MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywiołowy Edynburg

Redakcja
Edynburg to piękne miasto, położone na wzgórzach, na których średniowieczne kamienne budynki mieszają się z nowoczesną architekturą. Ale by je podziwiać trzeba być gotowym na spore wydatki.
Edynburg to piękne miasto, położone na wzgórzach, na których średniowieczne kamienne budynki mieszają się z nowoczesną architekturą. Ale by je podziwiać trzeba być gotowym na spore wydatki. easyJet
Średniowiecze miesza się tu z romantyzmem i współczesną dobrą zabawą.

Edynburg jest jednym z najpiękniejszych, ale równocześnie także i najdroższych miast Europy. W pełnych unikalnego klimatu kamiennych murach i żywiołowych Szkotach trudno się jednak nie zakochać.

Edynburg jest zdecydowanie jednym z najbardziej romantycznych miast na świecie. Jak Rzym rozpościera się dumnie na siedmiu wzgórzach, na których średniowieczne kamienne budynki mieszają się z nowoczesną architekturą na przykład Parlamentu Szkocji. Tylko tutaj można pędzić bimber w Muzeum Whisky albo czytać szkockie legendy pod iglicą Waltera Scotta postawioną pisarzowi przez Szkotów w podzięce na epopeję "Rob Roy".

HISTORIA I FESTIWALE

Najwspanialszym miejscem w Edynburgu, widocznym z niemalże każdego punktu tego półmilionowego miasta, jest bezsprzecznie Zamek Edynburski - wspaniała budowla, na zwiedzenie której trzeba zarezerwować kilka godzin. Najciekawsze miejsca to skarbiec klejnotów królewskich, kaplica Świętej Małgorzaty (pustelnia pochodząca z początków chrześcijaństwa na Wyspach Brytyjskich) i muzeum szkockich wojsk. Jednak cała dzielnica Old Town rozpościerająca się wokół zamku rozbrzmiewa echem średniowiecznej historii, prowadząc główną ulicą Rogal Mile (jest tam mnóstwo sklepów pamiątkarskich i kafejek) aż do Rezydencji Królowej w Pałacu Holyrood.

To, co zadziwia zwiedzającego po raz pierwszy Edynburg Polaka jest brak poszanowania dla średniowiecznych katedr - współcześnie są one punktami informacji turystycznej, muzeami czy centrami handlowymi, a tylko nieliczne pełnią swoją pierwotną rolę. Warto również sprawdzić, który z festiwali będzie się odbywać w Edynburgu w czasie, w którym mamy zamiar zwiedzać to miasto - praktycznie trwają one nieprzerwanie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, a towarzyszy im wiele ciekawych imprez ulicznych.

DOŚĆ KOSZTOWNE

Trzeba się jednak przygotować na to, że kilkudniowy pobyt w Edynburgu będzie dość kosztowny. Walutą obowiązującą w stolicy Szkocji jest funt szterling, jednak w większości przewodników znajdziemy ceny również w euro. Zresztą na miejscu można wymienić walutę niemalże w każdym hotelu, a w większości restauracji euro są również przyjmowane.

Za najtańszy nocleg ze śniadaniem trzeba zapłacić około 23 euro, ale trzeba się przygotować na to, że ten sam pokój będzie zajmować co najmniej 13 innych lokatorów schroniska młodzieżowego - w samym Edynburgu hosteli takich jest kilka. W podobnej cenie można wybrać opcję bez śniadań, ale za to w góra 4-osobowym pokoju. Najtańsze zwykłe hotele kosztują od 40 do 80 euro za noc od osoby - w zależności od standardu i odległości od centrum miasta.

Za tradycyjne brytyjskie danie obiadowe - frytki i rybę - zapłacimy w Edynburgu w zwykłym barze około 12 euro, prawie dwukrotnie droższy jest haggis - specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Zwykła kawa czy cola kosztują około 4 euro, w podobnej cenie jest chleb.

Dość drogie są także wstępy do muzeów - do 15 euro, do ceny trzeba doliczyć zwykle od 2 do 5 euro za multimedialnego przewodnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie