Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS zapłaci za pobyt w sanatorium

Bartosz OSZCZEPALSKI
archiwum
Wyżywienie, nocleg oraz transport w obie strony - za to wszystko zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To nie lada gratka dla ubezpieczonych, dlatego warto już teraz pomyśleć o załatwianiu formalności.

- ZUS od kilkunastu lat prowadzi program rehabilitacji w ramach prewencji rentowej. O pobyt w sanatorium może starać się osoba ubezpieczona, która: w wyniku choroby jest zagrożona częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, ale jej stan zdrowia rokuje odzyskanie zdolności po odbyciu rehabilitacji oraz jest uprawniona do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Na pobyt w sanatorium nie ma za to szans osoba, która ma przyznaną rentę na stałe - informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w Kielcach.

CO ZROBIĆ NAJPIERW?

By uzyskać skierowanie do sanatorium należy zdobyć orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydaje le-karz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie. Gdy dostaniemy wniosek, powinniśmy złożyć go w oddziale ZUS, do którego należymy. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji, zainteresowany otrzymuje zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium.

Istnieje też możliwość uzyskania skierowania do sanatorium bezpośrednio od lekarza orzecznika ZUS. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy kontroluje on nasze zaświadczenie le-karskie lub orzeka o niezdolności do pracy dla celów rentowych.
- W realizacji programu priorytetem jest jak najwcześniejsze skierowanie ubezpieczonego do ośrodka, ponieważ im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepsze efekty można uzyskać - mówi rzecznik.

Pobyt w sanatorium powinien trwać około 24 dni. Istnieje jednak możliwość skrócenia lub przedłużenia go, na wniosek ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego.

POBYT ZA DARMO

Ubezpieczony może udać się na rehabilitację do sanatoriów z całej Polski, które maja podpisane umowy z ZUS.

Dostępne są dwie formy rehabilitacji: w systemie stacjonarnym, czyli poza miejscem zamieszkania i ze stałą opieką oraz ambulatoryjnym, polegającym na prowadzeniu zabiegów na miejscu.
- Jeśli ubezpieczony zostanie wysłany na rehabilitację w systemie stacjonarnym, ZUS pokryje wszystkie koszty związane z jego pobytem: leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, nawet dojazd do sanatorium z miejsca zamieszkania i z powrotem. Rehabilitacja odbywa się według ustalonego indywidualnie programu ukierunkowanego na leczenie schorzenia, na które cierpi dana osoba - wyjaśnia Paweł Szkalej.

- Chory może skorzystać z takich zabiegów, jak: kinezyterapia, krioterapia, hydroterapia, leczenie polem elektromagnetycznym i wiele innych. Dla pacjentów dostępna jest też rehabilitacja psychologiczna w formie psychoedukacji i treningów relaksacyjnych - dodaje nasz rozmówca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie