Miał 84 lata. Przez 25 lat był prezesem Automobilklubu Kieleckiego, Oddział w Starachowicach, dinozaur starachowickiej i świętokrzyskiej motoryzacji oraz sportów motorowych. Miał Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Złoty Krzyż Zasługi, kilkanaście odznaczeń sportowych, z których najbardziej sobie cenił Srebrną Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej.

Franciszek Jerzy Michałek
Zmarł 11 kwietnia po ciężkiej chorobie, w wieku 72 lat. Uczestniczył w pierwszych spotkaniach organizacyjnych „Solidarności”. Działał w pierwszej Komisji Zakładowej FSC Starachowice. Po ogłoszeniu stanu wojennego był uczestnikiem działań pomocowych dla rodzin osób internowanych. Bliski współpracownik Zbigniewa Rafalskiego. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Magdalena Wolak
Zmarła 22 maja po ciężkiej chorobie. Miała 53 lata. Była cenionym lekarzem pediatrą. Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie. Przez cały okres pracy zawodowej pracowała na Oddziale Pediatrycznym w starachowickim szpitalu, później także w przychodni podstawowej opieki medycznej „Medyk“; prowadziła też prywatną praktykę.

Janina Kołsut
Zmarła 29 maja. Miała prawie 97 lat. Była znaną poetką, nauczycielką i działaczką społeczną w Wąchocku. Wybitna osobowość wąchockiej społeczności. Chociaż nie pochodziła z Wąchocka, zżyła się z tym miastem.

Stefan Derlatka
Nestor starachowickich harcerzy zmarł 18 września. Miał 90 lat. W latach 1943 - 1944 żołnierz 3 pułku piechoty Armii Krajowej, pseudonim „Daniel“. Z harcerstwem związał większość życia, był drużynowym wielu drużyn, czynnym działaczem PTTK. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem za zasługi dla ZHP.

Rickard Różalski
Zmarł 19 września w Sztokholmie. Miał 84 lata. Jeden z trzech, zasłużonych dla naszego miasta obywateli Szwecji, Honorowy Obywatel Miasta wyróżniony za pomoc starachowickiej służbie zdrowia. Dzięki jego pomocy szpital otrzymał 200 łóżek szpitalnych, 150 wózków inwalidzkich oraz duże ilości medycznego sprzętu jednorazowego.

Lucyna Kupisz
Zmarła 8 października po ciężkiej chorobie. Miała 51 lat. Była wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach. Uczyła w klasach I – III. Odznaczona Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jarosław Potrzeszcz
Zmarł 14 października. Miał 55 lat. Był wieloletnim radnym z gminy Pawłów, działaczem samorządowym i politycznym, radnym w Radzie Gminy Pawłów przez cztery kadencje. W latach 2002 - 2006 był radnym Sejmiku Województwa. Reprezentował tam Samoobronę, której szefował w powiecie starachowickim.

Tadeusz Dródż
Zmarł 18 października. Znany lekarz pediatra. Pochodził z Tychowa Starego, przez lata pracował w stolicy. W 1995 roku został odznaczony Medalem Uśmiechu. W 2013 roku wrócił w rodzinne strony. Czynnie działał na rzecz lokalnej społeczności, ufundował odnowienie kapliczki w Tychowie Starym, śpiewał w zespołach ludowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie