MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi i wojsko polskie na przestrzeni wieków. Konferencja w Kielcach we wtorek

Tomasz Trepka
33 naukowców z całego kraju przedstawi wyniki swoich badań dotyczących stosunku ludności żydowskiej do polskiej armii w XIX oraz XX wieku. Początek dyskusji, we wtorek, 11 października na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wśród zaproszonych prelegentów są wybitni naukowcy zajmujący się problematyką wojskową oraz żydowską, między innymi: profesorowie Jan Kęsik z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Józef Smoliński z kieleckiego uniwersytetu.

– Stosunki polsko–żydowskie wciąż są badane. Przed 1989 rokiem nie badano wnikliwie tego rodzaju relacji. Teraz obserwujemy duże zainteresowanie taką problematyką. W gronie badaczy uznaliśmy, że temat stosunku mniejszości żydowskiej do polskiej armii jest tematem ciekawym. W Kielcach, tego typu tematyka jest wciąż żywa i budzi emocje. Przyszedł czas na odsłonięcie zagadnień stosunku Żydów do państwa polskiego – wyjaśnia przyczyny zorganizowania konferencji w Kielcach, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Uczestnicy konferencji wykroczą po za przyjęte w tytule konferencji ustalenia. Szczególnie interesująco przedstawiają się referaty dotyczące stosunku Żydów zamieszkujących polskie ziemie do kwestii powstań narodowych w XIX wieku oraz walk Polaków o niepodległość państwa w latach 1918-1921. Prelegenci podejmą się także przedstawienia karier osób pochodzenia żydowskiego w oddziałach Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej oraz zaangażowaniu się Żydów w walkę z niemieckim okupantem w okresie 1939-1945.

Na konferencji nie zabraknie także wątków regionalnych. Wśród nich będą zagadnienia dotyczące roli podziemia niepodległościowego na Kielecczyźnie w ratowaniu ludności żydowskiej, które zaprezentuje Ewa Kołomańska z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz stosunku mniejszości żydowskiej do służby w Wojsku Polskim II Rzeczpospolitej na przykładzie województwa kieleckiego (1919-1929). Ten temat przedstawi znawca tematyki wojskowej z tego okresu, major doktor Tadeusz Banaszek z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Organizatorami konferencji są Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Początek dyskusji – we wtorek, 11 października w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przy ulicy Żeromskiego 5 w Kielcach o godzinie 10. Następnego dnia, 12 października obrady zostaną przeniesione do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej 5 (dawny salon Empik).

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie