Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowieccy hutnicy obchodzili swoje święto

Andrzej NOWAK [email protected]
Nawet dyrektor generalny huty Pere Petit (z prawej) próbował swych sił na kowadle.
Nawet dyrektor generalny huty Pere Petit (z prawej) próbował swych sił na kowadle. Andrzej Nowak
Blisko 200 osób podtrzymało zawodową tradycję. W czasie spotkania nie zabrakło przekucia, czyli przyjęcia młodej kadry i tradycyjnej karczmy piwnej.

Ostrowieccy hutnicy spotkali się w Pałacyku Tarnowskich na swoim dorocznym święcie. Spotkanie rozpoczęło się od części naukowej - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej, doktor Romuald Talarek mówił o sytuacji w hutnictwie.

Uczestniczący w spotkaniu dyrektor generalny Celsy Huty Ostrowiec Pere Petit powiedział, że po zakończeniu olbrzymich inwestycji w firmie, w tym uruchomieniu nowej walcowni, poprawi się kondycja hiszpańskiego koncernu.

- Ponieważ patronem hutników jest święty Florian, zawsze w maju staramy się obchodzić swoje święto - mówi Jerzy Florys, prezes Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Hutniczego, które wspólnie z Celsą zorganizowało Dzień Hutnika. - Tradycje zaczerpnęliśmy z Akademii Górniczo-Hutniczej.

DZIESIĘCIU PRZY KOWADLE

Dużym zainteresowaniem cieszyło się tradycyjne przekucie, czyli przyjęcie młodych do grona kadry. Dziesięciu adeptów zawodu, głównie walcowników, przekuło na kowadle żelazny medal i było pasowanych na hutników. - Dzisiejsza uroczystość pasowania na hutnika ma dla mnie duże znaczenie, bo pochodzę z Ostrowca. Mój dziadek ze strony matki, Zygmunt Pożoga był hutnikiem zatrudnionym w narzędziowni starego zakładu - opowiadał jeden z młodych hutników, Paweł Litwin. - Pracuję na wydziale walcowni średniej od kwietnia ubiegłego roku. Jestem absolwentem Wydziału Przeróbki Plastycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Chcę związać swoją przyszłość z hutą.

ŚLADAMI OJCA I DZIADKA

Grzegorz Pastuszka, który też był pasowany, również pochodzi z rodziny o sporych tradycjach hutniczych. Jego tata i dziadek pracowali na walcowni małej. Teraz on jest zatrudniony w hucie. To już trzecie pokolenie.

Najbardziej oczekiwaną częścią była tradycyjna karczma piwna. Do późnych godzin nocnych wszyscy opowiadali dowcipy, pili piwo, uczestniczyli w najróżniejszych konkursach i bawili się jak przystało na hutników. Nad dyscypliną czuwało nieomylne prezydium.

ŚWIĘTOWALI ZWIĄZKOWCY

Z okazji Dnia Hutnika również Związek Zawodowy Kadra przy Celsie Hucie Ostrowiec zorganizował piknik integracyjny. - Pamiętamy o naszym święcie, chcemy uczcić ciężką pracę hutnika w tym jednym dniu w roku - powiedział przewodniczący Związku Kadra Tadeusz Dąbrowski.

W rozegranym konkursie strzeleckim zwyciężyli - wśród pań Kadry: Izabela Pilecka, Mirosława Sarek i Agnieszka Majewska, wśród mężczyzn: Jarosław Nowak, Michał Domagała i Dariusz Józefiak. W konkursie o Puchar Dyrektora Generalnego Celsy wygrał Jerzy Błachut, drugie miejsce zajęli Dorota Kapusta i Dorota Pszonak. Na nagrodę fair play zasłużył Lesław Majewski. Wprawdzie zdobył najwięcej punktów, ale zrezygnował z pucharu, bo od wielu lat jest myśliwym i zawodowo zajmuje się strzelaniem.
Na parkingach obok Galerii Ostrowiec hutnicy rozegrali konkurs jazdy sprawnościowej. Wśród pań wygrała Magda Zawadzka, wśród mężczyzn - Kamil Kołacz. Najlepszymi kierowcami wśród członków Związku Kadra okazali się Andrzej Przygoda i Krzysztof Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie