Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa szopka, jasełka i Święty Mikołaj z podarkami na wigilijnej pasterce w Skalbmierzu

Adam LIGIECKI [email protected]
Dzieci z ochronki w Skalbmierzu z pasją i starannością przygotowują jasełka na jutrzejszą pasterkę.
Dzieci z ochronki w Skalbmierzu z pasją i starannością przygotowują jasełka na jutrzejszą pasterkę. Archiwum parafii
To nowa tradycja bożonarodzeniowa na Ponidziu. W czwartek w uroczystej mszy w skalbmierskiej kolegiacie będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje: żywa szopka, jasełka i... Święty Mikołaj z podarkami.

Pasterka

Pasterka

Pasterka to uroczysta msza święta, odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia. To zarazem pierwsza msza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce uważana jest za jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

- Spotkajmy się w Wigilię o godzinie 20 przed kościołem. Przy żywej szopce - zaprasza ksiądz kanonik Marian Fatyga, proboszcz parafii Świętego Jana Chrzciciela.

Maciek, jasełka, Mikołaj
W skalbmierskiej szopce pojawią się ulubione zwierzątka. Parafialny osioł Maciek będzie miał do towarzystwa kucyki, owieczki, króliki, a także kozy.
To nie wszystko. Podczas mszy obejrzymy również jasełka, które od kilku tygodni przygotowują dzieci z miejscowej ochronki, pod okiem siostry Joanny. Natomiast pod koniec nabożeństwa przybędzie Święty Mikołaj, z workiem pełnym podarków.
- Szczególnie zapraszamy małe dzieci z rodzicami, babciami i dziadkami. Będzie to pierwsza pasterka, przygotowana specjalnie dla naszych milusińskich - podkreśla ksiądz Marian Fatyga.
Dodajmy, że w Skalbmierzu nie zabraknie też pasterki dla dorosłych. Ta rozpocznie się tradycyjnie jutro o północy.

Stalle jak nowe
Wierni skalbmierskiej parafii otrzymali przed świętami Bożego Narodzenia szczególny prezent. Po konserwacji zostały oddane południowe stalle w kolegiacie Świętego Jana Chrzciciela. Obficie dekorowane, opatrzone obrazami, znajdują się w prezbiterium. Pochodzą z okresu wczesnego baroku z połowy XVII wieku.
Prace konserwacyjne trwały od czerwca do listopada. Koszt renowacji wynosi 305 tysięcy złotych, z czego 200 tysięcy pokryło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny skalbmierskiej parafii to 105 tysięcy złotych.
- W przyszłym roku planujemy konserwację stalli północnych. Koszty ich renowacji wyniosą 290 tysięcy złotych - dodaje proboszcz Marian Fatyga. - Zapraszamy wszystkich do obejrzenia odnowionego dzieła.

Powaga z przepychem
Kościół parafialny w Skalbmierzu, górujący dostojnie nad panoramą miasta, należy do grupy wyjątkowo cennych zabytków. Został wzniesiony w XV wieku, a budowniczowie wykorzystali część starych, romańskich murów. To potężna, gotycka budowla. Jej wnętrze łączy powagę gotyckiej architektury z barokowym przepychem.

Do 1819 roku skalbmierska świątynia miała status kolegiaty. Obecnie jest kościołem parafialnym pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie