Żubr połączył Spałę i Białowieżę (zdjęcia)

  Żubr połączył Spałę i Białowieżę (zdjęcia)

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Żubr połączył Spałę i Białowieżę (zdjęcia)

  ©M. Kądziela

  Spała i Białowieża zakopała topór wojenny. Żubr, który kiedyś skonfliktował dwie społeczności, na początku maja połączył je we wspólnym promowaniu atrakcji turystycznych.
  Żubr połączył Spałę i Białowieżę (zdjęcia)

  ©M. Kądziela


  Spała, która leży w województwie łódzkim, niespełna 40 kilometrów od granic województwa świętokrzyskiego, zmieniła się w ostatnich latach nie do poznania. Dawne zaniedbane ośrodki wczasowe to luksusowe hotele, jak czterogwiazdkowy "Mościski" czy przytulne rodzinne pensjonaty jak Willa Jelonek. Spalski Park Krajobrazowy poprzecinany jest turystycznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, a dla amatorów nieco mocniejszych wrażeń czekają wypożyczalnie kajaków.

  Malownicze brzegi Pilicy z perspektywy łódki nabierają dodatkowego kolorytu.
  A koloryt ten dostrzeżono już dawno. W 1884 roku powstała tu rezydencja cara Aleksandra III, a po odzyskaniu niepodległości Spała stała się letnią rezydencja naszych prezydentów: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościskiego. Bywał tu także marszałek Józef Piłsudski.

  Obecnie Spała znana jest przede wszystkim jako ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Centralny Ośrodek Sportu jest jednym z bardziej znanych w Europie. W skład kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.
  Sporny żubr

  W Spale znajdziemy park, gdzie rośnie około stu dębów o obwodzie do pięciu metrów. Jest także czterotonowy posąg żubra, który stał się powodem sporu pomiędzy Spałą a Białowieżą. - Pomnik ustawiono pod Białowieżą w 1862 roku na pamiątkę wielkiego polowania zorganizowanego przez cara Aleksandra II dla przedstawicieli najznakomitszych europejskich dworów - opowiada doktor Michał Słoniewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale i szef hotelu "Mościcki". - Potem po wielu zawieruchach i podróżach przez Moskwę i Warszawę trafił decyzją prezydenta Ignacego Mościckiego, w 1928 roku do Spały. Nic dziwnego, że Białowieża chciała go odzyskać. Teraz jednak, po latach sporów, jest decyzja, że żubr pozostanie w Spale, a dwa środowiska: spalskie i białowieskie będą współpracować. Stąd dziś obecność włodarzy gmin Inowłódz i Spała, którzy podpisują Deklarację Współpracy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP