Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań aplikantem radcowskim. Jakie warunki należy spełnić? Tłumaczy Andrzej Głogowski z Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Radca prawny Andrzej Głogowski dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.
Radca prawny Andrzej Głogowski dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.
Tylko do 16 sierpnia dokumenty mogą składać osoby zainteresowane odbyciem aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Czym na co dzień zajmuje się radca prawny, jakie są jego uprawnienia oraz w jakich sprawach można znaleźć u niego wsparcie – o tym między innymi w wywiadzie z dziekanem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach – Andrzejem Głogowskim.

Z jakich powodów radca prawny to zawód cieszący się dużym zaufaniem wśród społeczeństwa?
Radcowie prawni w wykonywaniu swojego zawodu mają bardzo trudną i odpowiedzialną rolę. Reprezentując klientów, dbają o ich interes prawny, kierując się zasadami etyki radcy prawnego i sprawiedliwości, jak mówi sama rota ślubowania.
Radca prawny to zawód zaufania publicznego, a wykonujący go zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej. Ta podstawowa zasada wykonywania zawodu przesądza o dużym zaufaniu do naszej profesji.

Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej, a obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie czyli trwa bezterminowo. Obowiązek dochowania tajemnicy radcowskiej został ustanowiony w interesie klientów korzystających z pomocy radcy prawnego, którzy mogą mieć poczucie bezpieczeństwa poufności przekazywanych informacji.

W jakich sprawach możemy się do radcy prawnego zwrócić o pomoc?
Należy zaznaczyć, że radca prawny może wykonywać zawód zarówno w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, stosunku pracy, jak również na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Radca prawny może reprezentować obecnie klientów we wszystkich rodzajach spraw, m.in. w rodzinnych, majątkowych, gospodarczych, administracyjnych, a także w sprawach karnych. Warto wskazać, że w przypadku świadczenia pomocy prawnej w sprawach karnych jako obrońca taki radca prawny nie może być zatrudniony na umowę o pracę.

Panie Dziekanie, co mówią statystyki jeżeli chodzi o wybór aplikacji radcowskiej? Na wykonywanie jakiego zawodu najczęściej decydują się osoby po studiach prawniczych?
Jeżeli chodzi o statystyki to aplikacja radcowska jest najczęściej wybieranym kierunkiem zawodowego kształcenia adeptów prawa. To właśnie zawód radcy prawnego spośród wszystkich profesji prawniczych chce obecnie wykonywać najwięcej absolwentów.

Z tego, o czym Pan mówi wynika, że współcześnie radcy posiadają bardzo szerokie uprawnienia. Mogą między innymi reprezentować osoby, które potrzebują wsparcia prawnego w zakresie spraw rodzinnych, majątkowych, karnych czy ubezpieczeniowych. W takim przypadku, odpowiednie przygotowanie wydaje się być fundamentalną kwestią wykonywania tego zawodu.
Radcowie mają ustawowy obowiązek ciągłego szkolenia i stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, co przekłada się na ciągły rozwój z korzyścią dla klientów. Zmieniający się rynek pracy i usług prawnych wymusza odpowiednie dostosowanie przede wszystkim warsztatu radcy prawnego w wykonywaniu zawodu żeby nadążyć za rzeczywistością rynkową i oczekiwaniami klientów. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością wykorzystywania w sposób zaawansowany nowych technologii w codziennej pracy radcy prawnego.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby dostać się na aplikację radcowską?
Jest kilka warunków, z których podstawowym jest ukończenie studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo kandydat musi korzystać w pełni z praw publicznych, mieć pełną zdolność do czynności prawnych, być nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków aplikanta radcowskiego. Oczywiście kandydaci muszą złożyć stosowny wniosek o dopuszczenie do egzaminów z kompletem dokumentów.

Dlaczego warto odbyć aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach? Jaka jest rola samorządu radcowskiego w kształceniu kolejnych pokoleń radców prawnych?
OIRP Kielce podąża z duchem czasu i przygotowuje w sposób aktywny i nowoczesny kolejnych aplikantów do wykonywania zawodu. Warto skończyć aplikację radcowską i zdać później egzamin zawodowy, dlatego że zawód radcy prawnego jest zawodem pasjonującym, dającym nie tylko wiele perspektyw, ale jednocześnie rozwijającym zarówno pod względem zawodowym jak i mentalnym. Samorząd zawodowy pełni niezmiernie istotną rolę w kształceniu aplikantów, albowiem przygotowuje ich nie tylko od strony merytorycznej do zdania egzaminu radcowskiego i wykonywania zawodu, ale również od strony etycznej. Aplikanci mają zagwarantowany odpowiedni dobór programu szkolenia, w którym coraz więcej nacisku kładzie się na doskonalenie umiejętności miękkich.

Z perspektywy wieloletniego doświadczenia, jakie miałby Pan rady dla osób, które stoją przed wyborem, a często również dylematem związanym z wykonywaniem w przyszłości zawodu radcy prawnego?
Podstawową radą jest zachęta do odbycia właśnie aplikacji radcowskiej, dającej bardzo szerokie możliwości rozwoju. Jeśli ktoś uznaje, że wykonywanie zawodu radcy prawnego będzie dla niego pasją, to jest to wręcz oczywisty wybór. Jeśli zaś ktoś miałby dylemat, proponuję przeanalizować szerokie spektrum możliwości wykonywania zawodu radcy prawnego, co szybko powinno rozwiać dylematy.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na aplikację radcowską w OIRP w Kielcach znaleźć można na stronie www.oirpkielce.pl oraz pod nr telefonu 41 341 56 04 wew. 22.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie