MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeciw przemocy i agresji w szkole

Zbigniew Tyczyński
Uczniowie liceum imienia Norwida spotkali się już z przedstawicielami policji oraz rzecznikiem praw ucznia.
Uczniowie liceum imienia Norwida spotkali się już z przedstawicielami policji oraz rzecznikiem praw ucznia. Z. Tyczyński
Dwa tysiące uczniów szkół powiatu ostrowieckiego, ich rodzice oraz pięciuset nauczycieli. Wszyscy stawiają tamę agresji i przemocy.

Ponad dwa tysiące uczniów wszystkich szkół średnich powiatu ostrowieckiego uczestniczy w programie przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole.
Programem objętych zostało także pół tysiąca nauczycieli oraz rodzice.

Pomysły na lepszą szkołę

- Nie mamy problemów z agresją w naszych szkołach, ale program ten traktujemy w kategoriach profilaktyki - wyjaśnia Maciej Kuszewski, naczelnik Wydziału Edukacji starostwa powiatowego i dodaje, że pomysł podrzuciło liceum imienia Norwida.

- W roku ubiegłym doprowadziliśmy do trójstronnego porozumienia między uczniami, nauczycielami a rodzicami i okazało się, że pomysły na lepsze życie szkoły, które zaproponowali nasi uczniowie były w wielu miejscach bardziej radykalne od nauczycielskich - podkreśla Zygmunt Kochański, dyrektor IV Liceum

Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida zapewniając, że placówka nie ma żadnych problemów z przemocą i agresją, a współpraca z rodzicami układa się dobrze.

W tym roku pomysł "Norwida" realizowany jest już we wszystkich szkołach średnich powiatu ostrowieckiego - za pieniądze pozyskane z programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Grają w tej samej drużynie

- Organizujemy spotkania uczniów, nauczycieli i rodziców z przedstawicielami prokuratury, policji, pedagogami i rzecznikami praw ucznia. Po to, aby pomóc wszystkim zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów - wyjaśnia Maciej Kuszewski.

Pełny cykl spotkań odbył się między innymi w "Norwidzie". - Od pani policjantki dowiedziałam się o wielu trudnych sytuacjach, w których mogę się znaleźć. Na przykład, gdybym chciała kupić telefon komórkowy z niepewnego źródła - mówi Sylwia Ocios. Po spotkaniu z pedagogiem zadowoleni byli także nauczyciele i rodzice.

- Przede wszystkim starał się uświadomić obu stronom, że grają w tej samej drużynie - wyjaśnia Anna Pytlakowska. - Źle pojęta opiekuńczość wobec dziecka często powoduje, że jest ono przez rodziców "kryte" przed nauczycielem, a przecież chodzi o to, by razem pracować nad jego wychowaniem - dodaje Anna Pytlakowska.

W sumie w spotkaniach ze specjalistami weźmie udział ponad pół tysiąca nauczycieli, dwa tysiące uczniów oraz ich rodziców. Program realizowany będzie do końca roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie