Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć błędów pisząc CV?

Kamil Wojtczak
Radzimy jak uniknąć podstawowych błędów podczas pisania CV.
Radzimy jak uniknąć podstawowych błędów podczas pisania CV.
Powinien być zwięzły, czytelny i logiczny. Jak uniknąć podstawowych błędów podczas jego pisania?

W ubiegłym tygodniu radziliśmy, jakich zasad warto się trzymać pisząc życiorys zawodowy, czyli CV. Dzisiaj o tym, jakie błędy popełniane są najczęściej w trakcie tworzenia tego dokumentu.

Przypomnijmy - życiorys powinien mieć logiczną i uporządkowaną strukturę, powinien być czytelny i estetyczny. Najlepiej, jeśli CV napiszemy, a przynajmniej "zmodernizujemy" pod kątem konkretnej oferty pracy. W życiorysie nie dodajemy sobie umiejętności i doświadczeń, którymi tak naprawdę nie możemy się pochwalić. Dlaczego? CV bywa podstawą wielu pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli pracodawca będzie chciał więcej szczegółów, małe "kłamstewko" może wyjść na jaw i zamienić się w dużą kompromitację. Lepiej skupić się na dobrym "sprzedaniu" swoich prawdziwych umiejętności.

Opisy i daty

Jednym z istotniejszych błędów jest brak informacji o zakresie obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Z drugiej strony, błędem jest także zbyt szczegółowy opis powierzonych obowiązków. Podobnie jak podawanie faktów nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy, na przykład nadmierna ilość informacji związanych z zainteresowaniami, hobby. Niedopuszczalnym błędem jest także brak dat określających początek i koniec okresów zatrudnienia czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Uwaga na język

Najczęściej popełnianym błędem jest używanie słów i zwrotów o wydźwięku zdecydowanie negatywnym. Dlatego zamiast na przykład pisać "język angielski w stopniu słabym" lepiej użyć zwrotu "język angielski w stopniu podstawowym".
CV jest dokumentem oficjalnym, dlatego nie stosuje się w nim zwrotów potocznych, na przykład zamiast "podstawówka" używamy "szkoła podstawowa". Niedopuszczalne są błędy ortograficzne, literówki i błędy stylistyczne. Jeśli masz problemy z poprawnym pisaniem, poproś o sprawdzenie twojego CV osobę, która dobrze sobie z tym radzi.
Żadnych kopii

Unikaj dołączania do CV kopii dyplomów i certyfikatów. Nie są potrzebne, bo obie strony - pracodawca i potencjalny pracownik - dają sobie na starcie pewien kredyt zaufania. Mieści się w nim między innymi to, że umiejętności i tytuły wymienione w życiorysie zawodowym mają pokrycie w rzeczywistości. Kopie dokumentów będą nam z reguły potrzebne później, kiedy już pomyślnie przejdziemy przez etap rozmowy kwalifikacyjnej.

Poważny błąd, który jest oznaką swego rodzaju niechlujstwa, lenistwa i lekceważenia pracodawcy, to wysyłanie kserokopii CV zamiast oryginału. W ten sposób dajesz potencjalnemu pracodawcy sygnał - "jesteś tylko jednym z wielu, do których wysyłam dokumenty, tak naprawdę nie zależy mi na tej pracy".
Oprócz powyższych pamiętaj, że do twojego CV nie powinny wkraść się chaos ani rozwlekłość. Wtedy twój życiorys będzie mało czytelny, informacje trudne do odnalezienia, a to znacznie zwiększa szanse, że zamiast na biurko potencjalnego szefa trafi prosto do kosza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie