Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia - to nowa premiera w Teatrze Żeromskiego w Kielcach

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Już w sobotę, 25 marca Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na nową premierę pod tytułem "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia" w reżyserii Łukasza Kosa na podstawie książki Ishbel Szatrawskiej. Główny bohater, tuż po wojnie wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych i trafia do "fabryki snów". Czy wszystko pójdzie po jego myśli? Czy będzie mógł spełnić swoje marzenia?

Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia w Teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Sztuka o tożsamości, pamięci, miłości i spełnianiu marzeń

W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach trwają ostatnie przygotowania do kolejnej premiery. Tym razem, twórcy wzięli na warsztat dramat Ishbel Szatrawskiej pod tytułem Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia. Reżyserem spektaklu jest Łukasz Kos, którego kielecka publiczność miała już okazję poznać przy sztuce Fanny i Alexander.

Nominowany do paszportu "Polityki" żydowski dramat Ishbel Szatrawskiej po raz pierwszy w scenicznej wersji zagości właśnie na deskach teatru kieleckiego.

Głównym bohaterem historii jest pochodzący z Łodzi Hersh Libkin (w tej roli Dawid Żłobiński), który po doświadczeniach łódzkiego getta, obozu Auschwitz, z którego wyszedł w marszu śmierci - w 1946 roku opuszcza Polskę i udaje się do Ameryki, w poszukiwaniu szczęścia i samorealizacji. "Ocalały emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting zorganizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i dostaje angaż w filmie. Wygląda na to, że ziszcza się jego amerykański sen. Sprawy jednak komplikują się, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego komunistycznego spisku?" - czytamy w opisie wydawcy.

Podczas przedpremierowej konferencji prasowej, w środę 22 marca, mogliśmy zobaczyć jak hollywoodzki świat lat 40./50. widzą twórcy spektaklu, który (według zapowiedzi) - poważne, wzniosłe i dramatyczne treści, ma - w wielu miejscach, pokazywać w zabawny i komediowy sposób.

W jednej z przedstawionych scen wiele się działo. Aktorzy przyodziani w stroje wprost z indiańskiej wioski czy dzikiego zachodu (pióropusze, rewolwery) śpiewali pieśń w języku angielskim niczym z hollywoodzkiej produkcji. Do tego scenograficzny zabieg pokazanej od tyłu sceny, czy planu filmowego. Ponadto, wiele efektów filmowych w tym kamery, i ekran kinowy.

Reżyser Łukasz Kos, przyznał że on sam jest Żydem i od wielu lat znajomi namawiali go, by stworzył sztukę podejmującą żydowski temat. Na to zdecydował się dopiero z kieleckim zespołem.

- Zawsze miałem wobec tego jakiś sprzeciw, opór. Większość rzeczy, które oglądałem na te tematy mi się nie podobała, nie utożsamiałem się z nimi. Czułem, że w Polsce to od zawsze trudny temat - bardzo trudno w nim o szczerość. I nagle pojawiła się sztuka, o której ja w ogóle nie wiedziałem. Od razu poczułem, że to sztuka, która zupełnie inaczej podchodzi do tego tematu w Polsce, wiedząc jak to jest dla polskiej widowni trudne. Z jak wieloma trudnościami, strachami, uprzedzeniami się obchodzi. To bardzo pracowicie zrobiona, wspaniała rzecz, a jednocześnie to taka rzecz o ludziach. Jest w tym prosta, ludzka historia

- mówił na wstępie reżyser, Łukasz Kos.

Wcielający się w głównego bohatera Hersha Libkina, Dawid Żłobiński zdradził, że jego postać odbywa pewną podróż przez dziwne miejsca i dziwne czasy.

- Opowieść zaczyna się w momencie, kiedy mój bohater jest tuż po opuszczeniu Auschwitz. Następnie wyjeżdża do Stanów. Tam jest Hollywood, a potem podróż na Woodstock. - mówił aktor: - Myślę, że to taki temat, w którym nie da się uciec od siebie, od swojej tożsamości. Ona zawsze nas gdzieś dopadnie. To sztuka o tym kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. O tym, jak postrzegają nas inni. To również spektakl o pamięci i miłości

- dodał główny bohater.

Reżyser Łukasz Kos podkreślił, że nie jest to sztuka o żydowskiej zagładzie.

- Tematem wyjściowym dla Szatrawskiej był temat pamięci. Jak my te wydarzenia pamiętamy i jak pamięta je główny bohater - dodał reżyser.

Podczas konferencji prasowej twórcy zdradzili, że widzowie będą mogli zobaczyć wiele ciekawych efektów scenograficznych, filmowych i choreograficznych. Na scenie pojawi się między innymi drewniany samochód amerykańskiej marki Buick w rzeczywistym rozmiarze. Zaś wyjątkowy i bardzo kolorowy plakat do spektaklu, po części wykonała sztuczna inteligencja.

Premiera spektaklu: w sobotę, 25 marca o godzinie 19. Najbliższe spektakle: w niedzielę, 26 marca o godzinie 17; w czwartek, 30 marca o godzinie 17.

Twórcy spektaklu: reżyseria - Łukasz Kos, scenografia - Paweł Walicki, kostiumy - Barbara Sikorska-Bouffał, muzyka - Dominik Strycharski, wideo - Kamil Wallace, reżyseria świateł - Damian Pawella, choreografia - Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka, operatorzy kamer - Justyna Maluty, Kamil Wallace, współpraca dramaturgiczna - Paweł Sablik, Luiza Buras-Sokół, asystentka reżysera - Klaudia Sobura.

Obsada: Hersh Libkin - Dawid Żłobiński, Ruth, jego żona - Zuzanna Wierzbińska, Hannah, ich córka - Wiktoria Grabowska, Lois, ich córka - Ewelina Gronowska, Mildred Bobek, aktorka - Anna Antoniewicz, Gladys Steinberg, aktorka - Joanna Kasperek, Frank Stern, aktor - Edward Janaszek, Producent filmowy - Jacek Mąka, John Pain, gwiazdor znany z westernów - Janusz Głogowski, Lauren Bacall - Dominika Walo, Humphrey Bogart - Łukasz Pruchniewicz, Douglas, agent FBI - Łukasz Pruchniewicz, Fairbanks, agent FBI - Andrzej Plata, Dawid Goldfarb - Kuba Golla, Ida, siostra Dawida - Beata Pszeniczna, Übermatka, duch zmarłej matki Hersha - Beata Wojciechowska, Joanna Kasperek, Beata Pszeniczna, Jacek Mąka, Edward Janaszek, Wódz z plemienia Navajo - Łukasz Kos / Jacek Mąka, Prezenter talk show - Kamil Wallace, Przewodniczka w muzeum - Dominika Walo, Reżyser - Andrzej Plata, Asystent reżysera - Łukasz Pruchniewicz.

Inspicjentka - Klaudia Sobura, suflerka - Kamila Długosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie