Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zuzanna Ślęzak z Włoszczowy w elitarnym gronie laureatów Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent". To niesamowity sukces!

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Zuzanna Ślęzak, absolwentka "Sikorskiego" we Włoszczowie, laureatka Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent".
Zuzanna Ślęzak, absolwentka "Sikorskiego" we Włoszczowie, laureatka Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent". Starostwo Powiatowe we Włosczowie
Zuzanna Ślęzak, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, znalazła się w gronie 26. najlepszych, tegorocznych maturzystów – laureatów Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent”. Zostali oni wyłonieni przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie, a następnie powołaną w tym celu kapitułę spośród 273.419 absolwentów szkół ponadpodstawowych z całego kraju, którzy w 2021 roku po raz pierwszy przystąpili do egzaminów z przedmiotów zdawanych zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

W zakresie rozszerzonym Zuzanna Ślęzak zdawała matematykę, fizykę i język angielski. Z każdego egzaminu na tym poziomie uzyskała po 100 procent. Analogiczne, stuprocentowe wyniki otrzymała również z egzaminów obowiązkowych w zakresie podstawowym – z matematyki i języka angielskiego.

Ogólnopolski Projekt „Matura na 100 procent” jest realizowany od 2014 roku przez krakowską Fundację „Zawsze Warto”, natomiast partnerem merytorycznym pozostaje Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie. Podsumowanie odbywa się na uroczystej gali, która co roku odbywa się w innym ośrodku naukowo-akademickim. Laureaci tegorocznej VIII edycji, rodzice i dyrektorzy szkół, a także marszałkowie województw i przedstawiciele organów prowadzących – starostwie i prezydenci miast na prawach powiatu – zostali zaproszeni na 24 września 2021 roku do Rzeszowa.

Wyśrubowane warunki

Do projektu „Matura na 100 procent” kwalifikowani są wyłącznie absolwenci, którzy z każdego egzaminu maturalnego uzyskali wynik nie mniejszy niż 90 procent, lecz pod warunkiem, że co najmniej z jednego przedmiotu otrzymali 100 procent. Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie ustaliła, że w 2021 roku tylko 62 maturzystów w kraju (spośród ponad 273 tysięcy) spełniło to kryterium, a tym samym zostało jego finalistami.

- Zdać wszystkie egzaminy maturalne na 100 procent to sukces niebywały, ale zdając 10 egzaminów, 9 zdać na 100, a jeden na 87 procent, to pech niezwykły, bo z takim wynikiem nie zostaje się nawet finalistą. To najlepsza rekomendacja dla naszych laureatów spełniających wyśrubowane kryteria „Matury na 100 procent” – podkreślają organizatorzy.

Spośród 62 tegorocznych finalistów, kapituła projektu, w której składzie był między innymi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie – wyłoniła 26 laureatów, tym gronie znalazła się Zuzanna Ślęzak. Nastąpiło to według kryteriów określonych w regulaminie. W pierwszej kolejności kapituła uwzględnia liczbę wyników ze wszystkich egzaminów w stosunku do ilości wyników po 100%, następnie – ilość wyników 100% ze wszystkich egzaminów – zarówno obowiązkowych i dodatkowych, liczbę wyników 100% z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, a także średnią arytmetyczną skalkulowaną ze wszystkich egzaminów.

Należy podkreślić, że do kompletu samych setek Zuzannie Ślęzak zabrakło maksymalnego wyniku tylko z jednego egzaminu – z języka polskiego zdawanego na poziomie podstawowym, z którego uzyskała 91 procent. - Nie prowadzimy jednak rankingu najlepszych z najlepszych, uznając, że różnice są statystycznie pomijalne, praktycznie bowiem wszyscy laureaci zdają większość egzaminów na 100%, a pojedyncze osoby 1, 2, 3 egzaminy na ponad 90% – informują organizatorzy.

Zuzanna Ślęzak - Matura na 100 procent to wierzchołek góry sukcesów

Laureatka VIII edycji, Zuzanna Ślęzak, jest absolwentką Szkoły Podstawowej imienia Wincentego Przybyszewskiego w Bebelnie, Publicznego Gimnazjum w Radkowie i I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, gdzie w latach 2018-2021 uczęszczała do klasy matematyczno-fizycznej.

W pierwszym roku nauki w liceum "Sikorskiego" została laureatką I stopnia Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego o „Złoty Indeks Politechniki Śląskiej”. W latach 2018-2021 uzyskała tytuł „Kaon” w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”, a także dwukrotnie została finalistką Ogólnopolskiego Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego i Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego. Otrzymała również wyróżnienie w XXIX Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, a także uzyskała bardzo dobry wynik w XXV Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Matematyczny” i X Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym – „EUREKA”.

W 2019 roku Zuzanna Ślęzak była finalistką innowacyjnego programu dla uczniów szczególnie uzdolnionych „ADAMED SmartUp”, realizowanego we współpracy z największymi polskimi uczelniami i jednostkami naukowo-badawczymi (w tym Polską Akademią Nauk), przy udziale Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W 2021 roku została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo-Hutniczej – z matematyki i fizyki. Dodajmy, że w etapie okręgowym uzyskała wynik po 100%, który następnie powtórzyła z matematyki także na etapie finałowym.

Zuzanna Ślęzak jest laureatką stypendiów przyznawanych za wysokie wyniki i szczególne osiągnięcia w nauce, a mianowicie: Wójta Gminy Radków (dwukrotnie), Prezesa Rady Ministrów (dwukrotnie – w latach 2019/2020 i 2020/20221) oraz Ministra Edukacji i Nauki (2020/2021). Uchwałą Rady Pedagogicznej I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie otrzymała tytuł Prymusa Absolwentów (2020/2021).

Laureatka dziękuje nauczycielom

Na każdym poziomie kształcenia – jak podkreśla Zuzanna Ślęzak – miała ona znakomitych nauczycieli, a w szczególności przedmiotów, które zdawała na egzaminach maturalnych – matematyki, fizyki, języka angielskiego i języka polskiego – wymienia: Urszulę Gawron, Annę Braun, Izabelę Ostrowską i Agnieszkę Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Bebelnie; Agnieszkę Cichecką, Agnieszkę Gul, Iwonę Brych, Damiana Wiśniewskiego i Małgorzatę Sokołowską-Nowak z Publicznego Gimnazjum w Radkowie; Piotra Sznajdera i Ewelinę Ratusznik, a zwłaszcza Jadwigę Suligę i Marzenę Saladrę z I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Oprócz wspaniałych i zaangażowanych nauczycieli bardzo dobrze wspomina także dyrektorów szkół, które ukończyła, ponieważ zarówno Jerzy Suliga w Bebelnie, Jarosław Borkowski w Radkowie i Bożena Kaczor w "Sikorskim" we Włoszczowie potrafili stworzyć warunki, które sprzyjają wszystkim uczniom.

- Zuzia jest bardzo ambitne, pracowita, niezwykle skupiona na tym co robi i doskonale zorganizowana. Gratulujemy jej sukcesów i jesteśmy z niej bardzo dumni - mówi Bożena Kaczor, dyrektor "Sikorskiego".

W roku akademickim 2021/2022 Zuzanna Ślęzak będzie studiować w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – kierunek, który zamierza wybrać, to „metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne”.

Świętokrzyskie ma trzy tytuły

Tytuł Zuzanny Ślęzak jest trzecim osiągniętym przez absolwentów województwa świętokrzyskiego w historii Ogólnopolskiego Programu "Matura na 100 procent". W 2021 roku była jego ósma edycja.

Z danych prezentowanych na oficjalnej stronie internetowej głównego organizatora – Fundacji „Zawsze Warto" – wynika, że w latach 2015-2020 tylko dwukrotnie absolwenci ze szkół z terenu województwa świętokrzyskiego zostali zakwalifikowani do grona laureatów tego projektu: w 2016 roku – Aleksandra Lipecka z Liceum imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach, natomiast w 2019 roku – Julia Zygała z Liceum imienia świętej Jadwigi Królowej Polski w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek w Kielcach. W edycji 2020 roku nie było laureata z województwa świętokrzyskiego, ale dwóch absolwentów kieleckiego Liceum imienia świętej Jadwigi Królowej Polski – Tymoteusz Mętrak i Jan Młynarczyk – uzyskało tytuł finalisty. W poprzednich latach finalistami zostało natomiast ogółem tylko 7 maturzystów z naszego województwa – z Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie (2 absolwentów), natomiast po jednym – z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach i Liceum Ogólnokształcącego imienia świętego Stanisław Kostki w Kielcach, a także z Liceum Ogólnokształcącego numer 3 imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu i I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.

W regulaminie projektu przewidziano także nagrodę – statuetkę „Jaskółki” dla każdego laureata, który ze wszystkich egzaminów maturalnych uzyskał wynik po 100%. Od początku tego konkursu otrzymała ją jednak tylko jedna maturzystka - Weronika Tupaj z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Krakowie w 2018 roku.

Trzeba pokazywać osiągnięcia

To nie kandydaci podejmują starania o laury – jak twierdzą inicjatorzy tego projektu – lecz są oni informowani o sukcesie i zapraszani przez organizatorów, którzy docierają do nich dzięki współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną i Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi.

- Idea projektu – kontynuują jego pomysłodawcy – narodziła się jako sprzeciw wobec wielu negatywnych ocen i podsumowań formułowanych po ogłaszanych corocznie wynikach matur. Zainteresowanie zazwyczaj koncentruje się bowiem wokół tych, którzy nie podołali egzaminom lub uzyskali wyniki słabe; oceniana jest zatem zaraz szkoła, nauczyciel, system. Nikt nie pyta o najlepszych, o źródła ich sukcesów, o ich znakomitych nauczycieli oraz szkoły, które tworzą warunki dla takich wyników. Widzimy konieczność eksponowania znakomitych osiągnięć naszych uczniów oraz dodatkowego ich nagradzania – dodają organizatorzy.

Egzaminy maturalne zostały przeprowadzone w 2021 roku po wynoszącej łącznie kilkanaście miesięcy przerwie w nauczaniu stacjonarnym. Według danych z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie wyniki od co najmniej 90 do 100 procent ze wszystkich egzaminów obowiązkowych i dodatkowych, zdawanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym – w 2020 roku uzyskało w całej Polsce 98 absolwentów, natomiast 2021 roku było ich tylko 69.

Trudna dla tegorocznych maturzystów okazała się matematyka zdawana na poziomie rozszerzonym, co można stwierdzić na podstawie tak zwanych danych „staninowych” ogłaszanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. By znaleźć się w najwyższej grupie, obejmującej 4 procent absolwentów, którzy najlepiej w Polsce zdali „matematykę rozszerzoną”, w 2019 roku maturzysta musiał uzyskać indywidualnie z tego przedmiotu co najmniej 91 procent, podczas gdy w 2020 roku – 89 procent, natomiast w 2021 roku – 79 procent.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie