Zwycięzcy plebiscytu sportowego! (video)

  Zwycięzcy plebiscytu sportowego! (video)

  Sławomir Stachura stachura@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Najlepsi sportowcy regionu świętokrzyskiego w 2006 roku.

  Najlepsi sportowcy regionu świętokrzyskiego w 2006 roku. ©Ł. Zarzycki

  Wczoraj wręczyliśmy nagrody laureatom Plebiscytu Sportowego Echa Dnia. Zwyciężyli Paweł Golański i Ryszard Wieczorek.
  Najlepsi sportowcy regionu świętokrzyskiego w 2006 roku.

  Najlepsi sportowcy regionu świętokrzyskiego w 2006 roku. ©Ł. Zarzycki  Nie ma żadnej niespodzianki. Najpopularniejszym sportowcem 2006 roku w województwie świętokrzyskim w 2006 roku został piłkarz Kolportera Korony Kielce Paweł Golański. Wśród trenerów znów najpopularniejszy Ryszard Wieczorek.
  Uroczyste rozwiązanie plebiscytu nastąpiło wczoraj w Kieleckim Centrum Biznesu.

  KORONA NA TOPIE

  Większość naszych czytelników pewnie spodziewała się, że w głównych rolach wystąpi ekipa Kolportera Korony Kielce.

  I tak było w istocie W dziesiątce laureatów znalazło się aż pięciu zawodników Korony, licząc Grzegorza Piechnę, który w połowie roku przeniósł się do Torpedo Moskwa. Jeśli chodzi o trenerów to nie tylko Ryszard Wieczorek, ale też Andrzej Szołowski związany jest z Koroną.

  AMBASADOR SZYMAŃSKI

  Podczas wczorajszej gali ogłosiliśmy 10 najpopularniejszych sportowców województwa świętokrzyskiego i trzech trenerów, ale też nasza specjalna plebiscytowa kapituła wybrała ambasadora regionu i najlepszego sportowca niepełnosprawnego. Ambasadorem regionu został znakomity siatkarz - wychowanek Ostrovii Ostrowiec Świętokrzyski Grzegorz Szymański, a Paweł Rusak ze Startu Kielce wyróżnionym spośród sportowców niepełnosprawnych.

  DROGOSZ I INNI

  Nasi goście podczas wczorajszej uroczystości bawili się doskonale, a byli wśród nich nie tylko laureaci, ale całe środowisko sportowe Kielecczyzny, a także wywodzący się z naszego województwa olimpijczycy na czele z Leszkiem Drogoszem, znakomitym przed laty pięściarzem i Mirosławą Sarną wspaniałą lekkoatletką.

  W poniedziałek w "Echu Sportowym" - specjalny dodatek poświęcony naszemu plebiscytowi.


  Na wielkiej gali w Centrum Biznesu Exbud Skanska nagrody odebrali:

  AMBASADOR REGIONU

  Siatkarz Grzegorz Szymański. O pochodzącym z Ostrowca Świętokrzyskiego Grzegorzu Szymańskim, wychowanku MKS Ostrovia, grającym teraz w drużynie Jastrzębskiego Węgla, można tylko mówić w samych superlatywach. To on wspólnie z kolegami z reprezentacji Polski siatkarzy dał nam wszystkim tak wiele radość. Nasi siatkarze, po 32 latach stanęli na podium mistrzostw świata w Japonii - zdobyli srebrny medal

  NAJLEPSZY SPORTOWIEC NIEPEŁNOSPRAWNY

  PAWEŁ RUSAK, siatkówka na siedząco, Start Kielce
  Jest najbardziej znanym sportowcem w Bogucicach, położonych niedaleko Buska Zdroju. Trenuje siatkówkę na siedząco. Od trzech lat z powodzeniem gra w reprezentacji Polski. W 2005 roku zajął z nią piąte miejsce na mistrzostwach świata, a w ubiegłym roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy na Węgrzech. I jak mówi 24-letni zawodnik, to nie jest jego ostatnie słowo w tej dyscyplinie.

  Plebiscyt sponsorują:

  Plebiscyt sponsorują:


  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "ELMAR" z Jędrzejowa, WiR Zakłady Mięsne w Łopusznie, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych FART Sp. z o.o. z Kielc, Andrzej Strycharz Projekty Budowlane z Kielc, TES Centrum Materiałów Budowlanych S.A. z Kielc, Studio Mody Ślubnej CELIA z Kielc, Perfumeria FOR YOU z Kielc, Dom Opieki Rodzinnej Borowiecki Jan z Pierzchnicy, Salon Odzieżowy Dziecięcej BEEP z Kielc, VIVE ARMY STORE z Kielc, Centrum Systemów Komputerowych ZETO S.A. z Kielc, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej BUGAJ Sp. z o.o. ze Starachowic, Elektrociepłownia Starachowice Sp. z o.o., Sportowa Spółka Akcyjne Kolporter Korona Kielce, Przedsiębiorstwo Handlowe TOP Sport z Kielc Tadeusza Dudki, Gabinet Kosmetyczny Dermex z Kielc, Solarium i Jaskinia Solna Heleny i Janusza Jojko z Ostrowca.  SPORTOWCY

  1. Paweł Golański (Kolporter Korona, piłka nożna). Otrzymał 132.023 pkt. Świetne występy w klubie zaowocowały powołaniem Pawła do piłkarskiej reprezentacji Polski. Nasz bohater wsławił się w szczególności świetnym występem w wygranym przez Polaków 2:1 meczu z Portugalia w Chorzowie. Nie pograł sobie przy nim as Manchesteru United Cristiano Ronaldo.

  2. Marcin Kaczmarek (Kolporter Korona, piłka nożna) - 82.007 pkt. Przez cały rok prezentował równą wysoką formę i nic dziwnego, że znów tak chętnie głosowali na niego czytelnicy "Echa Dnia". Jest pierwszym piłkarzem, który trafił z Kolportera Korony do pierwszej reprezentacji jeszcze za kadencji trenera Pawła Janasa. Choć obecny selekcjoner kadry Leo Beenhakker na razie go nie powołuje, to pomocnik kieleckiej drużyny nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w reprezentacji.

  3. Michał Sołowow (Cersanit Rally Team, kierowca rajdowy). Uzyskał 76.658 pkt. To był bez wątpienia jego najlepszy sezon. Po raz pierwszy w historii startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski zdobył tytuł pierwszego wicemistrza kraju. Niewiele brakowało, a byłby drugi w mistrzostwach Europy. Rywalizację w gronie profesjonalistów rozpoczął w 2001 roku i w zasadzie od tego momentu na stałe zagościł w ścisłej krajowej i europejskiej czołówce. Jego wysokie umiejętności docenili również zagraniczni producenci. Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie utalentowany kielczanin zostanie kierowcą fabrycznym jednego z zachodnich koncernów.

  4. Hermes Neves Soares (Kolporter Korona, piłka nożna) - 73.128 pkt. To już właściwie piłkarz instytucja. Z zespołem Kolportera Korony przeszedł cały szlak bojowy od trzeciej ligi aż do ekstraklasy, a teraz jest jej kapitanem. Brazylijczyk, ulubieniec kieleckiej publiczności, tak świetnie czuje się w naszym mieście, że nie wyklucza po zakończeniu piłkarskiej kariery pozostanie w Kielcach. Język polski zna już bardzo dobrze, a w roli nauczyciela najczęściej występuje 11-letni syn Alvaro, uczęszczający do polskiej szkoły.

  5. Patryk Kuchczyński (Vive Kielce, piłka ręczna) - 67.201 pkt. Najskuteczniejszy zawodnik kieleckiego Vive w ubiegłym sezonie. Z reprezentacją Polski szczypiornistów, której był podstawowym zawodnikiem, zajął 10 miejsce na mistrzostwach Europy w Szwajcarii. Z Vive wywalczył Puchar Polski i dotarł do ćwierćfinału Pucharu Federacji. (Patryk wyjechał z kadrą do Hiszpanii na turniej przygotowujący do rozpoczynających się 19 stycznia w Niemczech mistrzostw świata. O odebranie statuetki prosimy narzeczoną zawodnika Stelę Szafraniec.)

  6. Jarosław Olech (Tęcza Społek Kielce, trójbój siłowy) - 46.348 pkt. Pochodzi z Pawłowa koło Starachowic. Karierę sportową rozpoczynał w Starachowicach, ale od kilku lat jest zawodnikiem Tęczy Społem Kielce i właśnie w barwach kieleckiego klubu święcił największe sukcesy. A sukcesów tych jest sporo. Jarosław Olech jest dziewięciokrotnym mistrzem Europy i pięciokrotnym mistrzem świata w trójboju siłowym. Od kilku lat jest rekordzistą świata. W listopadzie ubiegłego roku w norweskim Stavanger w pięknym stylu po raz kolejny obronił tytuł mistrza świata. Od kilku lat znajduje się w gronie laureatów naszego plebiscytu.

  7. Maciej Stęczniewski (Vive Kielce, piłka ręczna) - 41.120 pkt. Jedna z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych postaci polskiej piłki ręcznej. Wyróżnia się nie tylko wzrostem - 208 centymetrów - ale i umiejętnościami. Co ciekawe, jeszcze dwa lata temu był bliski podjęcia decyzji o zakończeniu kariery. Ale wrócił do sportu, a nawet do reprezentacji Polski. W ubiegłym roku w koszulce z orłem wystąpił na mistrzostwach Europy, gdzie nasza kadra zajęła 10 lokatę. Z klubową drużyną Vive Kielce wywalczył Puchar Polski i dotarł do ćwierćfinału europejskich rozgrywek po Puchar Federacji.

  8. Grzegorz Piechna (Torpedo Moskwa, piłka nożna) - 40.247 pkt. Był prawdziwą gwiazdą minionego sezonu w polskiej ekstraklasie. Został jej królem strzelców grając oczywiście w barwach Kolportera Korony, nawet doczekał się o sobie piosenki. Teraz w Torpedo Moskwa idzie mu trochę słabiej, ale "Kiełbasa" na pewno nie powiedział w stolicy Rosji ostatniego słowa.

  9. Maciej Mielcarz (Kolporter Korona Kielce, piłka nożna) - 39.297 pkt. Jest czołową postacią pierwszoligowej drużyny, a rundzie jesiennej nie opuścił boiska w ligowym meczu nawet na minutę. Dobra postawa w lidze zaowocowała nawet powołaniem do kadry trenera Leo Beenhakkera.

  10. Rafał Wójcik (KKL Fart Kielce lekkoatletyka) - 28.286 pkt. Ma 34 lata i pochodzi z Krynek koło Starachowic. Przez kilka sezonów był najlepszym polskim zawodnikiem w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, w ubiegłym roku drugi raz z rzędu został mistrzem kraju w maratonie. Startował na igrzyskach olimpijskich w Sydney, zajmując 22 miejsce. Ma nadzieję, że w sierpniu tego roku wywalczy minimum na olimpiadę w Pekinie. A wcześniej, bo już 21 kwietnia poślubi Krystynę Drozdek, którą poznał dzięki "królowej sportu".

  TRENERZY

  1. Ryszard Wieczorek (Kolporter Korona, piłka nożna). Uzyskał 42.687 pkt. W Kielcach jest już dwa lata i to on wprowadził drużynę piłkarzy Kolportera Korony do ekstraklasy. W ubiegłym sezonie z beniaminkiem wywalczył 5 miejsce w tabeli, teraz ma jeszcze większe aspiracje, a jego zespół na półmetku rozgrywek jest trzeci z wielkimi szansami nawet na mistrzostwo Polski. Korona pod jego wodzą jest jedną z najefektowniej grających drużyn w pierwszej lidze i ciągle idzie do przodu. Wiele wymaga od swoich zawodników i współpracowników, ale jeszcze więcej od siebie. Nasz plebiscyt wygrywa po raz drugi z rzędu.

  2. Zbigniew Tłuczyński (Vive Kielce, piłka ręczna) - 23.503 pkt. Trener piłkarzy ręcznych Vive Kielce. W tym roku miały w jego życiu dwa wielkie wydarzenia - jego syn zadebiutował w reprezentacji Polski, a kilka tygodni temu nasz laureat został dziadkiem. Prowadzona przez niego drużyna dotarła w ubiegłym roku do ćwierćfinału Pucharu Federacji i zdobyła Puchar Polski. Wprawdzie nie udało się zdobyć mistrzostwa Polski, ale drużyna jest na najlepszej drodze, żeby zrobić to w tym roku - jest liderem rozgrywek.

  3. Andrzej Szołowski (Akwedukt Kielce/Kolporter Korona, triathlon/pilka nożna) - 7833 punktów. "Trener orkiestra" - tak można powiedzieć o naszym laureacie. Jest znakomitym szkoleniowcem lekkoatletyki, narciarstwa, trenował nawet judo, ale na Kielecczyźnie zasłużył się jednak jako popularyzator duathlonu i triathlonu. Jego zawodnicy z klubu Akwedukt Kielce zdobywają wiele medali mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W ostatnich latach pracuje też z powodzeniem nad przygotowaniem fizycznym pierwszoligowych piłkarzy Kolportera Korony Kielce.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo