MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas nie musi zabijać zabytków

Anna Drela, [email protected]
- Mamy już gotową dokumentację, w najbliższych dniach przesyłamy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego – mówi ksiądz Edward Poniewierski, proboszcz parafii katedralnej w Radomiu.
- Mamy już gotową dokumentację, w najbliższych dniach przesyłamy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego – mówi ksiądz Edward Poniewierski, proboszcz parafii katedralnej w Radomiu. P. Mazur
Są publiczne pieniądze na remont zabytkowych obiektów, ale to właściciele muszą ratować perełki architektury.

Przez wiele lat niszczały, bo nie było pieniędzy na kosztowne remonty. Obecnie zabytkowe budowle mają szansę, dzięki unijnej i krajowej pomocy. Jednak ich właściciele mówią, że to kropla w morzu potrzeb.

Jutro upływa termin składania wniosków do Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku Wojewódzki Program Opieki nad zabytkami oferuje ponad cztery miliony złotych na odnawianie zabytków na Mazowszu. To możliwość remontowania kościołów, kaplic, kamienic, dworów.

PRACE W KATEDRZE
O tym ile kosztuje utrzymanie zabytkowej świątyni najlepiej wie proboszcz parafii katedralnej w Radomiu. Kościół liczy ponad sto lat. W 2003 roku był remontowane wieże. Prac nie dokończono. - Udało nam się wtedy zdobyć część pieniędzy od sponsorów, także od Urzędu Miejskiego - mówi ksiądz Edward Poniewierski. - Było to 25 tysięcy złotych, czyli jedna piąta wszystkich kosztów. Nie skończyliśmy remontu trzeciej wieży.
Jeśli parafii uda się zdobyć pieniądze z programu Urzędu Marszałkowskiego, ostatnia wieża może być zabezpieczona jeszcze w tym roku. Dziś proboszcz zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie prac. Przed parafią jeszcze większe wydatki, bo w katedrze konieczne są jeszcze poważniejsze prace. Chodzi między innymi o odwodnienie fundamentów i placu wokół świątyni, umocnienie stalowej konstrukcji wież, wymianę pofałdowanej posadzki. - Zwróciliśmy się o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dodaje ksiądz Poniewierski. - Czekamy na odpowiedź. Tylko na same projekty tych prac i ekspertyzy trzeba wydać około 250 tysięcy złotych.

CO ROKU PO TROCHU
Z funduszy Urzędu Marszałkowskiego korzystali już duchowni w parafiach w mniejszych miastach i w wioskach. Z pomocy programu samorządu województwa mazowieckiego korzysta już od ubiegłego roku ksiądz Stanisław Traczyński, dziekan dekanatu przysuskiego. Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena w Przysusze pochodzi z końca XVIII wieku. Część prac remontowych wykonano w ubiegłym roku. Teraz proboszcz złożył kolejny wniosek.

- W tym roku trzeba wymienić więźbę dachową i strop oraz ocieplenie budynku - mówi ksiądz Traczyński. - Zwróciliśmy się o 30 tysięcy złotych. To nie będzie koniec remontów. W perspektywie mamy wymianę okien, założenie ogrzewania, malowanie świątyni.

SWOIMI SIŁAMI
Ksiądz Marian Strzałkowski był proboszczem w Łęgonicach Małych przez osiem i pół roku. W ubiegłym roku został przeniesiony do parafii Błogie Szlacheckie w dekanacie tomaszowskim. W Łęgonicach zyskał sobie sympatię wiernych nie tylko swoją osobowością.

Dzięki niemu odzyskał dawną świetność zabytkowy kościółek Łęgonicach Małych. Drewniana budowla z XVIII wieku, była w opłakanym stanie. Proboszcz wiele prac wykonał samodzielnie i przy pomocy parafian.
ODNOWILI PAŁAC
Na ratunek czeka też wiele dworów i pałaców w okolicach Radomia. Część obiektów całkowicie popadła w ruinę, jak dwór w Bartodziejach czy pałacyk Karschów w Radomiu. Koszty remontów przewyższają możliwości samorządów. Być może ratunkiem dla niszczejących pałaców są nowi właściciele.

Zabytkowy pałac w Rusinowie w powiecie przysuskim dwukrotnie płonął. Jeszcze trzy lata temu w zarośniętym parku straszyły wypalone mury. - Na szczęście obiekt wykupił przedsiębiorca z Warszawy i wyremontował pałac. Teraz znów jest ozdobą gminy - przyznaje Grzegorz Kraska, wójt gminy Rusinów.

Władze powiatu przysuskiego doceniły wysiłek w uratowanie zabytku. Właściciele pałacu otrzymali podziękowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie