Zostań w Pińczowie

Materiał informacyjny Powiat Pińczowski

Zostań w Pińczowie, bo Pińczów to cudne miasteczko, a Ponidzie to piękny region. Zostań w Pińczowie, bo natura zachwyca tu bardziej, niż gdziekolwiek indziej. Wreszcie, zostań w Pińczowie, bo tu zdobędziesz dobre, rzetelne wykształcenie, które pozwoli Ci ukończyć wymarzone studia i znaleźć dobrą pracę.

Dziś, ze Starostą Pińczowskim Zbigniewem Kierkowskim rozmawiamy o powiatowym szkolnictwie.

Red. Oświata, to po ochronie zdrowia, druga, najważniejsza dziedzina życia społecznego…

Zbigniew Kierkowski. W samorządzie powiatowym doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego stale inwestujemy w nasze szkoły, z przeświadczeniem, że inwestujemy w przyszłość.

Red. Mamy na naszym terenie szkoły z bogatymi tradycjami. Jedna z nich powstała w roku 1551, a jej absolwenci zapisali się złotymi zgłoskami w historii naszego kraju.

Z.K. Tak, niewątpliwie Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, którego sam jestem absolwentem, to szkoła z piękną historią i jeszcze piękniejszymi wynikami.

Red. Coś więcej o tych wynikach?

Z.K. Absolwenci naszego liceum osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminach maturalnych. Wygrywają liczne olimpiady, konkursy i turnieje, niejednokrotnie uzyskując tą drogą wstęp na wymarzone uczelnie. Z roku na rok pińczowskie Liceum Ogólnokształcące cieszy się coraz większym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych. W tym roku szkolnym w liceum stworzono dwie klasy akademickie, poza nimi są także trzy inne profile.

Red. Co poza wysokim poziomem nauczania oferujecie młodzieży?

Z.K. Świetny klimat, Dobrą bazę lokalową, odnowione zaplecze sanitarne, boisko wielofunkcyjne i przepiękne okoliczności przyrody.

Red. Nic, tylko się uczyć. Panie Starosto, w Pińczowie funkcjonuje także Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, którego historia sięga połowy minionego stulecia.

Z.K. Zgadza się. Ta szkoła przygotowała do dalszego etapu kształcenia wielu znakomitych inżynierów, budowlańców, projektantów. Dobry zawód zdobyło tam tysiące mieszkańców Ponidzia.

Red. Co nowego w Staszicu?

Z.K. Ośmielę się stwierdzić, że już wkrótce ta szkoła stanie się „techniczną szkołą marzeń”. Zmodernizowana baza dydaktyczna, internat, przebudowany plac przed szkołą, nowoczesne boisko wielofunkcyjne i całkowicie odmienione warsztaty szkolne, które robią wrażenie na każdym kto je widzi, czy to po raz pierwszy, czy wtóry.

Red. Jest jeszcze coś, co wyróżnia tę szkołę na arenie regionu świętokrzyskiego…

Z.K. Z pewnością ma pani na myśli Centrum Edukacji Technicznej firmy HAAS. Jest zaledwie 37 takich placówek w naszym kraju, a w naszym regionie jesteśmy jedyni. Warto dodać, że zwykle takie centra funkcjonują przy uczelniach technicznych, rzadko przy szkołach średnich. Dzięki takim innowacjom, uczniowie mogą zdobywać atrakcyjne zawody, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Red. We wrześniu ubiegłego roku w „Staszicu” ruszyła także klasa mundurowa?

Z.K. To nasza kolejna propozycja dla młodzieży, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Klasa mundurowa objęta jest patronatem Ministra Obrony Narodowej. Warto tu również wspomnieć o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie (obecnie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, przyp.red.), która zrodziła się z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka, wieloletniego nauczyciela „Staszica”. W ramach tej współpracy powstanie klasa kształcąca w zawodzie mechanik lotnictwa.

Red. Mamy także w powiecie młodzież wyjątkową, z wyjątkowymi potrzebami edukacyjnymi. Czy dla nich samorząd powiatowy również ma dobrą ofertę?

Z.K. Oczywiście. Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy im. bł. ks. Józefa Pawłowskiego w Pińczowie to wspaniałe miejsce, gdzie dzieci i młodzież znajdzie nie tylko wiedzę i przygotowanie zawodowe, ale może także liczyć na fachową opiekę, rehabilitację i mnóstwo miłości. Kadra pedagogiczna to niezwykle życzliwi, kompetentni ludzie, którzy oddają całe swoje serce w opiekę i nauczanie młodych ludzi z innymi potrzebami edukacyjnymi. Tutaj również nie szczędzimy sił i środków na remonty i przebudowy.

Red. Na zakończenie przypomnijmy, że w Pińczowie kształcą się także pielęgniarki.

Z.K. Od 2004 roku w naszym mieście funkcjonuje Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych, którą z dyplomem pielęgniarki i pielęgniarza opuściło już 2490 absolwentów. Aktualnie w szkole uczy się 584 studentów. Mogą oni liczyć na doświadczonych wykładowców, którzy w zawodzie pielęgniarki przepracowali wiele lat, a poza fachową wiedzą uczą także empatii i życzliwości. Dobrym przykładem takiego mentora jest pani Jadzia Makuch, którą znamy chyba wszyscy.

Red. Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych jest także znakomitym sposobem na promocję miasta i regionu. W każdy weekend po ulicach Pińczowa spaceruje kilkudziesięciu studentów WSUZ z różnych stron południowej Polski. Warto zostać w Pińczowie. Dziękuję za rozmowę.

Zostań w Pińczowie

Weekend z siatkówką

Za nami II Memoriał Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej. Wydarzenie upamiętniające legendarnego nauczyciela wychowania fizycznego, pasjonata i promotora sportu odbyło się w miniony weekend gromadząc kilkanaście amatorskich drużyn w różnym wieku, z całego pięknego Ponidzia i nie tylko. Emocjonujące rozgrywki rozpoczęły się w piątek 15 marca, kiedy to na parkiecie spotkali się uczniowie szkół podstawowych, wtedy także odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Podziękowania dla organizatorów i uczestników memoriału skierował wicestarosta pińczowski Ryszard Barna, gości powitała także Anna Golik, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, w którym przez lata pracował Krzysztof Marszalik. Drugiego dnia w siatkówkę zagrała młodzież ze szkół średnich oraz dorośli mieszkańcy regionu, reprezentujący różne grupy zawodowe, połączeni ogromną miłością do siatkówki i aktywnego trybu życia. Na kilka chwil przed meczami finałowymi, odbyła się krótka część artystyczno –oficjalna; przed liczną publicznością wystąpili utalentowani licealiści oraz absolwentka szkoły, uczestniczka programów muzycznych „Bitwa na głosy” i „The voice of Poland”, Magdalena Paradziej. Magda wykonała znane i lubiane utwory światowej muzyki pop, za co otrzymała gromkie owacje. W pięknym układzie tanecznym zaprezentowały się Natalia Głuc z koleżanką, z którą ćwiczy już kilkanaście lat, a potem głos zabrali goście oficjalni. Ministra ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła –Drewnowicz, która objęła honorowym patronatem pińczowski Memoriał, głośno pochwaliła piękną inicjatywę uczniów i grona pedagogicznego. „Jestem pod wrażeniem organizacji imprezy i zaangażowania wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania. Widzę ile serca włożyliście w to dzieło, co tylko potwierdza, jak wspaniałym człowiekiem był Krzysztof Marszalik” –mówiła ministra. Ciepłe słowa do sportowców, organizatorów i kibiców skierował także starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, a potem na środek wjechał tort z logo Memoriału, upieczony przez Joannę Strączek –Dziabałę, mamę licealisty, członkinię Rady Rodziców w pińczowskim LO. Słodki specjał pokroiła minister Marzena Okła –Drewnowicz i przystąpiono do dekoracji uczestników turnieju, którym nie było dane zagrać w wielkich finałach. Medale wręczał także wicestarosta Ryszard Barna oraz radni: Hanna Mitka –Marszalik i Marcin Wojniak.

II Memoriał Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej przeszedł do historii jako bardzo udana impreza. Dobrą organizację i świetny, sportowy klimat podkreślali także goście z powiatu kazimierskiego, którzy pod drodze do Kielc zajrzeli na chwilę do pińczowskiej hali.

Czołówka w kategorii Kobiet:
1. KS Arena Busko –Zdrój
2. Power Girls Bilcza
3. Gold Team Pińczów

Czołówka w kategorii Mężczyzn:
1. Ponidzie Nida Volley
2. Złota Drużyna
3. LO 2002

Wszystkim drużynom i zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za niesamowite sportowe emocje!

Zostań w Pińczowie
Zostań w Pińczowie
Zostań w Pińczowie

Piłsudski na Ponidziu

We wtorek 19 marca 2024 roku, w hali widowiskowo –sportowej POKSTiR odbył się wernisaż wystawy z okazji 110 rocznicy pobytu Józefa Piłsudskiego na Ponidziu. Inicjatorem wydarzenia był Andrzej Cepak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Pińczowie, a w organizację wydarzenia włączyły się także szkoły średnie –Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Zawodowych. Zdjęcia i inne eksponaty dokumentujące pobyt Marszałka Piłsudskiego na Ponidziu pochodzą głównie ze zbiorów regionalisty Janusza Głombińskiego, jak również od rodziny z Chrobrza. „Serdecznie im za to dziękujemy” –mówił dyrektor Andrzej Cepak witając gości przybyłych na wystawę. Głos zabrał także wicestarosta pińczowski Ryszard Barna, przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneusz Gołuszka i wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek. W trakcie imprezy bardzo ładnie zaprezentowała się klasa mundurowa ZSZ. Uczniowie wykonali kilka patriotycznych pieśni, a całość znakomicie poprowadził Mateusz Madej, licealista z „Kołłątaja”. Wystawie towarzyszył konkurs plastyczny „Śladami Józefa Piłsudskiego na Ponidziu”, w którym udział wzięli uczniowie pięciu szkół z tere powiatu oraz osadzeni z Zakładu Karnego w Pińczowie.

Warto dodać, że 110 rocznica pobytu Józefa Piłsudskiego na Ponidziu zaowocowała także okolicznościową publikacją wydaną przez Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Pińczowie. Tutaj także, od 1 do 30 kwietnia, będzie można oglądać wystawę (po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją SOSW).

Zostań w Pińczowie
Zostań w Pińczowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie